Speaker Solvita Aboltina

 
 

Curriculum Vitae

 

Date of birth          19 February 1963

Marital status       Married, two children

Education

in 1986                     Graduated from the Faculty

                                    of Law of the University of

                                    Latvia, legal expert

in 1981                      Graduated from the Riga

                                     Secondary School No. 5

 

Previous employment and positions

since October 2011                   Speaker of the Saeima

since October 2011                   Member of the 11th Saeima   

since November 2010              Chairperson of the Board for Awarding the
                                                        Commemorative Medal for Participants of the Barricades of 1991 

since March 2011                      Chairperson of the alliance of political parties Unity  

November 2010 –
October 2011                              Speaker of the Saeima

November 2010 –
October 2011                             Member of the 10th Saeima

2010 – March 2011                 Co-chairperson of the alliance of political parties Unity               

March 2009 –
November 2010                        Deputy Speaker of the Saeima

2008 – 2010                              Chairperson of the board of the New Era party

November 2006 –
November 2010                         Member of the 9th Saeima

                                                        member of the European Affairs Committee and

                                                        the Legal Affairs Committee

May 2006 –
November 2006                        Member of the 8th Saeima

December 2004 –
April 2006                                  Minister for Justice

in 2004                                        Legal advisor at the Ministry of Foreign Affairs

2002 – 2004                              Member of the 8th Saeima

                                                        Chairperson of the Legal Affairs Committee

1995 – 2002                               Director of the Consular Department of the Ministry

                                                        of Foreign Affairs

1993 – 1995                               Head of the Consular Legal Division of the Consular Department

                                                        of the Ministry of Foreign Affairs

in 1993                                         Senior desk officer at the Consular Department of the Ministry

                                                        of Foreign Affairs

1979 – 1993                               Legal advisor at state enterprise Latvijas kultūrpreces

 

Foreign language skills          English, Russian, German

 

 

 

Duties and functions      Speaker's Headlines     Speaker’s Office