Alvis Hermanis iegūst Baltijas Asamblejas balvu mākslā

(25.09.2014.)

Ceturtdien, 25.septembrī, Saeimā vērtējot Baltijas Asamblejas (BA) balvas kandidātus, starptautiska žūrija nolēma 2014.gada balvu mākslā piešķirt Jaunā Rīgas teātra režisoram Alvim Hermanim par radošajiem sasniegumiem, uzvedot virkni izrāžu, jo īpaši par lugu „Oblomovs”.

BA balvu literatūrā saņems igauņu rakstnieks Pēters Sauters (Peeter Sauter) par noveli „Neatstāj mani vienu” („Ära jäta mind rahule”) (2012).

Savukārt balva zinātnē tiks habilitētajam profesoram Dr.Jozam Vidam Gražulevičam (Juozas Vidas Gražulevičius) no Lietuvas par augstiem sasniegumiem materiālķīmijā un inženierzinātnēs, kā arī par aktīvo sadarbību ar pārējo Baltijas valstu zinātniekiem izpētes projektu izstrādē un īstenošanā.

Plānots, ka balvas laureātiem pasniegs gadskārtējā BA sesijā, kas norisināsies 24. un 25.oktobrī Igaunijas galvaspilsētā Tallinā. Katras balvas apjoms ir 5000 eiro.

Žūrijas sastāvā bija deviņi literatūras, mākslas un zinātnes eksperti no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.

Līdztekus uzvarētājiem BA balvai šogad bija izvirzīti

literatūrā:

  • Rakstnieku grupa „Orbīta” (Latvija) par mūsdienīgu un interaktīvu literatūras prezentāciju radošajos projektos, izceļot sabiedrībā starpkulturālo dialogu;

  • Romualdas Granauskas (Lietuva), prozaiķis, rakstnieks, dramaturgs par īsajiem stāstiem „Izraidītie” („The Expulsed”) (2013), garo stāstu „Svēto dzīves” („Lives of Saints”) (2013) un garo stāstu un esejām „Trešā dzīve” („Third Life”) (2014);

mākslā:

  • Merike Estne (Merike Estna) (Igaunija), starpdisciplināra māksliniece, nominēta par pēdējo gadu izstādēm;

  • Modests Pitrens (Modestas Pitrėnas) (Lietuva), diriģents, nominēts par radošajiem centieniem, kas stiprina Baltijas valstu kultūru radošo mijiedarbību, neskaitāmām uzstāšanās reizēm vairākās koncertvietās un teātros Latvijā, Lietuvā un Igaunijā;

zinātnē:

  • Killo Arjakass (Küllo Arjakas) (Igaunija), vēsturnieks, kas nominēts par monogrāfiju „Kad mazs bija liels. Baltijas ceļam 25” („When Small Were Big.Baltic Way 25” (2014).

BA balva ir dibināta 1994.gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki. 2013.gada BA balvu zinātnē saņēma Renāte Blumberga no Latvijas. Balva literatūrā tika piešķirta lietuviešu dzejniekam, esejistam un prozaiķim Donaldam Kajokam (Donaldas Kajokas). Savukārt balva mākslā tika komponistam Pēteram Vehi (Peeter Vähi) no Igaunijas.

Informācija par BA:

Baltijas Asambleja ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991.gada 8.novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12-20 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes par to, kā risināti BA dienaskārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.

 

 

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 24.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Brazīlijas parlamentu vadītājas Andas Čakšas un grupas deputātu tikšanās ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Brazīlijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde