Saeima: arheoloģiskās senvietās atrastās senlietas pieder valstij

(20.12.2012.)

Arheoloģiskās senvietās zemē, virs zemes vai ūdenī atrastas senlietas pieder valstij, un tās glabā publiskie muzeji. To nosaka Saeimas ceturtdien, 20.decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā „Par kultūras pieminekļu aizsardzību”.

Grozījumi paredz senlietu definīciju, nosakot, ka tās ir cilvēka apzinātas darbības rezultātā radīti priekšmeti — artefakti, piemēram, rotaslietas, ieroči, darbarīki, iedzīves priekšmeti, keramikas izstrādājumi, monētas veselā vai fragmentārā veidā, kas atrasti zemē, virs zemes vai ūdenī.

Paredzēta arī stingrāka kultūras pieminekļu izpētes, konservācijas, restaurācijas un remonta darbu veikšanas kārtība. Turpmāk bez nekustamā īpašuma īpašnieka atļaujas vai bez Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) atļaujas kultūras pieminekļu izpētei būs aizliegts izmantot ierīces metāla priekšmetu un materiāla blīvuma noteikšanai, piemēram, metāla detektorus.

Tāpat bez nekustamā īpašuma īpašnieka atļaujas aizliegts veikt kultūras pieminekli pārveidojošas darbības. Savukārt Kultūras pieminekļu aizsardzības zonā darbības, kas ietekmē kultūrvēsturisko vidi, piemēram, būvniecība, zemes reljefa mākslīga pārveidošana, mežsaimnieciska darbība, tādu iepriekš neidentificētu priekšmetu izcelšana no zemes vai ūdens, kuriem varētu būt vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība, drīkstēs veikt tikai ar VKPAI atļauju.

Finansējums kultūras pieminekļu uzturēšanai būs jāparedz gan no valsts, gan pašvaldības budžeta. Pēc VKPAI ierosinājuma finansējums no valsts budžeta līdzekļiem būs pieejams kultūras pieminekļu izpētei un sabiedrības apskatei pieejamo valsts nozīmes kultūras pieminekļu konservācijai un restaurācijai, bet pašvaldības finansējums – sabiedrības apskatei pieejamo vietējas nozīmes kultūras pieminekļu konservācijai un restaurācijai.

Likuma grozījumi arī ― no desmit uz piecām― samazina dienu skaitu, kuru laikā rakstveidā jāziņo VKPAI par zemē, ūdenī, būvēs vai to daļās un atliekās atrastajiem objektiem, kuriem varētu būt vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība.
Saeimas Preses dienests

Otrdien, 17.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:40  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Ekvadoras Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Verónica Bustamante
12:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Gruzijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Tea Maisuradze
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Brazīlijas Federatīvās Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Maria Luisa Escorel de Moraes