Juridiskā komisija uzsāk diskusiju par atalgojumu tieslietu nozarē strādājošajiem

(10.02.2010.)

Saeimas Juridiskā komisija trešdien, 10.februārī, ar atbildīgo ministriju un tieslietu sistēmas pārstāvjiem sprieda par turpmāko rīcību, lai īstenotu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru no 2011.gada tiek atcelti tiesnešu algu pieaugumam noteiktie ierobežojumi.

„Satversmes tiesas spriedums viennozīmīgi ir jāpilda, un jau patlaban komisija ar iesaistītajām pusēm sākusi darbu, lai meklētu labākos risinājumus, kā pienācīgi izpildīt tiesas nolemto. Viennozīmīgi, šo jautājumu nevar atlikt uz gada otru pusi. Tajā pat laikā ir nepieciešami arī konceptuāli risinājumi, lai no valsts budžeta maksātās algas būtu savstarpēji sabalansētas un nerastos situācija, ka tiesneši nākamgad ir vienīgie labi atalgotie,” norāda komisijas priekšsēdētāja Vineta Muižniece.

Lai atceltu tieslietu sistēmā strādājošajiem noteiktos atalgojuma ierobežojumus, nākamā gada budžetā papildus nepieciešami 26,7 miljoni latu, deputātus informēja Finanšu ministrijas pārstāve Daiga Gulbe. Zemāk atalgotā tiesneša amatalga tādējādi nākamgad būtu 2048 lati.

Komisijas sēdē izraisījās diskusija par to, vai šāda alga ir samērojama ar situāciju citās valsts finansētās iestādēs. „Vai to var uzskatīt par līdzsvaru, ja tiesnesis, kurš tikko sācis darbu, saņemtu lielāku algu nekā valdības vadītājs, kurš atbild par situāciju valstī?” jautāja V.Muižniece. Tāpat izskanēja viedoklis, ka tiesnešu algas jāsamēro arī ar tiesu darbinieku atalgojumu, kuri patlaban saņemt tikai 250 - 300 latus.

Komisijas priekšsēdētājas biedrs Dzintars Rasnačs kā iespējamo situācijas risinājumu minēja tiesnešu skaita samazināšanu, ņemot vērā, ka aizvien vairāk lietu tiek izskatīts bezstrīdus kārtībā.

Komisijas priekšsēdētāja uzsvēra, ka ir ļoti būtiski, lai atalgojuma sistēma nebūtu sadrumstalota un netaisa. Tādēļ jāvērtē, vai nākotnē tieslietu sistēmā strādājošo algas joprojām būtu jānosaka likumā „Par tiesu varu”, vai arī jāmeklē iespējas, kā sasaistīt tās ar vienoto atalgojuma sistēmu. Arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs komisijas sēdē atzina, ka tiesnešu algu jautājumā būtu jāmeklē kompromisi.

Komisija uzdeva Finanšu ministrijai un Tieslietu ministrijai izstrādāt priekšlikumus, kā būtu risināms jautājums par Satversmes tiesas sprieduma izpildi, un vienojās šo jautājumu plašākā kontekstā ar atalgojuma sistēmu valstī atkārtoti skatīt Saeimas 2010.gada pavasara sesijā.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā