Baltijas valstu parlamentārieši Rīgā spriedīs par drošības un energoapgādes jautājumiem

(25.10.2022.)

Parlamentārieši no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas piektdien, 28.oktobrī, pulcēsies Rīgā uz Baltijas Asamblejas (BA) 41.sesiju, lai spriestu par Baltijas sabiedrības gatavību pārvarēt ārējo apdraudējumu radītās problēmas, kā arī par noturīgas, savstarpēji savienotas un rūpīgi saskaņotas energoapgādes sistēmas izveidi Baltijas valstīs.

BA 41.sesiju pulksten 10.00 Saeimas namā atklās BA prezidents un Latvijas delegācijas vadītājs Jānis Vucāns, kā arī visu trīs Baltijas valstu parlamentu spīkeri – Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Igaunijas parlamenta priekšsēdētājs Jiri Ratass (Jüri Ratas) un Lietuvas parlamenta priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nilsena (Viktorija Čmilytė-Nielsen).

Sesijas atklāšanā piedalīsies arī Islandes parlamenta priekšsēdētājs Birgirs Aurmansons (Birgir Ármannsson), Melnkalnes parlamenta priekšsēdētāja Danijela Džuroviča (Danijela Đurović), Polijas Senāta maršals Tomašs Grodzkis (Tomasz Grodzki), Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētāja vietniece Olena Kondratjuka (Olena Kondratiuk), kā arī Eiropas Parlamenta viceprezidents Roberts Zīle un Eiropas Komisijas vides, okeānu un zivsaimniecības komisārs Virginijus Sinkevičs (Virginijus Sinkevičius).

Tāpat piektdien BA ietvaros notiks 28.Baltijas Padome – parlamentu un izpildvaras sadarbības platforma -, kurā klātesošos uzrunās J.Vucāns, kā arī Latvijas ekonomikas ministre Ilze Indriksone, Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu (Urmas Reinsalu) un Lietuvas ārlietu viceministre Jovita Neļupšiene (Jovita Neliupšienė).

Sesijas izskaņā piektdien pulksten 19.00 mākslas muzejā “Rīgas birža” notiks BA balvas literatūrā, mākslā un zinātnē svinīgā laureātu apbalvošanas ceremonija, kā arī pasniegs BA medaļas, ko piešķir par īpašiem nopelniem Baltijas valstu vienotības stiprināšanā.

Ar BA balvu šogad apbalvos latviešu zinātniekus Gustavu Strengu, Andri Levānu, Renāti Bergu un Lauru Kreigeri-Liepiņu. Savukārt balvu literatūrā saņems prozaiste un dzejniece Kai Āreleida (Kai Aareleid) no Igaunijas, bet balvu mākslā piešķirs gleznotājam Šarūnam Saukam (Šarūnas Sauka) no Lietuvas.

Mediju programma

Piektdiena, 28.oktobris

10.00    BA 41.sesijas atklāšana

Sēžu zālē, Jēkaba ielā 11

11.00    28.Baltijas Padome

Sēžu zālē, Jēkaba ielā 11

12.35    28.Baltijas Padomes kopīgā paziņojuma parakstīšana  

Sarkanajā zālē, Jēkaba ielā 11

12.45    Preses konference

Sarkanajā zālē, Jēkaba ielā 11; piedalīsies BA delegāciju vadītāji un Latvijas ekonomikas ministre, Igaunijas ārlietu ministrs un Lietuvas ārlietu viceministre

14.00    Sesija par Baltijas sabiedrības gatavību pārvarēt ārējo apdraudējumu radītās problēmas

Sēžu zālē, Jēkaba ielā 11

15.00    Sesija par noturīgas, savstarpēji savienotas un rūpīgi saskaņotas energoapgādes sistēmas izveidi Baltijas valstīs

Sēžu zālē, Jēkaba ielā 11

16.00    BA rezolūcijas un nobeiguma dokumenta pieņemšana un parakstīšana

Sēžu zālē, Jēkaba ielā 11

 

19.00    BA balvu pasniegšanas ceremonija

Mākslas muzejā “Rīgas birža”, Doma laukumā 6
Foto, video iespēja ceremonijas laikā. Mediju pārstāvju ierašanās līdz pulksten 18.40.
Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus, kuri vēlas atspoguļot pasākuma norisi, lūdzam pieteikties Saeimas Preses dienestā līdz 26.novembra pulksten 15.00, rakstot e-pastu uz prese@saeima.lv vai zvanot uz tālruni 67087244.

 

Informācija par BA:
Latvija 2022.gada 1.janvārī uz gadu kļuva par Baltijas Asamblejas prezidējošo valsti.
Baltijas Asambleja ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991.gada 8.novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12-16 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes par to, kā risināti BA dienas kārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.

 

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 29.janvārī