Saeimas deputāti pauž atbalstu latviešu valodas apguvei Čehijas universitātēs

(28.09.2010.)

Valsts budžetā jāparedz atbalsts latviešu valodas un kultūras apgūšanai Čehijas universitātēs. To otrdien, 28.septembrī, pārrunājot Latvijas un Čehijas sadarbību izglītības jomā, uzsvēra Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti.

„Latviju un Čehiju vieno senas kultūras saknes, un iespējas apgūt šīs valodas tikai bagātina abu tautu sadarbību,” atzina komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš. Deputāte Inguna Rībena (JL) uzsvēra, ka pazīstamais vēsturnieks Johans Kristofs Broce, kurš zīmējis 18.gadsimta Latvijas lauku un pilsētu skatus, atstājot būtisku liecību par tā laika dzīvi, ir čehu izcelsmes. Savukārt Pauls Putniņš (ZZS) akcentēja hernhūtiešu kustības nozīmi latviešu izglītošanā.

Šobrīd latviešu valodas un kultūras studiju priekšmetus var apgūt Prāgas Kārļa universitātē un Brno Masarika universitātē, kur to kopumā izvēlējušies 110 studenti. Sadarbība ar Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Latviešu valodas aģentūru ir veiksmīga, un pašreizējo lektoru finansējumam tiek atvēlēti 17 tūkstoši latu, skaidroja Prāgas Kārļa universitātes Filozofijas fakultātes Baltistikas programmas vadītājs Pāvels Štolls.

Atvēlot papildu trīs tūkstošus latu, būtu iespējams nodrošināt vēl vienu lektoru, un tas uzlabotu valodas apguvi, jo īpaši Brno universitātē, teica P.Štolls. Visi komisijas deputāti pauda pārliecību, ka šī salīdzinoši niecīgā summa ir jārod.

Šodienas komisijas sēdē deputāti noskaidroja, ka Čehijā latviešu valodu un kultūru iespējams apgūt no bakalaura līdz pat doktorantūras studiju līmenim. Programmas absolventi publicē latviešu valodas tulkojumus, strādā vēstniecībā un dažādu projektu ietvaros attīsta starpvalstu sadarbību. Patlaban viens no doktorantiem gatavo latviešu-čehu valodas vārdnīcu, uzzināja deputāti.

 


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 21.oktobrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
14:45  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
15:30  Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde (turpinājums)