Ārlietu komisija paziņojumā par Krimas aneksijas gadadienu aicina panākt tās deokupāciju

(26.02.2021.)

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 26.februārī, paziņojumā par Krimas aneksijas septīto gadadienu aicina pasaules demokrātisko valstu kopienu stingri iestāties par starptautisko tiesību, normu un demokrātisko vērtību ievērošanu starptautiskajā telpā un atbalstīt Ukrainas valdības un nevalstiskā sektora izveidoto Starptautisko Krimas platformu ar mērķi panākt Krimas deokupāciju.

“Šo septiņu gadu laikā Krievijas okupācijas iestādes ir pretlikumīgi atsavinājušas Ukrainas valsts īpašumus, slēgušas skolas, kurās mācības notiek ukraiņu valodā, īstenojušas politiski motivētas represijas pret Krimas tatāriem, uzspiedušas Ukrainas pilsoņiem Krievijas Federācijas pilsonību un, īstenojot arvien plašāk Krimas pussalas militarizāciju, arī iesaukušas Ukrainas pilsoņus Krievijas armijā. Krievijas atteikšanās ievērot starptautisko tiesību normas un principus ir nepieņemama,” norāda Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.

Paziņojumā stingri nosodīta Krievijas Federācijas turpinātā agresija Ukrainā un Ukrainas teritorijas — Krimas — militārā okupācija, kas ir nopietns starptautisko tiesību, tostarp Apvienoto Nāciju Organizācijas statūtu un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Helsinku nobeiguma akta pārkāpums.

Deputāti paziņojumā par nepieņemamu uzskata Krievijas atteikšanos ievērot starptautisko tiesību normas un principus, ignorējot visus starptautiskās sabiedrības aicinājumus atsākt starptautisko tiesību ievērošanu, tā vietā īstenojot arvien plašāku Krimas pussalas militarizāciju, palielinot Krievijas bruņoto spēku un bruņutehnikas klātbūtni Krimā un iesaucot Ukrainas pilsoņus Krievijas armijā.

Tāpat deputāti pauž bažas par rupjiem un sistēmiskiem starptautisko cilvēktiesību un humanitāro tiesību pārkāpumiem, kas turpinās Krimā kopš tās prettiesiskās aneksijas 2014. gadā, Krievijas okupācijas iestādēm pretlikumīgi atsavinot Ukrainas valsts īpašumus, slēdzot skolas, kurās mācības notiek ukraiņu valodā, īstenojot politiski motivētas represijas pret Krimas tatāriem, uzspiežot Ukrainas pilsoņiem Krievijas Federācijas pilsonību, pārkāpjot ticības brīvības pamatprincipus un diskriminējot Ukrainas Pareizticīgās baznīcas Krimas diecēzei piederīgos ticīgos, musulmaņus un Jehovas lieciniekus.

Paziņojumā godināta okupētajā teritorijā dzīvojošo un Ukrainas teritoriālo integritāti aizstāvošo ukraiņu drosme un varonība.

Tāpat Ārlietu komisijas deputāti paziņojumā atkārtoti apstiprina Latvijas atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai vienotībai, konsekventi neatzīstot Krievijas Federācijas īstenoto Krimas un Sevastopoles prettiesisko aneksiju.

Paziņojums

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde