Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus likumos, kas stiprinās aizsardzības pasākumus pret apdraudējumiem kibervidē

(09.06.2022.)

Saeima ceturtdien, 9.jūnijā, konceptuāli atbalstīja par steidzamiem atzītos likumprojektus, kas paredz veikt grozījumus Nacionālo bruņoto spēku likumā un Nacionālās drošības likumā. Ar grozījumiem paredzēts noteikt lēmumu pieņemšanas kārtību gan aktīvās kiberaizsardzības operāciju veikšanai, gan speciālo operāciju veikšanai, tostarp ārvalstīs. 

Tāpat ar grozījumiem iecerēts noteikt aktīvās kiberaizsardzības operācijas kā atsevišķu pasākumu, ko īsteno Nacionālie bruņotie spēki (NBS). 

Aktīvās kiberaizsardzības operācijas ietver darbības kibervidē, kas vērstas uz uzbrukumu nepieļaušanu, pārtraukšanu un atturēšanu gan pašaizsardzības nolūkos, gan preventīvi, minēts likumprojektu anotācijās. 

Šobrīd strauji pieaudzis valsti apdraudošu situāciju skaits kibervidē, kas saistītas ar pretlikumīgu piekļuvi informācijas sistēmām, elektronisko sakaru tīkliem, to darbības traucēšanu vai elektromagnētisko iejaukšanos. Šādu situāciju deeskalācija prasa papildu NBS resursus un līdzekļus pretreakcijas spēju pilnveidošanai, norāda likumprojekta autori. 

Lai grozījumi likumos stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl otrajā – galīgajā – lasījumā.

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 24.martā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde