Saeima konceptuāli atbalsta disciplināri sodīto tiesnešu vārdu atklāšanu

(23.03.2017.)

Publicējot informāciju par tiesnešiem uzliktajiem disciplinārsodiem, pie atbildības saukto personu vārdi un uzvārdi turpmāk netiks aizsegti. To paredz Saeimā ceturtdien, 23.martā, pirmajā lasījumā atbalstītie grozījumi Tiesnešu disciplinārās atbildības likumā.

Grozījumi paredz, ka disciplinārlietā pieņemto lēmumu, tostarp par disciplinārsoda uzlikšanu, pēc tā spēkā stāšanās Tiesnešu kolēģija publicē mājaslapā internetā, aizsedzot tikai to informācijas daļu, kas atklāj personas datus, tajā skaitā sensitīvos, izņemot vārdu un uzvārdu. Patlaban, publiskojot disciplinārlietas lēmumu, informācijas daļa, kas atklāj tiesneša identitāti, ir jāaizsedz.

Grozījumi arī paredz, ka lēmumu par disciplinārlietas nosūtīšanu Ģenerālprokuratūrai lemšanai par kriminālprocesa uzsākšanu pret tiesnesi nepublicē. Tas nepieciešams, lai ievērotu nevainīguma prezumpcijas principu, kā arī nekaitētu izmeklēšanas interesēm, teikts likumprojekta anotācijā.

Tāpat ar izmaiņām paredzēts papildināt likumu ar kārtību, kādā publicētos lēmumus dzēš no mājaslapas, kā arī veikti vēl citi precizējumi, tostarp normās, kas regulē Tiesnešu disciplinārkolēģijas priekšsēdētāja ievēlēšanas kārtību un kolēģijas administratīvā darba nodrošināšanu.

Likuma grozījumus rosinājusi Saeimas Juridiskā komisija pēc diskusijas Tiesu politikas apakškomisijā, kā arī, ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumā aktualizēto jautājumu par galīgā lēmuma disciplinārlietās pieejamību sabiedrībai.

Grozījumi Tiesnešu disciplinārās atbildības likumā vēl otrajā un trešajā lasījumā jāskata Juridiskajā komisijā un Saeimas sēdē. 


Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 30.martā
09:00  Saeimas 2023.gada 30.marta kārtējā sēde
10:35  Vēsturiskā Saeimas Prezidija krēsla nodošana Saeimai
13:30  Saeimas Prezidija sēde
17:00  2023.gada 30.marta atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta