Varēs noteikt maksu par sistēmas jaudu rezervēšanu

(14.07.2022.)

Saeima ceturtdien, 14.jūlijā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz noteikt maksu par sistēmas jaudas rezervēšanu. Grozījumi izstrādāti, lai veicinātu saules paneļu un vēja parku attīstību.

Grozījumi noteic, ka sistēmas operators var noteikt maksu par sistēmas jaudas rezervēšanu, lai novērstu gadījumus, kad potenciālie elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviesēji ilgstoši rezervē tīkla jaudas, taču faktiski pieslēgumu neizbūvē. Maksa par sistēmas jaudas rezervēšanu būs jāmaksā, ja pieslēdzamās elektroenerģijas ražošanas iekārtas jauda būs lielāka par 50 kilovatiem. Sistēmas operatoram savā tīmekļvietnē būs jāpublicē informācija par brīvajām jaudām ražošanas un patēriņa pieslēgumu nodrošināšanai.

Tāpat turpmāk ražošanas jaudu palielināšanai un jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai būs nepieciešama Ekonomikas ministrijas atļauja tikai gadījumos, ja uzstādāmās iekārtas jauda būs 500 kilovati un vairāk. Līdz šim šāda atļauja bija nepieciešama, ja iekārtas jauda ir 11,1 un vairāk kilovatu.

Likums noteic ieviest arī kompensācijas maksājumus vietējai sabiedrībai par vēja elektrostaciju radīto diskomfortu. Kompensācijas maksājumi attieksies uz tām vēja elektrostacijām, kuras tiks uzstādītās pēc nākamā gada 1.janvāra un kuru jauda ir viens megavats un lielāka. Kompensācijas maksājumus ieskaitīs pašvaldības, kuras teritorijā atrodas vai tiks uzstādīta elektroenerģijas ražošanas iekārta, budžetā.

 

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 30.septembrī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde