Latvijas Republikas 8.Saeimas

pavasara sesijas piektā sēde

2003.gada 22.maijā

Sēdi vada

Latvijas Republikas 8.Saeimas priekšsēdētājas biedrs

Ēriks Jēkabsons.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi


Sēdes vadītājs. Labrīt, godātie kolēģi! Lūdzu, ieņemiet vietas! Sāksim Saeimas 22.maija sēdi!

Pirms izskatām darba kārtībā iekļautos jautājumus, ir izskatāmi priekšlikumi par izmaiņām sēdes darba kārtībā.

Saeimas Prezidijs ir saņēmis Tautas partijas frakcijas steidzamu pieprasījumu, kas adresēts Ministru prezidentam Einaram Repšem. Vai pieprasījumu atzīt par steidzamu? Vai ir pieteikušies runātāji? Attiecībā uz šo pieprasījumu un tā steidzamību viens var runāt “par”, viens - “pret”. Pieteikušies runāt nav. Balsosim! Lūdzu zvanu! Balsosim par Tautas partijas frakcijas pieprasījumu Ministru prezidentam! Balsosim par steidzamo pieprasījumu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 41, atturas - 4, pret - 41. Pieprasījums nav atzīts par steidzamu. Pieprasījums nodots komisijām.

Izskatīsim darba kārtības pirmo sadaļu.

Pirmais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Par aizsardzības pasākumiem attiecībā pret cūku un cūkgaļas importu” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu nav? Likumprojekts nodots komisijai.

Otrais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina likumprojektu “Grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu””, ko iesnieguši deputāti Muižniece, Pietkevičs, Kalvītis, Kučinskis, Esta un citi, nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.

Pieteikušies ir runātāji. Pirmajai vārds deputātei Muižniecei.

V.Muižniece (Tautas partijas frakcija).

Labdien, godājamie kolēģi! Šodien Tautas partijas frakcija piedāvā izskatīt ļoti svarīgu jautājumu, kurš, mūsuprāt, ir izlemjams nekavējoties. Proti, jautājums ir par to, ka tautas nobalsošanai būtu veltāms pietiekams laiks, lai ikviens Latvijas pilsonis pilnvērtīgi varētu paust savu gribu šajā ļoti svarīgajā jautājumā mūsu ceļā uz Eiropu. Domāju, ka tautas nobalsošanai pašreiz paredzētā viena diena varētu izrādīties nepietiekama, īpaši, ja mēs ņemam vērā to pieredzi, kāda ir valstīm, kurās tautas nobalsošana jau ir notikusi, - to pieredzi, kāda tā bija mūsu kaimiņvalstī Lietuvā un kāda tā bija arī pēdējā nobalsošanā Slovākijā. Šajās valstīs tika izmantotas tautas nobalsošanai divas dienas, turklāt pilnīgi pamatoti, jo, kā mēs zinām, aktivitāte var būt ļoti dažāda. Ne visi Latvijas pilsoņi dzīvo Rīgā, kā, piemēram, deputāti, kuriem ceļš no viena balsošanas iecirkņa līdz otram ir ļoti īss un kuriem tā nav problēma - atrast laiku nobalsošanai. Runa ir par visiem Latvijas pilsoņiem, arī par tiem, no kuriem daudzu kilometru attālumā atrodas balsošanas iecirknis un kuri varbūt arī ir nodarbināti - ne tā kā deputāti, bet darbā, kas aizņem 12 stundas (kaut vai tie paši mediķi), - un kuru tiesības šādā gadījumā var uzskatīt par ierobežotām. Domāju, ka mūsu, tautas priekšstāvju, interesēs ir nodrošināt, lai katra pilsoņa iespējas izteikt savu gribu būtu pilnīgi neapšaubāmi nodrošinātas un lai katram tiktu šādas iespējas dotas.

Turklāt, godātie kolēģi, šeit pilnīgi neder arī salīdzinājums ar Saeimas vēlēšanām, kurām bija paredzēta viena diena, jo Saeimas vēlēšanās ir iespēja pilsonim savu gribu izteikt arī ātrāk - nobalsot ātrāk. Ņemiet, lūdzu, vērā, ka tautas nobalsošanā šādu iespēju nav! Tātad - tikai konkrētais laiks.

Mūsu ierosinājums attiecas arī uz iespēju izskatīt jautājumu par balsošanas iecirkņu darbalaika pagarināšanu, lai nevienam Latvijas pilsonim nebūtu šķēršļu arī šajā ziņā. Domāju, ka tie argumenti, kādus bieži izmanto, - ka divas dienas prasītu lielākus līdzekļus no valsts budžeta - nav attaisnojums. Protams, vajadzīgi ir lielāki līdzekļi, lai strādātu divas dienas, nevis vienu, bet pilsoņu tiesības nav vērtējamas naudā, un tādēļ šis nevarētu būt tāds arguments, kura dēļ jūs noraidītu mūsu priekšlikumu.

Ar gandarījumu varu teikt, ka zināmu izpratni mēs guvām jau vakar, kad notika kopējā Juridiskās komisijas un Eiropas lietu komisijas sēde. Esmu pateicīga kolēģiem, kuri saprata, cik nopietns ir šis jautājums un ka mēs vēl nevaram būt apmierināti, jo mums ir jāveic liels darbs, lai pilsoņi būtu izglītoti un vēlētos piedalīties tautas nobalsošanā. Un mūsu pienākums ir arī dot viņiem iespēju to pilnvērtīgi izdarīt. Turklāt es aicinu jūs pievērst uzmanību arī vēstulei, kura ir pienākusi no Latvijas Zinātņu akadēmijas, to ir parakstījis Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Stradiņš, kura viedoklis ir līdzīgs, un tas nekādā ziņā nav politisks viedoklis.

Tādēļ aicinu jūs, kolēģi, pietiekami nopietni izvērtēt šo jautājumu un atbalstīt mūsu priekšlikumu, virzīt likumprojektu uz izskatīšanu komisijās, turklāt tas būtu darāms nekavējoties.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītājs. Deputāts Aldis Kušķis.

A.Kušķis (frakcija “Jaunais laiks”).

Cienījamais Prezidij! Godājamie kolēģi! Mēs esam ļoti pateicīgi par iespēju šeit paplašināt diskusiju un aicināt arī sabiedrību iesaistīties šajā diskusijā par tēmu: vai Latvija un Latvijas iedzīvotāji ir gatavi balsot referendumā par mūsu valsts līdzdalību Eiropas Savienībā. Un principā ir runa par visiem tautas balsojumiem, kādi varētu būt turpmāk.

Šī diskusija ir nepieciešama, un pašai sabiedrībai ir jāizsaka arī savs viedoklis par to, vai viņa var balsojot izteikt savu viedokli vienas dienas laikā vai divu dienu laikā un vai var būt vēl arī kāda cita versija, saskaņā ar kādu mēs, piemēram, vēlam pašvaldību vēlēšanās.

Šie salīdzinājumi un šī saruna ir nepieciešama, tāpēc jau mēs esam šeit un tāpēc šeit ir arī tā saucamie masu mediju pārstāvji, un tāpēc, es ceru, tuvākajās nedēļās varētu arī plašas sabiedrības masas izteikties par to, vai tas netiek uzskatīts par argumentu eiroskeptiķu rokās: nu laikam tad jau jūs vienā dienā nevarat savākt pietiekamu balsu daudzumu, un tāpēc jums ir vajadzīgas divas dienas, un galu galā tiks izvirzīts arī tāds jautājums - kāpēc to visu nepadarīt nedēļas garumā?

Lai izvairītos no šādiem strauji pieņemtiem lēmumiem (jo īstenībā priekšlikums no Tautas partijas puses ir parādījies un pirmo reizi izdiskutēts pa īstam komisijā tikai vakar, kad bija Eiropas lietu komisijas un Juridiskās komisijas kopīga sēde), mans aicinājums kolēģiem būtu kopīgi ar saviem vēlētājiem šajā piektdienā un arī nākamajā nedēļā veltīt laiku sarunai par to, kādā veidā vēlētājiem būtu visērtāk izteikt savu viedokli šajā referendumā, nevis tagad ātri uz vienas idejas pamata nolemt - divas dienas no pulksten septiņiem rītā līdz pulksten desmitiem vakarā balsojam, savādāk mēs nevaram! Tas izklausās un izskatās pēc nedaudz sasteigta lēmuma. Īstenībā Tautas partija dažreiz mēģina kaut ko mācīties arī no valdošās koalīcijas, bet mēs no kļūdām mācāmies un aicinām uz diskusiju, un tāpēc es arī aicinu visus kolēģus šobrīd neatbalstīt Tautas partijas frakcijas iesniegto priekšlikumu un attīstīt diskusiju, kas ir nepieciešama, lai Latvijas iedzīvotāji varētu pateikt, kādi ir plusi un kādi ir mīnusi, ja balsošana paredzēta vienai dienai vai divām dienām. Sāksim strādāt sešos no rīta un varbūt arī palielināsim iecirkņu skaitu! Kapeikas šajā Latvijas vissvarīgākajā balsojumā neskaitīsim! Izdevumi var būt palielināti.

Kolēģi, paldies ar uzmanību!

Sēdes vadītājs. Paldies!

Vairāk neviens nav pieteicies runāt. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”” nodošanu komisijai! Lūdzu rezultātu! Par - 38, pret - 4, atturas - 49. Likumprojekts nav nodots komisijai.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par aviāciju”” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts nodots komisijai.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Sokolovska, Tolmačova, Golubova, Deņisova, Kabanova un Buzajeva iesniegto likumprojektu “Grozījums Izglītības likumā” nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.

Runāt ir pieteicies deputāts Dobelis.

J.Dobelis (frakcija “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK).

Cienītie kolēģi! Vai tiešām kāds no Latvijas Republikas Saeimas simt deputātiem tic, ka uzrādītie likumprojekta iesniedzēji nopietni domā par Izglītības likuma uzlabošanu vai par mazākumtautību izglītību? Stipri šaubos!

Kaut kā īpatnēji sakrīt šis iesniegšanas laiks ar sengaidāmo “masu priekšnesumu” Jāņa Raiņa pieminekļa pakājē. Iesniedzēji arī nešaubās, ka piedāvāto grozījumu Saeima noraidīs. Tieši tas viņiem arī vajadzīgs! Rīt Esplanādē, netālu no kādreiz iecerētās Staļina pieminekļa vietas, skanēs varen gaudulīgas runas par cittautiešu asimilāciju, par aizliegumiem lietot dzimto valodu, par dažādiem citiem žņaugiem un žņaudzējiem. Tur arī būs kārtējā iespēja patēlot varoņus, gandrīz vai brīvības cīnītājus, sanākušo sieviešu un pusaudžu priekšā, savas juteklīgās runas sākot samtainā pusbalsī, pakāpeniski pārejot uz varoņtenoru, līdz kaut kādam spiedzošam kreščendo falsetam. Diezin vai kādam no šiem censoņiem ienāks prātā doma par to, ka miermīlīga starptautiska sarīkojuma nolūkā attīstīt politizēšanu ir krietna neģēlība!

Latvijā ir pietiekams skaits apdzīvotu vietu, kurās būs nopietni jāstrādā pie Izglītības likuma ieviešanas. Vietas ir ļoti dažādas, atšķirīgas, taču visās šajās vietās būs pārstāvētas četras grupas, kuras būs tieši saistītas ar Izglītības likuma ieviešanu. Šīs grupas ir izglītības sistēmas valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, pedagogi, skolēnu vecāki un paši skolēni. Attiecības minēto pārstāvju starpā katrā vietā būs citas, un visās vietās nebūs vienāda attieksme pret pārmaiņām. Ar to visu būs jārēķinās arī tiem, kurus vakar lieliski izsvilpa Bauskas pilsētā.

Pamatdomai jābūt vienai: Latvijas Republikas pamatlikumā Satversmē un Valsts valodas likumā minētā Latvijas Republikas valsts valoda - latviešu valoda - nedrīkst būt par sazināšanās šķērsli ne tikai valsts vai pašvaldību iestāžu darbā, ne tikai sadzīvē, bet arī tur, kur ir runa par iespējām izvēlēties vispiemērotāko pretendentu uz noteiktu amatu.

Izglītības likuma nepārdomāta atvēršana tikai radīs jaunus politikānisma uzplūdus, krieviski rakstošajā presē parādīsies kārtējie apdullinātu smadzeņu radīti raksteļi vai citi garadarbi. Bet grozījumu iesniedzējos radīsies pārliecība, ka, ja reiz ir iespēja kaut ko grozīt, tad, cik vien iespējams, lai ir lielāks tracis.

Kaut ko tamlīdzīgu jau tagad var novērot, izskatot vairākus likumprojektus, kur visās projekcijās - gan priekšplānā, gan citos plānos - “stumj” iekšā nepilsoņus. Skaidrs jau ir, ka tos priekšlikumus noraidīs, bet tāds neliels troksnītis tomēr sanāk. Ja jau būtu bijusi nopietna vēlēšanās uzlabot izglītības sistēmu, tad vairāk būtu jāpalīdz ar Izglītības likuma izmaiņu skaidrošanu objektīvā veidā, nevis tukši muldot par mistiskiem draudu mākoņiem, kas savelkoties virs mazākumtautību pārstāvju galvām.

Valdība tieši nodarbojas ar likumu praktiskas ieviešanas izvērtēšanu, uzdodot Izglītības un zinātnes ministrijai risināt konkrētus jautājumus. Protams, visiem Staļina “tētiņu”, šustinu un kaganoviču pielūdzējiem kārtējo reizi šķiet, ka atkal ir radusies iespēja kaut kā patraucēt Latvijai izkļūt no Krievijas ietekmes lauka, jo varbūt izdosies to asinskāro caru Pēteri, kurš nomocīja pats savu dēlu Alekseju un iedzina nāvē tūkstošiem dažādu tautību pārstāvju, kaut kā uzcelt uz pjedestāla, un tad “logs uz Eiropu” būs Krievijas pakļautībā. Tāpēc tiks izmantota jebkura piekāpšanās, skanēs dažādi sirdi plosoši izteicieni: “Staļingrada - pēdējais bastions!”, parādīsies “pulka dēli” un “pulka meitas”.

Katram pilsonim ir jābūt savas valsts patriotam! Ja viņš tāds nav un ir spējīgs vērsties pats pret savu valsti, ja viņš ir spējīgs vazāties apkārt un apsūdzēt savu valsti, ja viņš ir spējīgs ar visiem spēkiem apkaunot to valsti, kuras pilsonis viņš ir, tad kārtējo reizi jāpajautā: “Bet kāpēc tu šeit atrodies?” (Aplausi.)

Sēdes vadītājs. “Par” pieteicies runāt deputāts Sokolovskis.

J.Sokolovskis (politisko organizāciju apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija).

Labdien, godātie kolēģi! Nu Dobeļa kungs kļūst par valdošās koalīcijas vizītkarti. Cienījamie kolēģi! Politisko organizāciju apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija piedāvā no Izglītības likuma pārejas noteikumiem svītrot vārdu “tikai”. Šī norma nosaka, ka pēc 2004.gada 1.septembra mācības mazākumtautību vidusskolu 10.klasēs sāksies tikai latviešu valodā. Valsts prezidente atbalsta vārda “tikai” izsvītrošanu, skaidrojot to tādējādi, ka pāreja uz izglītību tikai valsts valodā neatbilst Izglītības un zinātnes ministrijas plāniem.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis savās intervijās vairākkārt ir piekritis, ka pretruna pastāv un ka ir novēršama, grozot likumu. Šo balsojumu, cienījamie kolēģi, gaida tūkstošiem cilvēku, kuri rīt sapulcēsies Esplanādē. No šā balsojuma būs atkarīgs, vai viņi noticēs valdības gatavībai spert kaut tikai pirmo soli pretim sabiedrības gribai. Tagad ir pēdējais brīdis, kad var pierādīt, ka valdības gatavība dialogam ar mazākumtautībām nav tikai tukši vārdi. Un tāpēc, ja kāds balsos pret mūsu priekšlikumu, viņš pierādīs, ka visas runas par šo gatavību ir tukši meli un nekas vairāk.

Aicinu balsot par dialogu!

Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Izglītības likumā” nodošanu komisijām! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 25, pret - 64, atturas - 3. Likumprojekts nav nodots komisijām.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Administratīvā procesa likuma spēkā stāšanās likumā” nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.

Pieteicies runāt ir deputāts Fjodorovs.

S.Fjodorovs (politisko organizāciju apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija).

Godājamais Prezidij! Godātie kolēģi! 2001.gada 25.oktobrī Saeima tika pieņēmusi jaunu un progresīvu, jau sen nepieciešamu Administratīvā procesa likumu. Ar šo likumu tiešām var lepoties. To var minēt par paraugu citām valstīm, ko mūsu valsts pārstāvji konferencēs un semināros arī bieži dara. Paldies mūsu Saeimas juristiem un 7.Saeimas deputātiem par šā likuma izstrādāšanu un pieņemšanu!

Tomēr šodien sajūsmai nav vietas. Likums tika pieņemts 2001.gadā, bet 2002.gada budžetā līdzekļi šā likuma īstenošanai nebija paredzēti, un līdz ar to šā likuma stāšanās spēkā tika atlikta.

2003.gada budžetā parādās tā pati problēma. Godīgi sakot, es nēsmu pārliecināts par to, vai arī turpmāk šie līdzekļi tiks atrasti. Jaunais Administratīvā procesa likums ļautu indivīdam efektīvi cīnīties pret valsts iespējamo patvaļu. Man rodas tāds iespaids, ka tieši šā iemesla dēļ kādām valsts pārvaldēm šis likums ļoti nepatīk.

Godātie kolēģi! Jau ir pagājuši vairāk nekā desmit gadi kopš neatkarības atjaunošanas, tomēr Latvijā vēl nav likuma, kas garantētu personai iespēju efektīvi aizstāvēt savas tiesības strīdā ar valsti.

Politisko organizāciju apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcijas vārdā es aicinu jūs balsot pret Ministru kabineta priekšlikumu un, grozot 2003.gada budžetu, tomēr atrast līdzekļus, lai šis likums, kurš aizsargā mūsu valsts iedzīvotāju tiesības, stātos spēkā no 1.jūlija.

Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Administratīvā procesa likuma spēkā stāšanās likumā” nodošanu komisijām! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 65, pret - 24, atturas - nav. Likumprojekts ir nodots komisijai.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījums Sēklu aprites likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts ir nodots komisijai.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” nodot Juridiskajai komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka Juridiskā komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Likumprojekts ir nodots komisijām.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Meliorācijas likums” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts ir nodots komisijām.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījums likumā “Par bezvalstnieka statusu Latvijas Republikā”” nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Likumprojekts ir nodots komisijai.

Nākamais darba kārtības punkts. Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumā” nodot Ārlietu komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Likumprojekts ir nodots komisijai.

Nākamais darba kārtības punkts. Lēmuma projekts “Par Janas Zīles apstiprināšanu par Daugavpils tiesas tiesnesi”.

Juridiskās komisijas vārdā runās deputāte Labucka.

I.Labucka (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi! Saeimas Juridiskā komisija izskatīja tieslietu ministra Aivara Aksenoka priekšlikumu un atbalstīja Daugavpils tiesas tiesneses Janas Zīles apstiprināšanu amatā bez pilnvaru termiņa ierobežojuma.

Sēdes vadītājs. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Balsosim par Janas Zīles apstiprināšanu par Daugavpils tiesas tiesnesi! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, atturas - nav, pret - nav. Jana Zīle ir apstiprināta par Daugavpils tiesas tiesnesi.

Nākamais darba kārtības punkts - lēmuma projekts “Par tiesnešu skaita palielināšanu apgabaltiesās”.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Labucka.

I.Labucka (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Līdz šim Latvijā apgabaltiesās strādāja 99 tiesneši. Kā mēs visi zinām, īpaši sarežģīta problēma ir Rīgas pilsētā, un tāpēc, jau apspriežot šā gada budžeta likumu, tika iedalīti finanšu līdzekļi, lai ar 15 štata vietām tiktu papildināta Rīgas apgabaltiesa.

Ņemot vērā to, ka ar 1.jūliju sāksies algu reforma, būs arī iespēja realizēt šo iepriekš pieņemto lēmumu. Tātad ir nepieciešams palielināt apgabaltiesu tiesnešu kopējo skaitu līdz 114 tiesnešiem.

Juridiskā komisija ir atbalstījusi šo lēmumu.

Lūdzu arī deputātus šodien to atbalstīt.

Sēdes vadītājs. Lūdzu, balsosim par lēmuma projektu “Par tiesnešu skaita palielināšanu apgabaltiesās”! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret - nav, atturas - nav. Lēmuma projekts “Par tiesnešu skaita palielināšanu apgabaltiesās” ir pieņemts.

Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts “Grozījumi likumā “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās””.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāte Baiba Brigmane.

B.Brigmane (frakcija “Jaunais laiks”).

Cienījamais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Dokuments nr.781 - likumprojekts “Grozījumi likumā “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās””. Trešais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir saņēmusi trešajam lasījumam 21 priekšlikumu, kurus ir arī izskatījusi.

1.priekšlikumu ir iesniedzis Juridiskais birojs. Komisija ir atbalstījusi šo priekšlikumu.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 2. - finanšu ministra Dombrovska priekšlikums. Tas ir iestrādāts 4. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikumā. Arī 3. - Juridiskā biroja priekšlikums - ir iestrādāts Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegtajā priekšlikumā, kuru lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 5. - deputāta Slaktera priekšlikums - komisijā ir atbalstīts.

6. - deputāta Kalniņa priekšlikums - komisijā ir atbalstīts.

7. - deputāta Slaktera priekšlikums - komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 8. - deputāta Kalniņa priekšlikums - komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 9. - deputāta Slaktera priekšlikums - komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 10. - deputāta Kalniņa priekšlikums - komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 11. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas
priekšlikums - ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav…

B.Brigmane. Ir iebildumi.

Sēdes vadītājs. Jābalso. Balsosim! Lūdzu zvanu!

B.Brigmane. 11.priekšlikums...

Sēdes vadītājs. Atklājam debates par 10.priekšlikumu. Vārds deputātam Kariņam.

B.Brigmane. Par 11.priekšlikumu...

Sēdes vadītājs. Piedošanu, par 11.priekšlikumu! Vārds deputātam Kariņam.

A.K.Kariņš (frakcija “Jaunais laiks”).

Labdien, godājamais Prezidij, cienījamie kolēģi! 11.priekšlikums izskatās nevainīgs: aizstāt ciparus “30” ar “15”. Bet par ko ir runa? Par PVN priekšnodokļa atmaksu uzņēmējam. Šobrīd Valsts ieņēmumu dienests atmaksā visiem uzņēmējiem 30 dienu laikā... Kā, lūdzu? Visiem ir viens noteikums - 30 dienas. Šajā likumā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ierosina izmainīt statusu brīvostas uzņēmumiem, lai tiem tiktu šī nauda atmaksāta 15 dienu laikā.

Es nesaredzu iemeslu, kāpēc mums būtu jādod šādiem, jau privileģētiem uzņēmumiem vēl labāki noteikumi saistībā ar PVN atmaksu nekā citiem uzņēmējiem.

Es aicinu neatbalstīt šo priekšlikumu.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītājs. Debatēs vairāk neviens nav pieteicies. Ir jābalso par 11.priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 34, pret - 48, atturas - 10.

11.priekšlikums nav apstiprināts.

B.Brigmane. 12. - deputāta Slaktera priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 13. - deputāta Kalniņa priekšlikums. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 14. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 15. - deputāta Slaktera priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 16. - deputāta Kalniņa priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 17. - finanšu ministra Dombrovska priekšlikums. Iestrādāts komisijas iesniegtajā 18.priekšlikumā. Lūdzu atbalstīt 18. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikumu!

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 19. - finanšu ministra Dombrovska priekšlikums. Iestrādāts Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegtajā 20.priekšlikumā. Lūdzu atbalstīt Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegto 20.priekšlikumu!

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 21. - finanšu ministra Dombrovska priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. Vairāk priekšlikumu nav.

Lūdzu pieņemt likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā!

Sēdes vadītājs. Lūdzu, balsosim par likumprojektu “Grozījums Ventspils brīvostas likumā”...

B.Brigmane. Nē, par nodokļu piemērošanu...

Sēdes vadītājs. Lūdzu, balsosim par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās””! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Nākamais ir darba kārtības 13.punkts - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdza iekļaut Saeimas kārtējās sēdes darba kārtībā likumprojekta “Grozījums Ventspils brīvostas likumā” izskatīšanu trešajā lasījumā.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā runās deputāte Brigmane.

B.Brigmane (frakcija “Jaunais laiks”).

Cienījamie kolēģi! Dokuments nr.782 - likumprojekts “Grozījums Ventspils brīvostas likumā”.

Komisija ir saņēmusi vairākus priekšlikumus, kurus ir iesnieguši Saeimas deputāti, un tie visi attiecas uz brīvostas zemi. Es, noraidot šos priekšlikumus, lūdzu jūs pievērst uzmanību 3.priekšlikumam, kur ir rakstīts, ka brīvostas zemi, kas pieder fiziskajai vai juridiskajai personai, var pārdot, dāvināt, mainīt vai citādi atsavināt “Likumā par ostām” noteiktajā kārtībā. Līdz ar to, noraidīdama šos iepriekšējos priekšlikumus, komisija pēc būtības tos nav noraidījusi, jo mēs piedāvājam tos iekļaut citā likumā.

Lūdzu, skatīsim šos priekšlikumus pēc kārtas.

1. - deputāta Slaktera priekšlikums, un šā iemesla pēc komisijā tas nav atbalstīts.

2. - deputāta Kalniņa priekšlikums. Arī tas nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 3. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums. Atbalstīts. Šis ir tas priekšlikums, kuru es tikko nolasīju.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 4. - deputāta Slaktera priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 5. - deputāta Kalniņa priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 6. - deputāta Slaktera priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 7.- deputāta Kalniņa priekšlikums. Arī nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 8. - deputāta Slaktera priekšlikums.

Un analogs ir arī 9. - deputāta Kalniņa priekšlikums. Tie abi nav atbalstīti.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. Vairāk priekšlikumu komisija nav saņēmusi, un tā lūdz pieņemt šo likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta “Grozījums Ventspils brīvostas likumā” pieņemšanu trešajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Rezultātu! Par - 80, pret - nav, atturas - nav. Likums ir pieņemts.

Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts “Grozījums Rīgas brīvostas likumā”.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāte Brigmane.

B.Brigmane (frakcija “Jaunais laiks”).

Dokuments nr.783 - likumprojekts “Grozījums Rīgas brīvostas likumā”.

1.priekšlikums. Iesniedzis deputāts Slakteris. Tāda paša iemesla pēc kā iepriekšējā - Ventspils brīvostas likumā, arī šajā likumā attiecībā uz ostas zemi, komisija uzskatīja par nepieciešamu noraidīt šos priekšlikumus un iekļaut tos “Likumā par ostām”.

Tātad 1. ir deputāta Slaktera priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 2. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 3. - deputāta Slaktera priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. 4. - frakcijas “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

B.Brigmane. Vairāk priekšlikumu komisija nav saņēmusi. Lūdzu pieņemt šo likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā!

Sēdes vadītājs. Lūdzu balsot par likumprojekta “Grozījums Rīgas brīvostas likumā” pieņemšanu trešajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret - 1, atturas - nav. Likums ir pieņemts.

Nākamais ir darba kārtības 16.punkts - likumprojekts “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Āboltiņa.

S.Āboltiņa (frakcija “Jaunais laiks”).

Labrīt, cienījamie kolēģi! Pašreiz Saeimā atrodas likumprojekts “Medību likums”, kurš neparedz atbildību par likumu, kā arī tiem pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem, tāpēc atbildība par minētajiem pārkāpumiem būtu nosakāma Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, attiecīgi precizējot to atbilstoši šim Medību likumam. Tie arī ir šie šodien piedāvātie grozījumi pirmajā lasījumā.

Juridiskā komisija izskatīja attiecīgo likumprojektu un atbalstīja tā pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu arī deputātus atbalstīt šā likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā!

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” pieņemšanu pirmajā lasījumā! Tātad balsosim! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 88, pret - nav, atturas - nav.

Lūdzu, noteiksim priekšlikumu iesniegšanas termiņu!

S.Āboltiņa. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam - 2.jūnijs.

Sēdes vadītājs. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 2.jūnijs.

Nākamais ir darba kārtības 17.punkts - likumprojekts “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Āboltiņa.

S.Āboltiņa (frakcija “Jaunais laiks”).

Cienījamie kolēģi! Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss pašreiz neparedz administratīvo atbildību par likuma “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” un nozaru speciālo normatīvo aktu pārkāpumiem, lai gan šā likuma 10.panta ceturtā daļa paredz tiesības Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētājam vai viņa pilnvarotai amatpersonai sastādīt sabiedrisko pakalpojumu sniedzējam administratīvo pārkāpumu protokolu, kas tiktu izskatīts likumā noteiktajā kārtībā. Bez tam šā likuma pārejas noteikumu 7.punktā ir noteikts, ka šā likuma 10.panta ceturtā daļa stājas spēkā pēc tam, kad ir izdarīti attiecīgi grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā.

Lai pāugstinātu komisijas darbības efektivitāti un nodrošinātu normatīvo aktu un licenču nosacījumu ievērošanu valsts regulējamo sabiedrisko pakalpojumu nozarēs, kā arī lai nodrošinātu iepriekš minēto komisijas funkciju izpildi, ir nepieciešams izdarīt šodien piedāvātos grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā.

Izskatot šo jautājumu, Juridiskā komisija secināja, ka būtu nepieciešams atzīt šo likumprojektu par steidzamu, tāpēc es lūdzu deputātus atzīt to par steidzamu.

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta steidzamību! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 65, atturas - nav, pret - 15. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

S.Āboltiņa. Juridiskā komisija atbalstīja likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā un lūdz arī deputātus atbalstīt tā pieņemšanu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Lūdzu balsot par likumprojekta “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Rezultātu lūdzu! Par - 90, atturas - nav, pret - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu!

S.Āboltiņa. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 27.maijs.

Sēdes vadītājs. Un izskatīšanas termiņš?

S.Āboltiņa. Izskatīšana otrajā lasījumā - 29.maijā.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts “Likums par Latvijas investīciju un attīstības aģentūru”.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Dzintars Zaķis.

Dz.Zaķis (frakcija “Jaunais laiks”).

Cienījamie kolēģi! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija izskatīja likumprojektu “Likums par Latvijas investīciju un attīstības aģentūru”. Apzinoties šādas aģentūras nepieciešamību un lielo nozīmi Latvijas ekonomikas attīstībā, komisija tomēr uzskatīja par neiespējamu virzīt šo likumprojektu uz izskatīšanu Saeimā, kamēr tas ir šādā formā. Galvenais arguments ir tas, ka šim likumprojektam ir nepietiekamas likuma pazīmes. Kā mēs redzam, šeit ir definēts, kas būs šī aģentūra un kas būs tās vadība, bet nav definēti deleģējumi.

Tātad Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija uzskata, ka šobrīd šis likumprojekts nav jāatbalsta, nav jāvirza uz izskatīšanu Saeimā. Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā jau ir izveidota darba grupa, kas sakārtos šo likumprojektu pēc būtības un iesniegs, lai tas jau uzlabotā formā varētu tikt nākamajā tuvākajā Saeimas sēdē izskatīts.

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta “Likums par Latvijas investīciju un attīstības aģentūru” pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 8, atturas - 6, pret - 77. Likumprojekts nav pieņemts.

Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts “Grozījumi Krimināllikumā”.

Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā runās deputāts Arnolds Laksa.

A.Laksa (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Godātie kolēģi! Likumprojekts “Grozījumi Krimināllikumā”. Izskatāmā dokumenta numurs 777. Izskatīsim likumprojektu otrajā lasījumā.

1.priekšlikums. Iesniedzis Saeimas deputāts Dainis Turlais. Komisijas lēmums - atbalstīt.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav… Ir iebildumi? (Starpsauciens: “Jābalso!”) Jābalso par 1.priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 39, atturas - 10, pret - 39. Priekšlikums nav pieņemts.

A.Laksa. 2.priekšlikums. Iesniegusi Aizsardzības un iekšlietu komisija, lai redakcionāli precizētu deputāta Daiņa Turlā priekšlikumu. Līdz ar to…

Sēdes vadītājs. Iebildumi…

A.Laksa. Tā kā 1.priekšlikums nav pieņemts, 2.priekšlikums… Ir jābalso?

Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par 2.priekšlikumu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 40, atturas - 6, pret - 37. Priekšlikums nav pieņemts.

A.Laksa. 3.priekšlikums. Iesniedzis Saeimas deputāts Buzajevs. Komisijas lēmums - neatbalstīt.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 4.priekšlikums. Iesnieguši Saeimas deputāti Mellupe, Bērziņš un Latkovskis. Komisijas lēmums - neatbalstīt.

Sēdes vadītājs. Debatēs pieteicies deputāts Guntis Bērziņš.

G.Bērziņš (frakcija “Jaunais laiks”).

Godātais priekšsēža kungs! Cienītie kolēģi! Runa šobrīd ir par 4.priekšlikumu. Es gribētu norādīt, ka 4.priekšlikums saistās ar mūsu iesniegto 5.priekšlikumu, kā arī ar 8.priekšlikumu.

Respektīvi, jautājums ir par Krimināllikuma 91.pantu, kurā runāts par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu par deputātu kandidātiem. Manuprāt, tas ir ļoti nedemokrātisks pants. Paskatīsimies, ko tas nosaka! Par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu par deputāta kandidātu tiesa var uzlikt cietumsodu līdz trim gadiem vai sodīt ar 50 minimālajām mēnešalgām, tas ir, ar 3500 latiem. Toties, ja jūs paskatīsieties uz vispārējo pantu, tas ir, Krimināllikuma 157.pantu, kas pieminēts 5.priekšlikumā, tad jūs redzēsiet, ka par to, ka apzināti neslavu ceļ kādam parastam cilvēkam, augstākais soda mērs ir 20 minimālās mēnešalgas, tas ir, tikai 700 latu.

Padomājiet, ko tas nozīmē! Tas nozīmē, ka deputāta kandidāts kā tāds ir daudz vairāk aizsargāts nekā tā saucamais parastais cilvēks. Publicējot nepatiesu rakstu par deputāta kandidātu, jūs riskējat pavadīt trīs gadus cietumā. Toties, publicējot līdzīgu rakstu, teiksim, par kādas bankas prezidentu vai, piemēram, kādu ievērojamu dzejnieku vai mākslinieku, jūs riskētu tikai ar 20 minimālajām mēnešalgām. Šie ir ļoti nesamērojami soda mēri. Un vispār ir jautājums: kādēļ ir vajadzīga šāda nevienlīdzība. Man šķiet, ka šajā sakarā ir jārunā par valsts varas nozīmi iepretim indivīda nozīmei.

Attiecībā pret nepatiesu ziņu sniegšanu mums visiem būtu jābūt vienlīdzīgiem, mums visiem būtu jābūt vienlīdzīgām tiesībām. Manuprāt, tā būtu tikai demokrātiska, pareiza situācija. Tādēļ mūsu priekšlikums - mūsu, iesniedzēju, priekšlikums - ir svītrot Krimināllikuma 91.pantu un atstāt tikai 157.pantu - vispārējo pantu par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu. Turklāt mēs ierosinām pārskatīt tos soda mērus, kuri attiecas uz šo pantu, un tas ir nākamā priekšlikuma, 5.priekšlikuma, mērķis. Ja jūs piekritīsiet mūsu priekšlikumam svītrot 91.pantu, tas ir, neatbalstīsiet komisijas priekšlikumu, tad uz trešo lasījumu mēs iesniegsim attiecīgus priekšlikumus.

Rezumējot teikto, aicinu jūs padarīt Krimināllikumu demokrātiskāku un svītrot 91.pantu, tas ir, neatbalstīt komisijas priekšlikumu attiecībā uz 4.priekšlikumu.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Pēterim Simsonam.

P.Simsons (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Godājamie kolēģi deputāti! Es mēģināšu paskaidrot, kāpēc es atbalstu komisijas viedokli un noraidu nupat izteiktos argumentus.

Mums ir jāapzinās, kādā valstī, kādā situācijā mēs dzīvojam un ko mēs esam saņēmuši pārvaldīšanā no iepriekšējām koalīcijām. Šī ir sabiedrība ar deformētu izpratni par godu, par cieņu, par atbildību, par pienākumu, par tiesībām. Un viss, ko kolēģis Bērziņš šeit teica, būtu pilnīgi normāli un pilnīgi atbalstāms, ja tad, kad beigsies mūsu pilnvaru termiņš, šeit tiešām būs tiesiska valsts ar taisnu tiesu un sabiedrība varēs uzticēties policijai un ierēdnim, un arī informācijas līdzekļiem.

Katrs, kurš kandidē uz amatu Saeimā vai kādu citu augstu valsts amatu, nāk ar noteiktu mērķi. Taču gadu gaitā sabiedrībā ir radīts viedoklis, ka deputāta amats un daudzi citi atbildīgi valsts amati ir krimināli sodāmas nodarbības. Mēs apzināmies, ka šobrīd runāt par goda aizskaršanu, par cieņas aizskaršanu, par cerībām par to saņemt gandarījumu - tas ir ļoti, ļoti nepamatoti.

Taču es gribu likt akcentu uz kādu citu lietu. Situācijā, kad apzināti nepatiesas ziņas tiek izplatītas par deputāta kandidātu, šo apmelotāju mērķis jau ir drusku citāds: nevis aizskart konkrēto personu, kurai ir tiesības pēc tam vērsties tiesā ar prasību pēc gandarījuma, bet gan dezinformēt vēlētājus, dezinformēt sabiedrību, dezinformēt pilsoņus, lai šīs dezinformācijas, šo apmelojumu rezultātā panāktu sev vēlamu valsts varu. To ir pierādījusi mūsu līdzšinējā prakse. Protams, pēc vēlēšanām tiek atzīts, ka tie bija meli, ka tā bija nepatiesība. Bet vilciens ir jau aizgājis!

Godājamie kolēģi! kamēr mēs nēsam panākuši tos mērķus, ar kuriem mēs šeit esam nākuši, lai šeit būtu tiesiska valsts, solīts ar taisnīgiem likumiem, kurā pilsonis var uzticēties gan tiesai, gan likuma aizsardzībai, es nepiekrītu kolēģu ierosinājumam svītrot šo pantu. Šis pants ir nepieciešams kā garantija tam, ka sabiedrībai ir tiesības un iespējas saņemt patiesu informāciju par tiem cilvēkiem, kuri ir gatavi nākt un pārņemt valsti pārvaldīšanā tādā situācijā, kāda tā ir.

Ticiet man! Pēc tam, kad mēs būsim padarījuši savus labos darbus un realizējuši savus labos nodomus, tomēr būs pietiekami daudz tādu cilvēku, tāpat kā šobrīd... Vismaz puse vēlētāju neatbalsta mūsu labos nodomus un mūsu darbus. Un pēc tam, kad deputāts būs beidzis savu darbu, tāpat viņu nogāzīs dubļos un nospārdīs ar kājām ar preses palīdzību, ja paliek tā apziņa, tā izpratne, kāda pie mums šobrīd sabiedrībā ir.

Tāpēc es aicinu atbalstīt komisijas priekšlikumu un noraidīt deputātu grupas ierosinājumu izslēgt šo pantu!

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Mihailam Pietkevičam.

M.Pietkevičs (Tautas partijas frakcija).

Godātie kolēģi! Arī es, tāpat kā Simsona kungs, aicināšu jūs atbalstīt komisijas viedokli, tātad balsot par šā deputātu grupas iesniegtā priekšlikuma noraidīšanu.

Īsumā arī paskaidrošu, kāpēc. Man gadījās vadīt darba grupu, kura strādāja ar šiem Krimināllikuma grozījumiem. Šajā darba grupā līdzdarbojās daudzi ļoti autoratitatīvi juristi gan no Augstākās tiesas, gan no Ģenerālprokuratūras, gan no Zvērinātu advokātu padomes, gan no Tieslietu ministrijas, un visi šie pieaicinātie speciālisti, tāpat kā visi deputāti, kas darbojās šajā darba grupā, bija vienisprātis tajā jautājumā, ka šim pantam Krimināllikumā ir jāpaliek un šādam nozieguma sastāvam ir jābūt. Šis pants nav te nejauši, tas nav mantojums no padomju laika, kā varētu kāds iedomāties. Šāds pants bija iekļauts jau 1933.gada Latvijas Sodu likumā.

Un, ja mēs runājam par analogiem, kādi šobrīd pastāv kaut kur pasaulē, tad varētu pieminēt (protams, tas varbūt nav pats labākais piemērs) Krievijas Federāciju, kur deputāta kandidātam deputāta imunitāte piešķirta tiek no brīža, kad viņš ir oficiāli reģistrēts kā deputāta kandidāts.

Es domāju, ka šis pants, kurā ir paredzēts tikai un vienīgi nozieguma sastāvs par apzināti nepatiesu ziņu izplatīšanu par deputāta kandidātu, ir salīdzinoši ļoti maigs un ļoti nepieciešams. Un mani vienmēr izbrīna nespeciālistu, nejuristu viedokļi par tādiem būtībā sarežģītiem un specifiskiem likumiem, kāds ir Krimināllikums. Ejot masu mediju pavadā, grib veikt kādus grozījumus, pilnīgi neloģiskus un nesaprotamus, un izrautus no konteksta, un grozīt Krimināllikumu gadījumos, kad to darīt pilnīgi nav nepieciešams, un izjauc visu Krimināllikuma sistēmu.

Es būtībā tagad runāju arī visas darba grupas vārdā. Tajā tiešām bija savākušies tie, kuri ir ļoti lielas autoritātes jurisprudencē, un viņi visi kā viens uzskatīja, ka šādam pantam Krimināllikumā ir jābūt. Es jūs aicinu atbalstīt komisijas viedokli un noraidīt šo grozījumu!

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Borisam Cilevičam!

B.Cilevičs (Tautas saskaņas partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi! Patiešām tas ir ļoti svarīgi, lai katrs vēlētājs varētu izdarīt apzinātu izvēli un saņemtu tikai īstu informāciju par visiem deputātu kandidātiem, jo tas tiešām ietekmē demokrātijas procesu.

Tomēr es uzskatu, ka ar šā spēkā esošā likuma normu nevar šo mērķi panākt, jo vienkārši tas nav īstenojams. Izlasīsim, kas šeit ir rakstīts: “Par apzināti nepatiesu ziņu izplatīšanu...” Mēs zinām, ka bija Latvijā vairāki precedenti - tiesu lēmumi, tiesu prāvas, bet ir ārkārtīgi grūti pierādīt, ka patiešām nepatiesas ziņas tika izplatītas apzināti. Jo jebkurš daudzmaz profesionāls žurnālists var formulēt savu viedokli tādā veidā, ka neviena tiesa nevarēs pierādīt, ka viņš zināja, ka viņa izplatītās ziņas ir nepatiesas, un darīja to apzināti.

No otras puses, tas rada zināmas briesmas, ka šī norma var tikt izmantota ļaunprātīgi, var tikt izmantota pret opozīciju. Es negribu minēt konkrētus piemērus. Es domāju, ka mums, opozīcijas deputātiem, to skaitā Tautas saskaņas partijas frakcijas deputātiem, un arī deputātu kandidātiem ir ļoti laba pieredze tajā ziņā, ka gan masu mediji, gan politiskie oponenti izplatīja ļoti nepatiesas ziņas un, protams, darīja to pilnīgi apzināti, bet neviena tiesa nekad to nevarētu pierādīt.

Tāpēc es daļēji piekrītu Simsona kunga teiktajam. Es tomēr domāju, ka tiesu lēmumi un konkrēti spriedumi nu diez vai ir tas īstais veids, kā audzināt sabiedrību līdz zināmas demokrātijas standartiem, un ka šīs normas atstāšana izraisa daudz lielākas briesmas, ka tiks apspiesta vārda brīvība. Jo šajos jautājumos vienmēr jāmeklē zināma sabalansētība starp vārda brīvību un indivīda, katras personas goda un cieņas aizskaršanu. Taču šajā gadījumā es uzskatu, ka šī norma nedarbosies praksē. Tātad mērķi, kādus likumdevējs bija domājis, iestrādājot šo normu likumā, netiks panākti praksē. Ir patiešām ļoti nopietnas bažas, ka šī norma tiks izmantota ļaunprātīgi, tiks izmantota vienkārši politiskai cīņai, cīņai pret opozīciju. Jo diemžēl pilnīgas ticības mūsu tieslietu sistēmai man vēl joprojām nav, tāpat kā absolūtam vairākumam Latvijas pilsoņu un iedzīvotāju. Tāpēc es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu un svītrot šo normu no likuma.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Krišjānim Kariņam.

A.K.Kariņš (frakcija “Jaunais laiks”).

Cienījamie kolēģi! Mēs visi zinām vārdus, kas Ministru kabinetā ir lasāmi uz sienas. Tie vārdi ir ļoti vienkārši: “Viens likums - viena taisnība visiem.”

Padomāsim par to būtību, kas šeit ir ierosināta! Šeit ir runa par cieņas un goda aizskaršanu un par likuma vienmērīgu piemērošanu gan amatpersonām, gan pārējiem pilsoņiem.

Latvijai ir, reizēm jāsaka, tāda tīri smaga vēsture bijusi. Ir bijuši ne tikai padomju okupācijas gadi, - mēs varam jau gadu simtos mērīt vācu okupācijas jeb vācu kundzības gadus. Tieši tajā laikā ir mūsu tautā izveidojusies tāda atziņa vai doma, ka ir kungi un ir pārējie. Ir tie privileģētie, nedaudzie, un ir pārējie, kam tā nasta ir jāvelk.

Šajā likumā, manuprāt, vēl pastāv zināma atēna no tādas domāšanas, ka kaut kādu iemeslu dēļ amatpersona būtu tajā kungu kārtā, tajā īpaši aizsargājamā kārtā, un pārējie būtu, nu, tajā - ja ne kalpa kārtā, tad vismaz kādā citā mazāk aizsargātā kārtā.

Ja mēs šo priekšlikumu, ko iesniedzis deputāts Bērziņš un citi, atbalstām, tad līdz ar to mēs atbalstām mūsu likumdošanas pāreju uz šādu domu: nē, kungiem nav jādod īpašas privilēģijas, bet ir jāpaceļ tas standarts attiecībā uz visiem Latvijas pilsoņiem! Goda un cieņas aizskaršanas jautājums nav tikai ar deputātiem vai citām amatpersonām saistīts jautājums. Tas ir ar visiem pilsoņiem saistīts jautājums!

Un padomājiet par vēl vienu aspektu! Kas tagad notiek esošajā likumdošanā? Ja kāda amatpersona publiski ceļ, kā saka, neslavu kādai neamatpersonai, tad iznāk tā, ka tai neamatpersonai… ne tikai kungs, kā saka, uzbrauc cilvēkam virsū, bet nav pat līdzekļu, kā riktīgi aizstāvēties. Tātad jāskata tas koks, kā saka, no abiem galiem. Šajā gadījumā es aicinu deputātus padomāt par to, ka mūsu valsts demokrātijas sistēmu ir jāturpina nostiprināt un padziļināt. Iesim šo ceļu drosmīgi, spersim šo drosmīgo soli un atbalstīsim deputāta Bērziņa un citu deputātu priekšlikumu - veidot vienlīdzīgu sistēmu attiecībā uz cieņas un goda aizskaršanu gan amatpersonām, gan visiem pārējiem Latvijas valsts pilsoņiem!

Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs. Otro reizi runāt pieteicies deputāts Simsons.

P.Simsons (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Godājamie kolēģi! Viens likums, viena taisnība - visiem! Tas ir mūsu mērķis, uz ko mēs tiecamies, un es domāju, ka pēc četriem gadiem mēs būsim jau stipri vien pietuvinājušies šim mērķim. Tad mēs varēsim atteikties arī no atšķirīgiem sodiem par tamlīdzīgiem nodarījumiem.

Draugi mīļie! Atcerieties, kādā situācijā un kādā valstī mēs esam dzīvojuši šos padsmit neatkarības gadus, kad vienai sabiedrības daļai likumīgi ir iespējams aplaupīt otru sabiedrības daļu, kad vienam likumīgi ir iespējams vinnēt tiesā, bet otram - zaudēt tiesas prāvu, kad nav likuma un nav garantiju aizsardzībai pret policijas, pret ierēdņu patvaļu, kad mēs nevaram balstīties uz tām normām, kādas jūs, godājamie kolēģi, esat baudījuši, dzīvodami demokrātiskās valstīs, demokrātiskā sabiedrībā!

Pēc četriem gadiem mēs varēsim pārskatīt šo lietu, bet šobrīd mēs nedrīkstam mazināt atbildību par apzinātu ļaunumu. Katrs politiķis, nākdams amatā, riskē, arī katrs ugunsdzēsējs riskē, stādamies šajā amatā, bet par apzinātu dedzināšanu soda neatkarīgi no tā, vai cietušais prasa vai neprasa atlīdzināt zaudējumus.

Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Kļaviņam.

P.Kļaviņš (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Godājamais Prezidij, cienījamie kolēģi! Mēs visi, protams, esam par demokrātiskas valsts attīstību līdz pat visaugstākajam līmenim, un tieši šā mērķa labad 91.pants ir paturams. Es gribētu īpaši norādīt uz to, ka šeit amatpersonas netiek aizstāvētas, jo te nav paredzēts speciāls sods par nepatiesu ziņu izplatīšanu par kādu amatpersonu. Tikai tad varētu teikt: “Jā, kungiem ir cits likums, bet vienkāršajai tautai - cits.”

Šajā pantā runāts par deputātu kandidātiem. Kas ir deputātu kandidāti? Tās vēl nav nekādas amatpersonas! Un šis tiešām ir mūsu valsti aizstāvošs pants, jo, lai vienu labu, piemērotu, valstiski domājošu un atbildīgu cilvēku pierunātu, lai viņš riskē un kandidē, viņš ir jāaizsargā no apzināti nepatiesu ziņu uzbrukumiem, ar kādiem pret viņu var vērsties.

Es arī domāju, ka šis pants pat vēl nav pietiekami precīzs, un es to formulētu citādi, jo te ir cita runa: “Par nepatiesu ziņu izplatīšanu, kurām trūkst pierādījumu, ir sodāms attiecīgais šo ziņu izplatītājs ar smagu vai samērā smagu sodu.” Tātad par nepatiesu ziņu izplatīšanu, kurām trūkst pierādījumu! Tad mēs varbūt sasniegtu to, par ko domā Cileviča kungs, ka mūsu tiesām ir grūti pierādīt, ka ziņas ir apzināti nepatiesi izplatītas. Tas tiešām ir grūti pierādāms, bet vai tad tā ir preses brīvības ierobežošana, ja mēs domājam, ka presei vajadzētu izsargāties no nepatiesu ziņu izplatīšanas, it īpaši tad, ja tās ir attiecināmas uz deputāta kandidātu? Mēs likumdošanas darbam nevarēsim iegūt vajadzīgos cilvēkus, ja mēs viņus jau iepriekš nesargājam no tīša un ļaunprātīga mēģinājuma diskreditēt šīs personas.

Tāpēc es pilnā mērā atbalstu kolēģa Simsona teikto un uzskatu, ka šis ierosinājums - svītrot 91.pantu - ir noraidāms.

Sēdes vadītājs. Vairāk runātāji pieteikušies nav. Debates slēdzu. Lūdzu balsot par 4. - deputātu Āboltiņas, Bērziņa un Latkovska priekšlikumu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 64, pret - 12, atturas - 13. Priekšlikums pieņems.

Turpināsim izskatīt likumprojektu “Grozījumi Krimināllikumā”.

Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā - deputāts Laksa...

Tehnisks pārtraukums - 4 minūtes.

(Pārtraukums.)

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 8.Saeimas priekšsēdētājas biedrs

Ēriks Jēkabsons.

Sēdes vadītājs. Turpināsim izskatīt likumprojektu “Grozījumi Krimināllikumā”.

Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā runās deputāts Laksa.

A.Laksa (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Tātad vēl joprojām izskatām likumprojektu “Grozījumi Krimināllikumā”.

Skatām 5.priekšlikumu, kuru iesnieguši Saeimas deputāti Mellupe, Bērziņš un Latkovskis. Šā priekšlikuma izlemšana sasaucas ar iepriekšējo - 4.priekšlikumu, kā arī ar 8.priekšlikumu. Komisija šo priekšlikumu noraidīja, bet mums acīmredzot tomēr ir jābalso par 5.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs. Priekšlikums vairs nav balsojams, jo tas jau ir noformulēts.

A.Laksa. Labi! Tad pārejam pie 6.priekšlikuma. To iesniedzis Saeimas deputāts Buzajevs. Komisija šo priekšlikumu noraidīja.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 7.priekšlikums. Iesniedzis Saeimas deputāts Buzajevs. Komisija priekšlikumu noraidīja.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 8.priekšlikums. To iesnieguši deputāti Mellupe, Bērziņš un Latkovskis. Komisija priekšlikumu noraidīja… (Starpsauciens: “Jābalso!) Jābalso?

Sēdes vadītājs. Jābalso. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 32, pret - 37, atturas - 18. Priekšlikums nav pieņemts.

A.Laksa. Līdz ar to visi par šo likumprojektu iesniegtie priekšlikumi ir izskatīti. Komisijas vārdā aicinu pieņemt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Krimināllikumā” pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 90, pret - 1, atturas - 1. Likumprojekts otrajā lasījumā ir pieņemts.

Lūdzu, par priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam!

A.Laksa. Par priekšlikumu iesniegšanas termiņu lūdzu atzīt 28.maiju.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav? Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 28.maijs.

Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts “Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā”.

Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā - deputāts Laksa.

A.Laksa (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Izskatīsim likumprojektu “Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā”. Otrais lasījums. Izskatāmais dokuments nr.778.

Uz otro lasījumu pavisam ir iesniegti 20 priekšlikumi.

1.priekšlikums. Iesniegusi Aizsardzības un iekšlietu komisija. Priekšlikums precizē vienu no apstākļiem, kas krimināllietās nepieļautu tiesvedību. Lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 2.priekšlikums. Iesniedzis Saeimas Juridiskais birojs. Priekšlikums ir redakcionālas dabas, un komisija to atbalsta.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 3.priekšlikums. Iesniegusi Aizsardzības un iekšlietu komisija. Priekšlikums precizē 2. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikumu. Komisija priekšlikumu atbalstīja.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 4.priekšlikums. Iesniegusi Saeimas Juridiskā komisija. Priekšlikums paredz atsevišķu lietu piekritības kategoriju maiņu. Komisija priekšlikumu atbalsta.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 5.priekšlikums. Iesniegusi Saeimas Juridiskā komisija. Komisija priekšlikumu neatbalsta.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 6., 7., 8. un 9.priekšlikums. Iesniedzis tieslietu ministrs Aivars Aksenoks. Komisija šos priekšlikumus atbalsta.

Sēdes vadītājs. Pret 6., 7., 8. un 9.priekšlikumu deputātiem iebildumu nav.

A.Laksa. 10. un 11.priekšlikums. Iesniedzis Saeimas deputāts Buzajevs. Komisija šos priekšlikumus neatbalsta.

Sēdes vadītājs. Pret 10. un 11.priekšlikumu iebildumu nav. (No zāles dep. A.Golubovs: “Pārkāpts Kārtības rullis!”)

A.Laksa. 12.priekšlikums. Iesniegusi Aizsardzības un iekšlietu komisija. Komisija šo priekšlikumu, protams, atbalsta.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 13.priekšlikums. Iesniegusi Aizsardzības un iekšlietu komisija. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 14. un 15.priekšlikums. Iesniegusi Saeimas Juridiskā komisija. Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt 14. un 15.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 16.priekšlikums. Iesniegusi Saeimas Juridiskā komisija. Priekšlikums paredz šādu iespēju un nosaka termiņu, kurā var pārsūdzēt jebkuru tiesas lēmumu, kas ir saistīts ar sprieduma izpildi. Komisija atbalsta šo priekšlikumu precizētā redakcijā, kas ir ietverta Aizsardzības un iekšlietu komisijas 17.priekšlikumā.

Aicinu atbalstīt 16. un 17.priekšlikumu komisijas piedāvātajā redakcijā!

Sēdes vadītājs. Pret 16. un 17.priekšlikumu iebildumu nav.

A.Laksa. 18.priekšlikums. Iesniedzis Saeimas Juridiskais birojs. Tas ir redakcionālas dabas priekšlikums, ko komisija atbalsta, un tas ir iekļauts 19. - komisijas priekšlikumā. Aicinu atbalstīt 18. un 19.priekšlikumu komisijas piedāvātajā redakcijā!

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. 20.priekšlikums. Iesniegusi Saeimas Juridiskā komisija. Komisija priekšlikumu atbalsta.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Laksa. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti. Komisijas vārdā aicinu likumprojektu pieņemt otrajā lasījumā!

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā” pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 91, pret - nav, atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir pieņemts.

Priekšlikumu iesniegšanas termiņš?

A.Laksa. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam - 28.maijs.

Sēdes vadītājs. 28.maijs. Iebildumu nav.

Izskatīsim nākamo darba kārtības punktu - likumprojektu “Grozījumi likumā “Par ietekmes uz vidi novērtējumu””.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā runās deputāts Tolmačovs.

A.Tolmačovs (politisko organizāciju apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija).

Godātie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu nr.779.

Pavisam ir iesniegti 59 priekšlikumi.

1.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Raimonds Vējonis. Atbildīgajā komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 2.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 3.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 4.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 5.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 6.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 7.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts…

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. … un redakcionāli precizēts.

8.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 9.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 10.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 11.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 12.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 13.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 14.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 15.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 16.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 17.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 18.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 19.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 20.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 21.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 22.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 23.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 24.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 25.priekšlikums. Iesniedzis vides ministrs Vējonis. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 26. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 27. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 28. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 29. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 30. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 31. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 32. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 33. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 34. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 35. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 36. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 37. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 38. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 39. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 40. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 41. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 42. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 43. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 44. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 45. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 46. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 47. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 48. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 49. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 50. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 51. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 52. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 53. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 54. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 55. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 56. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 57. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. 58. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

A.Tolmačovs. Un pēdējais ir 59. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

Lūdzu, balsosim par likumprojekta “Grozījumi likumā “Par ietekmes uz vidi novērtējumu”” pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 88, atturas - nav, pret - nav. Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par ietekmes uz vidi novērtējumu”” pieņemts otrajā lasījumā.

Lūdzu, noteiksim priekšlikumu iesniegšanas termiņu!

A.Tolmačovs. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 6.jūnijs.

Sēdes vadītājs. 6.jūnijs. Iebildumu nav.

Lūdzu deputātu uzmanību! Reģistrēsimies ar identifikācijas kartēm! Lūdzu reģistrācijas režīmu!

Kamēr tiek apkopoti reģistrācijas rezultāti, jānoklausās paziņojumi.

Vārds Saeimas sekretāram Jānim Reiram.

J.Reirs (Saeimas sekretārs).

Frakciju padomes sēde notiks pulksten 10.40 Sarkanajā zālē. Darba kārtībā šādi jautājumi: lēmuma projekts par kārtību, kādā iesniedzamas kandidatūras Valsts prezidenta vēlēšanām, un jautājums par balsošanas norisi, jautājums par Saeimas pavasara sesijas slēgšanu un rudens sesijas sākšanu, kā arī jautājums par Valsts prezidenta vēlēšanu dienas noteikšanu.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātei Baibai Brigmanei.

B.Brigmane (frakcija “Jaunais laiks”).

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputātus aicinu tūlīt ierasties Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas telpās uz nelielu sēdi.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātei Jevgenijai Stalidzānei.

J.Stalidzāne (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi! Desmit minūtes pēc plenārsēdes beigām sāksies Veselības apakškomisijas sēde. Tā notiks Sociālo un darba lietu komisijas telpās.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Bartaševičam rezultātu nolasīšanai. Lūdzu!

A.Bartaševics (Saeimas sekretāra biedrs).

Cienījamie deputāti! Nav reģistrējušies: Aleksandrs Kiršteins, Paulis Kļaviņš, Liene Liepiņa, Pāvels Maksimovs, Aigars Pētersons, Rihards Pīks, Jakovs Pliners, Mareks Segliņš, Atis Slakteris un Māris Kučinskis.

Sēdes vadītājs. Pārtraukums līdz pulksten 11.00. Atsākam darbu pulksten 11.00.

(Pārtraukums)

 

 

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 8.Saeimas priekšsēdētājas biedrs

Ēriks Jēkabsons.

Sēdes vadītājs. Turpināsim izskatīt mūsu sēdes darba kārtību!

Nākamais ir darba kārtības 22.punkts - likumprojekts “Grozījumi Aizsarģoslu likumā”.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Indulis Emsis.

Godātie kolēģi! Lūdzu jūs ieņemt vietas! Turpināsim darba sēdi! Paldies!

I.Emsis (Zaļo un zemnieku savienības frakcija).

Godātie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu nr.780 un izskatīsim likumprojektu “Grozījumi Aizsarģoslu likumā” otrajā lasījumā.

1. - vides ministra Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 2. - reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministra Gatera kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 3. - Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 4. - Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts daļēji un iestrādāts 5.priekšlikumā komisijas redakcijā.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 6. - Gatera kunga priekšlikums. Atbalstīts daļēji un iestrādāts
7. - atbildīgās komisijas piedāvātajā redakcijā.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 8. - Gatera kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 9. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts, izsakot otrās daļas 3.punktu precizētā redakcijā, kāda redzama šajā priekšlikumā.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 10. - Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 11. - Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 12. - Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts, redakcionāli precizējot.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 13. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 14. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 15. - Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 16. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 17. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 18. - Vējoņa kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. Es atvainojos! 18. - Vējoņa kunga priekšlikums - nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 19. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 20. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 21. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 22. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 23. - Gatera kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 24. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu deputātiem nav.

I.Emsis. 25. - Gatera kunga priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts.

26. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts un iekļauts 27.priekšlikumā atbildīgās komisijas redakcijā.

Sēdes vadītājs. Iebildumu pret 25., 26. un 27.priekšlikumu deputātiem nav.

I.Emsis. 28. - deputāta P.Kalniņa kunga priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts un iekļauts cita panta redakcijā.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 29. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 30. - Gatera kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 31. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 32. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts.

33. ir Juridiskā biroja priekšlikums par pašu pantu. Nav atbalstīts. Un viss šis pants ir izteikts atbildīgās komisijas redakcijā 34.priekšlikumā.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 35. - Juridiskā biroja priekšlikums. Tas ir daļēji atbalstīts un iestrādāts 36. - atbildīgās komisijas priekšlikumā.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 37. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts.

Arī 38. - deputāta Slaktera kunga priekšlikums ir daļēji atbalstīts.

39. - Gatera kunga priekšlikums - ir daļēji atbalstīts.

Arī 40. - Vējoņa kunga priekšlikums - ir daļēji atbalstīts.

41. - Juridiskā biroja priekšlikums - ir daļēji atbalstīts.

Arī deputāta Ābiķa kunga un Kalniņa kunga 42.priekšlikums ir daļēji atbalstīts.

Un tie visi ir iestrādāti 43.priekšlikumā atbildīgās komisijas redakcijā.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 44. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Šis priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 45. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 46. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 47. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 48. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 49. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 50. - Vējoņa kunga priekšlikums - ir daļēji atbalstīts un pieņemts 51.priekšlikumā atbildīgās komisijas piedāvātajā redakcijā.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 52. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 53. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 54. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 55. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu deputātiem nav.

I.Emsis. 56. - Gatera kunga priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts.

Tas pats ir jāsaka par 57. - Juridiskā biroja priekšlikumu.

Un 58.priekšlikumā ir redzama galīgā komisijas atbalstītā redakcija.

Sēdes vadītājs. Deputātiem nav iebildumu pret 56., 57. un 58.priekšlikumu.

 

I.Emsis. 59. - Gatera kunga priekšlikums - ir daļēji atbalstīts.

Arī 60. - Vējoņa kunga priekšlikums - ir daļēji atbalstīts.

61. - Juridiskā biroja priekšlikums - ir atbalstīts un iestrādāts atbildīgās komisijas 62.priekšlikuma redakcijā.

Sēdes vadītājs. Deputātiem pret 59., 60., 61. un 62.priekšlikumu iebildumu nav.

I.Emsis. 63.- Vējoņa kunga priekšlikums. Tas ir daļēji atbalstīts, bet galīgo redakciju mēs redzam 64.priekšlikumā atbildīgās komisijas piedāvātajā redakcijā.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 65. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 66. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 67. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 68. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts.

 

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 69. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 70. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts un izteikts 71. - atbildīgās komisijas piedāvātajā redakcijā.

Sēdes vadītājs. Iebildumu deputātiem nav.

I.Emsis. 72. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 73. - Vējoņa kunga priekšlikums. Ir atbalstīts un redakcionāli precizēts.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 74. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 75. - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. 76.priekšlikums - Vējoņa kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 77. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.

I.Emsis. 78. - Gatera kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu nav.

I.Emsis. Līdz ar to mēs esam izskatījuši visus priekšlikumus, kuri bija iesniegti par likumprojektu “Grozījumi Aizsarģoslu likumā” otrajā lasījumā. Lūdzu apstiprināt šo otrā lasījuma redakciju!

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Aizsarģoslu likumā” pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret - nav, atturas - nav. Līdz ar to likumprojekts “Grozījumi Aizsarģoslu likumā” ir pieņemts otrajā lasījumā.

Lūdzu, nosakiet priekšlikumu iesniegšanas termiņu!

I.Emsis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam - 31.maijs.

Sēdes vadītājs. 31.maijs. Iebildumu nav.

I.Emsis. Paldies.

 

 

Sēdes vadītājs. Godātie deputāti! Ir saņemts priekšlikums par grozījumiem mūsu darba kārtībā. Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 51.pantu Ministru prezidents Einars Repše lūdz iekļaut Saeimas 22.maija sēdes darba kārtībā jaunu likumprojektu. Vai deputātiem ir iebildumi pret tā iekļaušanu mūsu darba kārtībā? Likumprojekta nosaukums - “Grozījums Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā”.

Jābalso! Balsosim par grozījumiem darba kārtībā!. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 41, atturas - 3, pret - 49. Līdz ar to šis jautājums nav iekļauts šīsdienas darba kārtībā. (Aplausi.)

Izskatīsim nākamo darba kārtības punktu - likumprojektu “Grozījums likumā “Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu””.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāte Vaidere.

Godātie kolēģi! Lūdzu ievērot kārtību un respektu pret runātāju!

I.Vaidere (frakcija “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK).

Godātie kolēģi! Es Ārlietu komisijas vārdā labprāt jums gribētu celt priekšā likumprojektu “Grozījums likumā “Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu””.

Tātad strādāsim ar Saeimas dokumentu nr.786 - likumprojektu “Grozījums likumā “Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu””.

Konvencijas 3.panta 5.punktā minētā institūcija, kas veic pašvaldību darbības likumības pārraudzību Latvijas Republikā, ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Pašvaldību lietu pārvalde. Taču, kā zināms, šī Pašvaldību lietu pārvalde tika reorganizēta un iekļauta Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas sastāvā. Lai likums “Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu” atbilstu pašreiz spēkā esošajai valsts pārvaldes iestāžu kompetencei, ir nepieciešams veikt grozījumus šajā likumā. Tātad tas ir ļoti tehniskas dabas grozījums.

Ārlietu komisijas vārdā ierosinu atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.

Sēdes vadītājs. Balsosim par šā likumprojekta atzīšanu par steidzamu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 70, pret - nav, atturas - nav. Likumprojektam steidzamība ir piešķirta.

I.Vaidere. Komisijas vārdā aicinu izskatīt šo likumprojektu tūlīt arī otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītājs. Pirmajā lasījumā…

I.Vaidere. Labi! Izskatīsim vispirms pirmajā lasījumā, un pēc tam es aicināšu izskatīt arī otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītājs. Balsosim par to, lai šo likumprojektu nekavējoši izskatītu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret - nav, atturas - nav. Likumprojekts ir pieņemts pirmajā lasījumā.

I.Vaidere. Paldies! Un tagad komisijas vārdā aicinu izskatīt šo likumprojektu tūlīt arī otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītājs. Vai ir iebildumi? Ja deputātiem iebildumu nav, tad likumprojektu tūlīt izskatīsim arī otrajā lasījumā.

I.Vaidere. Jā. Lūdzu balsot par likumprojektu!

 

Sēdes vadītājs. Balsosim! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 92, pret - nav, atturas - nav. Likumprojekts ir pieņemts otrajā lasījumā.

I.Vaidere. Paldies.

Sēdes vadītājs. Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts “Par Eiropas konvenciju arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai”.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāte Inese Vaidere…

Es atvainojos! Mums tagad ir jāskata darba kārtības 24.punkts - likumprojekts “Grozījums likumā “Par Eiropas Padomes Konvenciju par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu automātisko apstrādi””.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāte Inese Vaidere.

I.Vaidere (frakcija “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK).

Paldies! Strādāsim ar dokumentu nr.787.

Godātie kolēģi! Es gribētu norādīt, ka Latvijas Republika starptautiskajās attiecībās ir izteikusi vēlmi noslēgt līgumu ar Eiropola organizāciju, tādējādi nodrošinot atbilstību Eiropola Konvencijas prasībām, taču minētās darbības veikšanai ir nepieciešams saskaņot esošo normatīvo aktu prasības attiecībā uz personas datu aizsardzības likumdošanas piemērošanu informācijas apstrādei policijas sektorā.

Saeimā 2002.gada 24.oktobrī tika pieņemts likums “Grozījumi Fizisko personu datu aizsardzības likumā”, un ar šo likumu tika paplašināta minētā likuma piemērojamības sfēra, attiecinot “Fizisko personu datu aizsardzības likumu” arī uz tiem personas datiem, kas ir atzīti par valsts noslēpumu, ciktāl likums “Par valsts noslēpumu” nenosaka citādi. Tādējādi ir izpildīta pati galvenā prasība.

 

Šodien izskatāmais likumprojekts paredz grozīt likumā noteiktos ierobežojumus konvencijas piemērošanai, izslēdzot izņēmumus personas datu apstrādei, ko veic publiskās institūcijas nacionālās drošības un krimināltiesību jomā.

Likumprojekta redakcija tiek saskaņota ar analogiem grozījumiem Fizisko personu datu aizsardzības likumā, neparedzot konvencijas piemērojamības izņēmumus un nosakot tās attiecināmību arī uz personas datiem, kas ir atzīti par valsts noslēpumu, ciktāl likums “Par valsts noslēpumu” nenosaka citādi.

Komisija izskatīja likumprojektu pirmajā lasījumā, un es komisijas vārdā aicinu Saeimu atbalstīt minēto likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Lūdzu balsot par likumprojekta “Grozījums likumā “Par Eiropas Padomes Konvenciju par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu automātisko apstrādi”” pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts ir pieņemts pirmajā lasījumā.

Lūdzu, noteiksim priekšlikumu iesniegšanas termiņu!

I.Vaidere. Kolēģi! Par priekšlikumu iesniegšanas termiņu lūdzu noteikt 27.maiju!

Sēdes vadītājs. 27.maijs - priekšlikumu iesniegšanas termiņš. Deputātiem iebildumu nav.

I.Vaidere. Paldies!

Sēdes vadītājs. Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts “Par Eiropas konvenciju arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai”.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāte Vaidere.

I.Vaidere (frakcija “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK).

Paldies! Lūdzu pievērst uzmanību dokumentam nr.788. Saeimas Ārlietu komisija izskatīja likumprojektu “Par Eiropas konvenciju arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai” un konstatēja sekojošo.

Šī pieņemtā Eiropas konvencija arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai pieskaitāma pie Eiropas Padomes līgumu sērijas, kurus paraksta Eiropas Padomes dalībvalstis. Uzsvēršu, ka šīs konvencijas pamatnostādnes jau ir iestrādātas likumā “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” un citos adekvātajos tiesību aktos.

Pievienodamās minētajai konvencijai, Latvija demonstrē izpratni par kultūras mantojuma saglabāšanu un līdz ar to var cerēt uz palīdzību kultūras mantojuma aizsardzības problēmu risināšanā. Šo konvenciju ir ratificējušas jau 25 Eiropas Padomes dalībvalstis, arī mūsu kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva, un pat Vatikāns un Monako.

Tātad es aicinu Saeimu pievienoties šo valstu grupai un atbalstīt likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Balsosim par likumprojekta “Par Eiropas konvenciju arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai” pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 93, pret un atturas - nav.

Līdz ar to likumprojekts “Par Eiropas konvenciju arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai” ir pieņemts pirmajā lasījumā.

Lūdzu, vienosimies par priekšlikumu iesniegšanas termiņa datumu!

I.Vaidere. Lūdzu Saeimu par priekšlikumu iesniegšanas termiņu noteikt 27.maiju.

 

Sēdes vadītājs. 27.maijs būs priekšlikumu iesniegšanas termiņš. Deputātiem iebildumu nav.

I.Vaidere. Paldies!

Sēdes vadītājs. Paldies! Līdz ar to Saeimas šīsdienas darba kārtība ir izskatīta. Lūdzu reģistrācijas režīmu!

Kamēr tiek apkopoti reģistrācijas rezultāti, vārds paziņojumam deputātam Ābiķim.

Dz.Ābiķis (Tautas partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi no Sporta apakškomisijas! Es jūs informēju, ka sakarā ar to, ka nākamnedēļ, otrdien, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai ir izbraukuma sēde Jelgavā un ka mēs izbrauksim agri no rīta - pulksten 8.00, Sporta apakškomisijas sēde otrdien nenotiks. Iespējams, ka tā notiks ceturtdien, taču es par to informēšu vēlāk.

Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs. Vārds paziņojumam deputātei Vaiderei.

I.Vaidere (frakcija “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK).

Godātā Ārlietu komisija! Lūdzu jūs pulcēties uz Ārlietu komisijas sēdi pulksten 11.45.

Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs. Vārds reģistrācijas rezultātu nolasīšanai deputātam Bartaševičam!

 

A.Bartaševičs (8.Saeimas sekretāra biedrs).

Godātie deputāti! Nav reģistrējušies: Aleksandrs Kiršteins, Liene Liepiņa, Aigars Pētersons, Rihards Pīks, Atis Slakteris, Vjačeslavs Stepaņenko, Māris Kučinskis, Ingrīda Ūdre un Ērika Zommere.

Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs. Sēde ir slēgta.

 

SATURA RĀDĪTĀJS

8.Saeimas pavasara sesijas 5.sēde

2003.gada 22.maijā

 

Par Saeimas deputātu steidzamu pieprasījumu Ministru prezidentam E.Repšem par a/s Latvijas Krājbanku

Par likumprojektu “Par aizsardzības pasākumiem attiecībā pret cūku un cūkgaļas importu”

(756. un 756.a dok., reģ. nr.261)

Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”” (Noraidīts)

(758. un 758.a dok., reģ. nr.262)

Priekšlikumi

- dep. V.Muižniece (par)

- dep. A.Kušķis (pret)

Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par aviāciju””

759. un 759.a dok., reģ. nr.263)

Par likumprojektu “Grozījums Izglītības likumā” (Noraidīts)

(774. un 774.a dok., reģ. nr.264)

Priekšlikumi

- dep. J.Dobelis (pret)

- dep. J.Sokolovskis (par)

Par likumprojektu “Grozījumi Administratīvā procesa likuma spēkā stāšanās likumā”

(789. un 789.a dok., reģ. nr.265)

Ziņo

- dep. S.Fjodorovs

Par likumprojektu “Grozījums Sēklu aprites likumā”

(790. un 790.a dok., reģ. nr.266)

Par likumprojektu “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”

(791. un 791.a dok., reģ. nr.267)

Par likumprojektu “Meliorācijas likums”

(792. un 792.a dok., reģ. nr.268)

Par likumprojektu “Grozījums likumā “Par bezvalstnieka statusu Latvijas Republikā””

(793. un 793.a dok., reģ. nr.269)

Par likumprojektu “Grozījumi Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumā”

(794. un 794.a dok., reģ. nr.270)

Lēmuma projekts “Par J.Zīles apstiprināšanu par Daugavpils tiesas tiesnesi”

(784. dok., reģ. nr.149)

Ziņo

- dep. I.Labucka

Lēmuma projekts “Par tiesnešu skaita palielināšanu apgabaltiesās”

(785. dok., reģ. nr.150)

Ziņo

- dep. I.Labucka

Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās”” (3.lasījums)

(781. dok., reģ. nr.42)

(7.Saeimas likumprojektu reģ. nr.1305)

Ziņo

- dep. B.Brigmane

Debates

- dep. A.K.Kariņš

Likumprojekts “Grozījums Ventspils brīvostas likumā” (3.lasījums)

(782. dok., reģ. nr.40)

(7.Saeimas likumprojektu reģ. nr.1303)

Ziņo

- dep. B.Brigmane

Likumprojekts “Grozījums Rīgas brīvostas likumā” (3.lasījums)

(783. dok., reģ.nr.41)

(7.Saeimas likumprojektu reģ. nr.1304)

Ziņo

- dep. B.Brigmane

Likumprojekts “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (1.lasījums)

(690. un 760. dok., reģ. nr.244)

Ziņo

- dep. S.Āboltiņa

Likumprojekts “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (1.lasījums) (Steidzams)

(709. un 761. dok., reģ. nr.249)

Ziņo

- dep. S.Āboltiņa

Likumprojekts “Likums par Latvijas investīciju un attīstības aģentūru” (1.lasījums) (Noraidīts)

(706. un 776. dok., reģ. nr.246)

Ziņo

- dep. Dz.Zaķis

Likumprojekts “Grozījumi Krimināllikumā” (2.lasījums)

(466. un 777. dok., reģ. nr.189)

Ziņo

- dep. A.Laksa

Debates

- dep. G.Bērziņš

- dep. P.Simsons

- dep. M.Pietkevičs

- dep. B.Cilevičs

- dep. A.K.Kariņš

- dep. P.Simsons

- dep. P.Kļaviņš

Likumprojekts “Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā” (2.lasījums)

(467. un 778. dok., reģ. nr.190)

Ziņo

- dep. A.Laksa

Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par ietekmes uz vidi novērtējumu”” (2.lasījums)

(533. un 779. dok., reģ. nr.208)

Ziņo

- dep. A.Tolmačovs

Paziņojumi

- Saeimas sekretārs J.Reirs

- dep. B.Brigmane

- dep. J.Stalidzāne

Reģistrācijas rezultāti

Nolasa

- Saeimas sekretāra biedrs   A.Bartaševičs

Likumprojekts “Grozījumi Aizsarģoslu likumā” (2.lasījums)

(530. un 780. dok., reģ. nr.207)

Ziņo

- dep. I.Emsis

Par darba kārtību

Likumprojekts “Grozījums likumā “Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu”” (1.lasījums) (Steidzams)

(708. un 786. dok., reģ. nr.248)

Ziņo

- dep. I.Vaidere

Likumprojekts “Grozījums likumā “Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu”” (2.lasījums) (Steidzams)

(708. un 786. dok., reģ. nr.248)

Ziņo

- dep. I.Vaidere

Likumprojekts “Grozījums likumā “Par Eiropas Padomes Konvenciju par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu automātisko apstrādi”” (1.lasījums)

(679. un 787. dok., reģ. nr.238)

Ziņo

- dep. I.Vaidere

Likumprojekts “Par Eiropas konvenciju arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai” (1.lasījums)

(705. un 788. dok., reģ. nr.245)

Ziņo

- dep. I.Vaidere

Paziņojumi

- dep. Dz.Ābiķis

- dep. I.Vaidere

Reģistrācijas rezultāti

Nolasa

- Saeimas sekretāra biedrs A.Bartasevičs

Balsojumi

Par Saeimas deputātu steidzamu pieprasījumu Ministru prezidentam E.Repšem par a/s "Latvijas Krājbanka"
Datums: 22.05.2003. 09:04:22 bal001
Balsošanas motīvs: Par pieprasījuma ar dok.nr.803 steidzamību

Grozījums likumā "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu"
Datums: 22.05.2003. 09:13:46 bal002
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.758 nodošanu komisijām

Grozījums Izglītības likumā
Datums: 22.05.2003. 09:22:10 bal003
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.774 nodošanu komisijām

Grozījumi Administratīvā procesa likuma spēkā stāšanās likumā
Datums: 22.05.2003. 09:25:16 bal004
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.789 nodošanu komisijām

Lēmuma projekts "Par tiesnešu skaita palielināšanu apgabaltiesās"
Datums: 22.05.2003. 09:30:48 bal006
Balsošanas motīvs: Par lēmuma projektu ar dok. nr.785

Grozījumi likumā "Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās" (3.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:35:28 bal007
Balsošanas motīvs: Par 11.priekšlikumu

Grozījumi likumā "Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās" (3.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:37:22 bal008
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.781 pieņemšanu 3.lasījumā

Grozījums Ventspils brīvostas likumā (3.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:40:14 bal009
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.782 pieņemšanu 3.lasījumā

Grozījums Rīgas brīvostas likumā (3.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:41:52 bal010
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.783 pieņemšanu 3.lasījumā

Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (reģ. nr.244) (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:43:26 bal011
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.690 pieņemšanu 1.lasījumā

Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (reģ. nr.249) (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:45:28 bal012
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.709 steidzamību

Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (reģ. nr.249) (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:46:08 bal013
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.709 pieņemšanu 1.lasījumā

Likums par Latvijas investīciju un attīstības aģentūru (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:48:26 bal014
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.706 pieņemšanu 1.lasījumā

Grozījumi Krimināllikumā (2.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:49:48 bal015
Balsošanas motīvs: Par 1.priekšlikumu

Grozījumi Krimināllikumā (2.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 09:50:30 bal016
Balsošanas motīvs: Par 2.priekšlikumu

Grozījumi Krimināllikumā (2.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 10:14:30 bal017
Balsošanas motīvs: Par 4.priekšlikumu

Grozījumi Krimināllikumā (2.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 10:19:22 bal018
Balsošanas motīvs: Par 8.priekšlikumu

Grozījumi Krimināllikumā (2.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 10:20:08 bal019
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.777 pieņemšanu 2.lasījumā

Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā (2.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 10:24:28 bal020
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.778 pieņemšanu 2.lasījumā

Grozījumi likumā "Par ietekmes uz vidi novērtējumu"
Datums: 22.05.2003. 10:31:40 bal021
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.779 pieņemšanu 2.lasījumā

Grozījumi Aizsargjoslu likumā (2.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 11:14:14 bal022
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.780 pieņemšanu 2.lasījumā

Datums: 22.05.2003. 11:15:56 bal023
Balsošanas motīvs: Par izmaiņām darba kārtībā

Grozījumi likumā "Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu" (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 11:18:48 bal024
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.708 steidzamību

Grozījumi likumā "Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu" (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 11:19:30 bal025
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.708 pieņemšanu 1.lasījumā

Grozījumi likumā "Par Eiropas pamatkonvenciju par teritoriālo kopienu vai pārvaldes institūciju pārrobežu sadarbību un tās papildprotokolu" (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 11:20:14 bal026
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.708 pieņemšanu 2.lasījumā

Grozījumi likumā "Par Eiropas Padomes Konvenciju par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu automātisko apstrādi" (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 11:23:12 bal027
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.679 pieņemšanu 1.lasījumā

Par Eiropas konvenciju arheoloģiskā mantojuma aizsardzībai (1.lasījums)
Datums: 22.05.2003. 11:25:16 bal028
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta ar dok. nr.705 pieņemšanu 1.lasījumā