Ārlietu komisija rosina apturēt Latvijas un Krievijas divpusējā līguma darbību attiecībā uz memoriālajām būvēm un pieminekļiem

(11.05.2022.)

Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 11.maijā, lēma virzīt izskatīšanai Saeimā likumprojektu, kas paredz apturēt Latvijas un Krievijas divpusējā līguma darbību attiecībā uz memoriālajām būvēm un pieminekļiem.

Likumprojekts paredz apturēt Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību protokola 13.panta darbību.

“Krievija mērķtiecīgi nostiprina šodienas Krievijas Federācijas asociācijas ar Padomju Savienību - gan amatpersonu retorika, gan informatīvā telpā ir pilna ar mēģinājumiem attaisnot Krievijas armijas darbības Ukrainā ar nepieciešamību izskaust fašismu un novērst genocīdu, savu tā saucamo “speciālo militāro operāciju” pielīdzināt padomju armijai,” pēc sēdes pauda Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.

“Padomju armijas tēls un simbolika šobrīd nu jau tieši un nepārprotami ir sasaistīta ar Krievijas agresiju un tās bruņoto spēku pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā. Ģeopolitisko apstākļu un starptautiskās prakses maiņa nozīmē, ka Latvijai nevar būt un nebūs pienākums saglabāt tādas būves kā padomju okupācijas pieminekļus,” sacīja komisijas priekšsēdētājs.

R.Kols norādīja, ka attiecībā uz apbedījumiem un kapavietām Latvija turpinās pildīt savas starptautiskās saistības.

Tāpat komisija ir sagatavojusi un virzīs izskatīšanai Saeimā likumprojektu, kas paredz apturēt Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības līguma par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem darbību.

Starptautiskajai kopienai, tostarp Latvijai, ir tiesības veikt pretpasākumus, lai motivētu Krievijas Federāciju pārtraukt veiktos starptautisko tiesību pārkāpumus un pilnībā atlīdzināt par jau izdarītajiem pārkāpumiem, minēts komisijas sagatavoto likumprojektu anotācijās.

Līgumu vai to atsevišķu pantu darbību plānots apturēt no šā gada 16.maija līdz brīdim, kad Krievijas Federācija izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem, teikts anotācijās.

Paredzēts, ka likumprojekti stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Komisija lūgs parlamentu noteikt likumprojektiem steidzamību un skatīt tos pirmajā lasījumā Saeimā jau rīt, 12.maijā, bez atkārtotas izskatīšanas komisijā, informēja R.Kols.

 

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 23.martā
09:00  Saeimas 2023.gada 23.marta kārtējā sēde
12:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
12:30  Nacionālās drošības komisijas sēde
17:00  2023.gada 23.marta atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem