11.februārī

(12.02.2003.)

          Otrdien, 11.februārī, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Baltkrievijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Vadimu Lamkovu.
          Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi, kas skar abu valstu savstarpējo attiecību aktualitātes.
          Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre un Baltkrievijas vēstnieks V.Lamkovs atzina, ka sekmīgi attīstījušās Latvijas un Baltkrievijas divpusējās attiecības ekonomiskajā jomā, un izteica cerību, ka to pozitīvā dinamika saglabāsies arī turpmāk. Tika pārrunāta arī Baltkrievijas sadarbība ar starptautiskajām organizācijām. Ņemot vērā Latvijas sasniegto reformu procesā un integrācijā Eiropas Savienībā un NATO, sarunas dalībnieki apsprieda iespējas nodot Latvijas pieredzi Baltkrievijai demokratizācijas jomā.
          I.Ūdre un V.Lamkovs runāja arī par jautājumiem, kas saistās ar likumdošanas procesu parlamentā, kā arī savstarpējās līgumtiesiskās bāzes paplašināšanu.
          Sarunas dalībnieki bija vienisprātis, ka Latvijai un Baltkrievijai kā kaimiņvalstīm arī nākotnē jāturpina attīstīt sadarbība visdažādākajās sfērās.
 
          Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās arī ar Dienvidāfrikas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā Gladisu Sonto Kudžoi (Gladys Sonto Kudjoe).
          Tikšanās gaitā tika pārrunāti jautājumi, kas skar situāciju Dienvidāfrikā, kā arī Latvijas un DĀR sadarbības paplašināšanas iespējas.
          Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre apsveica Dienvidāfrikas Republikas vēstnieci ar darba uzsākšanu Latvijā un interesējās par politisko un ekonomisko situāciju DĀR. Vēstniece informēja par parlamenta un valdības darbību, strādājot pie programmām, kas nodrošinātu valsts iedzīvotājiem nozīmīgākos sociālos pakalpojumus. Kā vienu no būtiskākajām problēmām G.Kudžoe minēja nabadzību un augsto bezdarba līmeni DĀR, tomēr daudz tiek darīts, lai veicinātu brīvā tirgus attīstību un piesaistītu ārvalstu investīcijas.
          Nopietns jautājums Dienvidāfrikā ir HIV/AIDS vīrusa lielā izplatība. Ilgu laiku valdība nepievērsa nepieciešamo uzmanību cīņai ar šo slimību, bet pagājušā gada aprīlī šim mērķim apstiprināts ievērojams finansējums. Savukārt Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka vīrusa izplatību visā pasaulē veicina narkomānija un prostitūcija, tāpēc īpaši svarīgi ir informēt sabiedrību gan par inficēšanās iespējām, gan arī par veidiem, kā no tā pasargāties.
          G.Kudžoe pastāstīja arī par iniciatīvu sadarbībai Āfrikas kontinenta attīstības veicināšanai, kuras aktīvs atbalstītājs ir DĀR prezidents. Tās mērķis - palīdzēt Āfrikas valstīm sekmēt ekonomikas un sabiedrības attīstību.
          Tikšanās noslēgumā abas puses pārrunāja arī iespējas aktīvāk veicināt sieviešu iesaistīšanos lēmumu pieņemšanas procesā, kā arī bez vecākiem palikušo bērnu problēmu risināšanā.

          Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre šodien tikās ar Igaunijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Tomasu Luku (Toomas Lukk).
          Tikšanās ietvaros tika pārrunāts likumdošanas darbs Saeimā - gaidāmie grozījumi Satversmē saistībā ar Latvijas integrāciju Eiropas Savienībā un šī gada valsts budžets.
          Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre informēja vēstnieku par parlamenta darbību, uzsverot, ka pēc 8.Saeimas vēlēšanām mainījušās gandrīz divas trešdaļas deputātu. Pašlaik svarīgākie jautājumi skar šī gada valsts budžetu un to pavadošo likumprojektu paketi. Tomēr debates plenārsēdēs nav tik ilgas kā iepriekšējā parlamentā; izņēmums ir atsevišķi būtiski un neviennozīmīgi vērtēti lēmumi. I.Ūdre akcentēja darbu valdošās koalīcijas ietvaros, kā arī izteica cerību, ka budžeta pieņemšana parlamentā noritēs raiti un konstruktīvi.
          Runājot par valsts aizsardzībai paredzēto finansējumu, Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka strikti tiek ievērots 2001.gadā pieņemtais Valsts aizsardzības finansēšanas likums, kas paredz, ka šiem mērķiem šogad tiks tērēti 2% no valsts iekšzemes kopprodukta. "Ņemot vērā mūsu virzību uz integrāciju NATO, esmu pārliecināta, ka Saeimas vairākums šo normu nemainīs," teica I.Ūdre.
          Igaunijas vēstnieks Latvijā interesējās arī par izstrādātajiem papildinājumiem Satversmē, kas skar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā un tam nepieciešamo referendumu. Saeimas priekšsēdētāja pastāstīja, ka atbilstoši mūsu likumdošanai konstitūcijas papildinājumu projektu izskatīs visās Saeimas komisijās, bet atbildīgā par to ir Juridiskā komisija. Lai izstrādātie papildinājumi tiktu pieņemti, vajadzīgs divu trešdaļu parlamenta deputātu atbalsts. I.Ūdre atgādināja, ka visas Saeimā pārstāvētās partijas paudušas savu atbalstu mūsu valsts integrācijai ES, tāpēc papildinājumu pieņemšanai vajadzētu būt sekmīgai.
          Tikšanās dalībnieki pārrunāja arī iespējamo referenduma norisi. Saeimas priekšsēdētāja pauda pārliecību, ka jautājuma formulējumam tautas nobalsošanā jābūt precīzam un saprotamam, lai cilvēki varētu paust nostāju atbilstoši savai patiesajai pārliecībai.
          Sarunas noslēgumā Saeimas priekšsēdētāja un Igaunijas vēstnieks Latvijā pārrunāja arī kontrabandas un korupcijas apkarošanas jautājumus. 

 

Preses dienests

 

Ceturtdien, 29.septembrī
09:00  Saeimas kārtējā sēde
10:35  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
12:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
12:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
17:00  Atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem