Saeimas komisija: Latvijai jāizmanto NATO jaunās stratēģijas sniegtās iespējas

(23.11.2010.)

Lisabonas samitā apstiprinātā NATO jaunā stratēģiskā koncepcija atbilst Latvijas nacionālās drošības interesēm, un mūsu valstij jāspēj sekmīgi izmantot jaunās stratēģijas piedāvātās iespējas. To otrdien, 23.novembrī, tiekoties ar aizsardzības un ārlietu ministriem, uzsvēra Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija.

„Latvija ir ieguvēja no jaunās NATO stratēģiskās koncepcijas pieņemšanas. Komisija rūpīgi sekos, kā mūsu valstī praksē tiek ieviestas jaunās stratēģijas sniegtās iespējas,” norādīja komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis. Viņš arī īpaši atzīmēja stratēģiskajā koncepcijā akcentētā Ziemeļatlantijas līguma 5.panta nozīmi, saskaņā ar kuru uzbrukums vienai NATO dalībvalstij nozīmē uzbrukumu visai aliansei.

Arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks apstiprināja, ka jaunajā stratēģiskajā koncepcijā 5.panta nozīme vēl vairāk nostiprināta un padziļināta izpratne par šo NATO kolektīvās drošības principu. „Vēlreiz tika apstiprināts, ka jaunajām dalībvalstīm nav jāuztraucas par 5.panta īstenošanu ne politiski, ne arī tehniski,” uzsvēra A.Pabriks.

Raksturojot jauno NATO stratēģisko koncepciju, ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis norādīja, ka tajā rasta sabalansēta pieeja militāro un civilo krīžu risināšanai, ņemot vērā arī mūsdienu pasaulē aktuālos terorisma draudus un kiberdrošības jautājumus.  

Deputāti rosināja Aizsardzības ministrijai un Ārlietu ministrijai aktīvāk skaidrot Latvijas karavīru dalību NATO miera uzturēšanas misijā Afganistānā. A.Latkovskis atzina, ka vismaz līdz 2014.gadam NATO būs militāri iesaistīta Afganistānas stabilizācijā. „Tādēļ aicinu nenovērtēt par zemu to, cik būtiski ir sabiedrībai skaidrot, kādēļ mūsu karavīri dodas uz Afganistānu un ko tas nozīmē Latvijas drošības stiprināšanai,” teica komisijas priekšsēdētājs.

Arī deputāts Kārlis Seržants (ZZS) rosināja vairāk sabiedrībai izskaidrot, kādus draudus starptautiskajai drošībai rada nestabilitāte Afganistānā. „Domāju, ka pienācis laiks no jauna atgādināt, kādēļ Latvijas karavīri tika nosūtīti uz Afganistānu. Kā arī, kas varētu notikt, ja tur pie varas atgrieztos talibi,” pauda K.Seržants. Deputāts uzsvēra, ka daudz tiek runāts par Latvijas starptautiskajām saistībām, bet nopietns Afganistānas drošības situācijas skaidrojums netiek sniegts. 


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā