Paplašinās palīdzības klāstu bērniem bāreņiem dzīvokļa jautājumu risināšanā

(24.04.2014.)

Turpmāk bērni bāreņi varēs pretendēt uz pašvaldības dzīvokļa pabalstu. To paredz Saeimā ceturtdien, 24.aprīlī, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”, paplašinot palīdzības klāstu bērniem bāreņiem.

Likumu plānots papildināt ar jaunu pantu, paredzot, ka turpmāk bērns bārenis un bērns, kurš palicis bez vecāku gādības un audzināts bērnu aprūpes iestādē, audžuģimenē vai pie aizbildņa, pēc tam, kad būs sasniedzis pilngadību līdz viņa 24 gadu vecuma sasniegšanai, varēs pretendēt uz dzīvokļa pabalstu.

Grozījumi nosaka, ka dzīvokļa pabalstu, pamatojoties uz bērna iesniegumu, piešķirs pašvaldība, lai kompensētu dzīvokļa īres maksu, kā arī izdevumus par apkuri, patērēto auksto un karsto ūdeni, elektroenerģiju un citiem saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem.

Šāds atbalsts dos iespēju bērnam bārenim pašam izvēlēties sev mājokli jebkurā administratīvajā teritorijā un saņemt pabalstu, nevis, gaidot, kamēr pašvaldība viņam piešķirs dzīvokli, dzīvot pagaidu mītnēs, kur apstākļi bieži vien neveicina viņa adaptēšanos jaunā vidē.

Savukārt, risinot denacionalizēto māju īrnieku jautājumus, likumprojekts paredz, ka pašvaldībai būs pienākums izvērtēt, vai sliktā tehniskā stāvoklī esošās mājas neapdraud iedzīvotāju dzīvību, un lemt par palīdzību īrniekiem. Ja šādu māju iemītniekiem pašvaldība kā palīdzības veidu piedāvās īrēt pašvaldības dzīvokli vai sociālo dzīvokli, paredzēts, ka denacionalizēto māju īrnieki varēs pretendēt uz dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstu. Šādu pabalstu pašvaldība varēs piešķirt arī tad, ja tam nav paredzēts valsts budžeta finansējums.

Par grozījumiem likumā „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” Saeimai būs jālemj vēl trešajā lasījumā. Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 16.maijā
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde