Tautsaimniecības komisija konceptuāli atbalsta ieceri vienkāršot komercsabiedrību reorganizācijas procesu

(22.02.2023.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 22.februārī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Komerclikumā, ar kuriem iecerēts uzlabot un vienkāršot komercsabiedrību reorganizācijas procesu gan nacionālā, gan pārrobežu līmenī.

Likumprojekts paredz pārskatīt kapitālsabiedrību pārrobežu apvienošanas kārtību un ieviest divus jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus - pārrobežu sadalīšana un pārrobežu pārveidošana - kā arī uzlabot un vienkāršot nacionālo reorganizācijas procesu, ja tiek veikta SIA pārveidošana par AS.

Tāpat grozījumi paredz izslēgt no komercdarbības vides citās Eiropas Savienības dalībvalstīs sodītas personas un pārskatīt kapitālsabiedrību padomes lomu, kompetenci un pārraudzības funkcijas, lai veicinātu starptautiskās labās prakses pārņemšanu.

Ar grozījumiem iecerēts arī pilnveidot dividenžu sadales kārtību, ļaujot kapitālsabiedrības dalībniekiem dividendes sadalīt ne tikai ievērojot proporcionalitātes principu, bet arī vienojoties par dividenžu sadales kārtību. Tāpat iecerēts mazināt slogu biržā kotētajām sabiedrībām, samazinot šobrīd likumā noteikto minimālo valdes un padomes locekļu skaitu.

Grozījumi paredz nodrošināt Eiropas Savienības Pārrobežu reorganizācijas un Digitalizācijas direktīvu prasību ieviešanu nacionālajos normatīvajos aktos.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Linda Matisone norādīja, ka grozījumi likumā ir saskaņoti ar uzņēmēju pārstāvjiem – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru.

Komisija lūgs parlamentu iekļaut likumprojektu Saeimas 23.februāra sēdes darba kārtībā un izskatīt to pirmajā lasījumā, informēja L.Matisone.

 

Saeimas Preses dienests