Plāno ieviest izmeklētāja palīga institūtu

(08.09.2022.)

Saeima ceturtdien, 8.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumu Kriminālprocesa likumā, ar kuru iecerēts ieviest izmeklētāja palīga institūtu. Plānots, ka tas ļaus mazināt izmeklētāju darba apjomu, tehniskus un organizatoriskus darba pienākumus deleģējot palīgam. 

Kā likumprojekta anotācijā atzīmē tā autori Iekšlietu ministrijā, pašlaik Valsts policijas lietvedībā atrodas vairāk nekā 150 tūkstoši kriminālprocesu, taču vairāk nekā 20 procenti no Valsts policijas izmeklētāju amata vietām ir vakantas. Valsts policijas lietvedībā esošo kriminālprocesu uzkrājums uz vienu kriminālpolicijas struktūrvienības izmeklētāju pašlaik ir aptuveni 570 kriminālprocesi. 

Kā būtisks iemesls tam, kāpēc kriminālprocesa pabeigšana kavējas, likumprojekta anotācijā minēts arī apstāklis, ka papildus likumā uzskaitītajiem izmeklētāja pienākumiem, izmeklētāji pirmstiesas procesā pilda arī dažādus citus uzdevumus, kas ir saistīti ar tehniskiem un organizatoriskiem jautājumiem, kas prasa ievērojamu laika resursu patēriņu. 

Ieviešot izmeklētāja palīga institūtu, tiks veicināta darba procesa nepārtrauktība, ātrāka un efektīvāka informācijas apmaiņa un komunikācija starp procesa virzītāju un pirmstiesas izmeklēšanu uzraugošo prokuroru, teikts likumprojekta anotācijā. 

Grozījums Kriminālprocesa likumā Saeimai jāatbalsta vēl divos lasījumos.

 

Saeimas Preses dienests

 

Otrdien, 29.novembrī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tikšanās ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāra vietnieku Ulrik Vestergaard Knudsen