Cilvēktiesību komisija: televīzijas programmām ar retranslācijas aizliegumu nedrīkstētu izsniegt apraides atļauju

(21.09.2022.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 21.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus, ar kuriem plānots noteikt, ka Latvijas teritorijā apraides atļaujas netiek izsniegtas tādām televīzijas programmām, kuras izslēgtas no Latvijā retranslējamo audio un audiovizuālo programmu saraksta, pamatojoties uz to, ka audiovizuālās programmas jurisdikcijas valsts grauj vai apdraud citas valsts teritoriālo integritāti, suverenitāti vai valstisko neatkarību.

Plānotās izmaiņas arī paredz, ka apraides atļaujas netiek izsniegtas televīzijas programmām, par kurām Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pēdējo piecu gadu laikā pieņēmusi lēmumu par šīs programmas retranslācijas aizliegumu Latvijas teritorijā.

Pašlaik NEPLP var ierobežot televīzijas programmu retranslāciju Latvijas teritorijā no citām valstīm, bet šo programmu īpašnieki vai pārstāvji iesniedz iesniegumu apraides atļaujas saņemšanai konkrētās programmas veidošanai Latvijas teritorijā, skaidrots likumprojekta anotācijā.

Tāpat paredzēts samazināt procentuālo slieksni, no kura norādāmi programmu un elektronisko plašsaziņas līdzekļu patiesie labuma guvēji, kā arī ieviest regularitāti informācijas sniegšanā par patiesajiem labuma guvējiem. Tas ļaus gūt lielāku izpratni par fizisko personu iespējamu ietekmi uz mediju vidi, īpaši valstij stratēģiski svarīgos medijos, norādīts likumprojekta anotācijā.

Vienlaikus ar grozījumiem plānots noteikt, ka tās programmas, kurām tiek veidots valodas celiņš, kas nav kādā no Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts oficiālajām valodām, ir pienākums primāri nodrošināt ar valodas celiņu valsts valodā. Izmaiņu mērķis ir veicināt latviešu valodas izmantošanu elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmās, skaidrots likumprojekta anotācijā.

Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas. Komisija lūgs likumprojektu iekļaut 22.septembra Saeimas sēdes darba kārtībā un izskatīt kā steidzamu, informēja komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 29.novembrī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tikšanās ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāra vietnieku Ulrik Vestergaard Knudsen