Komisija atbalsta likuma projektu Otrā pasaules kara piemiņas vietas Lestenē aizsardzībai un attīstībai

(28.05.2024.)

Lai saglabātu, uzturētu un attīstītu Otrā pasaules kara piemiņas vietu Lestenē, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija otrdien, 28.maijā, trešajā lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu. Likumprojekta “Par Otrā pasaules kara piemiņas vietu Lestenē” mērķis ir apzināt, atcerēties vēsturiskos notikumus, stiprināt sabiedrības vēsturisko atmiņu un veicināt faktos balstītu izpratni par notikumiem okupētās Latvijas teritorijā Lestenes apkārtnē Otrajā pasaules karā, kura laikā okupētājvalstis Padomju Savienība un Vācija prettiesiski iesaistīja Latvijas iedzīvotājus savos militārajos formējumos.

Kurzemē Otrā pasaules kara beigu posmā cīnījās vairāk nekā miljons karavīru. Tās ir lielākās un asiņainākās kaujas Latvijas vēsturē, un Lestene bija šo kauju centrā, kad okupētājvalstis kaujās pirmo reizi sūtīja latviešu vienības vienu pret otru, brālis pret brāli, ar lielu latviešu dzīvā spēka zaudējumiem. Lestenes baznīca ar unikālu kultūrvēsturisku nozīmi, bija šo notikumu lieciniece un upuris. Pie Lestenes luterāņu baznīcas izveidotā piemiņas vieta vēsta par traģiskajiem notikumiem Otrā pasaules kara laikā un glabā kritušo latviešu karavīru un nacionālo partizānu piemiņu, teikts likumprojekta anotācijā.

Lestenes luterāņu baznīca un Otrā pasaules kara piemiņas vieta ar Lestenes memoriālu ir Latvijas kultūrvēsturiskā matojuma daļa, kas iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Ar likuma projektu iecerēts noteikt piemiņas vietas teritorijas uzturēšanas un apsaimniekošanas kārtību. Tāpat plānots noteikt teritorijas saglabāšanas, atjaunošanas, attīstības un uzturēšanas finansēšanas kārtību. Tostarp valsts varēs piedalīties piemiņas vietas teritorijas saglabāšanas, atjaunošanas, attīstības un izmantošanas ilgtermiņa koncepcijas īstenošanas finansēšanā, ja valsts budžetā tam būs paredzēti līdzekļi.

Lai likums stātos spēkā, par to trešajā – galīgajā – lasījumā vēl jālemj Saeimai.

 

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 14.jūlijā