Baltijas Asamblejas diskusijā spriež par aktuāliem drošības politikas jautājumiem (foto)

(14.05.2010.)

Baltijas Asamblejas (BA) apaļā galda diskusijā Saeimā piektdien, 14.maijā, Baltijas, Ziemeļvalstu, Beniluksa valstu un GUAM parlamentu deputāti kopīgi ar Baltijas valstu aizsardzības ministriem un pētniekiem apsprieda jaunās drošības stratēģijas transatlantiskās, Eiropas un reģionālās dimensijas kontekstā. Diskusijas ietvaros notika arī jaunas, Latvijas politologu sarakstītas drošības politikai veltītas grāmatas „Pārvērtējot drošību” atvēršanas svētki.

Diskusijā izskanēja, ka drošības un aizsardzības jautājumi no Baltijas valstu dienaskārtības nepazudīs, neskatoties uz dalību ES un NATO. Esot šo organizāciju dalībvalstīm, Baltijas valstis ir ieguvušas ne tikai statusu, bet arī pienākumus un atbildību. Diskusiju dalībnieki atzina, ka ir ārkārtīgi būtiski, lai sabiedrības nepaliktu vienaldzīgas attiecībā uz drošību un aizsardzību nacionālā, reģionālā un globālā līmenī.

Tāpat Baltijas valstīm ir jāturpina būt uzticamiem un atbildīgiem starptautiskajiem partneriem. Diskusiju dalībnieki uzsvēra, ka būtiski, lai ES un NATO dalībvalstis ne tikai priecātos par jaunajām Eiropas un transatlantiskajām drošības un aizsardzības stratēģijām, bet tās arī īstenotu.

Balstoties uz BA apaļā galda diskusijā izskanējušo, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas BA delegācijas izstrādās politiskās rekomendācijas saviem parlamentiem un izpildvarām, norādīja Baltijas Asamblejas prezidente Ērika Zommere. Viņa īpaši akcentēja, ka Baltijas valstīm jāturpina būt uzticamiem un atbildīgiem starptautiskajiem partneriem, kuri pilda savas militārās saistības.

BA diskusijas ietvaros prezentēto grāmatu „Pārvērtējot drošību” (Rethinking security) sarakstījis Latvijas autoru kolektīvs Latvijas Universitātes politikas zinātnes profesores Žanetas Ozoliņas vadībā. Jaunā monogrāfija ir Latvijas politologu pienesums pēdējos gados pasaulē notiekošajai diskusijai, kas risina drošības koncepta pielietojamības jautājumus aktuālu problēmu risināšanā. Laikā, kad par drošības stratēģijām lemj NATO, Eiropas Savienība un valstu reģionālie veidojumi, šāds pētījums sniedz jaunas idejas politikas veidošanai mūsdienu strauji mainīgajā starptautiskajā vidē.

Tāpat par drošības stratēģijas transatlantiskās sadarbības aspektiem diskusijas dalībniekus Saeimā uzrunāja aizsardzības ministrs Imants Lieģis. Igaunijas aizsardzības ministrs Jāks Āvikso (Jaak Aaviksoo) runāja par drošību Eiropas līmenī, savukārt reģionālo līmeni diskusijā akcentēja Lietuvas aizsardzības ministre Rasa Juknevičiene (Rasa Juknevičienė).

Baltijas Asambleja ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991.gada 8.novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12-20 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes, kā risināti BA dienaskārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.2010.gadā BA prezidējošās valsts funkcijas veic Latvija, un tās prezidente šajā laikā ir Baltijas Asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Ērika Zommere.

Fotogrāfijas no diskusijas pieejamas: www.flickr.com/photos/saeima/sets/72157623934121155/
Izmantojot materiālus, atsauce uz Saeimas Kanceleju obligāta.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā