Saeima konceptuāli atbalsta reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centru izveidi

(22.12.2022.)

Saeima ceturtdien, 22.decembrī, konceptuāli atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz noteikt reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centru izveidošanas kārtību un funkcijas.

Pašreiz Latvijas teritorija ir sadalīta desmit atkritumu apsaimniekošanas reģionos. Ar grozījumiem plānots īstenot institucionālu reformu, pārejot uz pieciem atkritumu apsaimniekošanas reģioniem, un mainīt atkritumu apsaimniekošanas pārraudzības sistēmu, katrā reģionā izveidojot vienu vai vairākus reģionālos atkritumu apsaimniekošanas centrus.

Reģionālie atkritumu apsaimniekošanas centri būs publiskas personas, publiski privāta vai privāta kapitālsabiedrība, kas veiks attiecīgā atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldību deleģētās funkcijas, īstenojot valsts atkritumu apsaimniekošanas plānā, kā arī reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas plānā noteiktos atkritumu apsaimniekošanas mērķus.

Plānotās izmaiņas paredz arī uzlabot atkritumu apsaimniekošanas darbību kontroli, precizējot prasības finanšu nodrošinājuma piemērošanai atkritumu apsaimniekošanas darbībām un sadzīves atkritumu sadedzināšanai. Tāpat plānots noteikt prasības komercdarbības ar atkritumiem reklamēšanai un tiesības Valsts vides dienesta darbiniekiem veikt kontrolpirkumus.

Ar grozījumiem iecerēts atcelt licences metālu atgriezumu un lūžņu iepirkšanai un atvieglot prasības mazumtirgotājiem, kas savā komercdarbības veikšanas vietā rada vismaz divdesmit tonnas izlietotā iepakojuma mēnesī.

Tāpat plānots noteikt prasības riepu ražotājam nodrošināt attiecīgo  atkritumu (riepu) pieņemšanu, savākšanu, apstrādi un pārstrādi, kā arī pienākumu segt šo darbību izmaksas un sabiedrības informēšanas pasākumu izmaksas. Arī tekstilizstrādājumiem (apģērbs, apavi un mājas tekstils) plānots piemērot ražotāju paplašinātās atbildības principu. 

Grozījumi nepieciešami, lai veicinātu aprites ekonomiku un nodrošinātu Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāna ieviešanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē iepriekš norādīja, ka šobrīd Latvijā apglabā 40 procentus sadzīves atkritumu. Lai sasniegtu Eiropas Savienības direktīvās noteiktos mērķus, līdz 2035.gadam Latvijai apglabājamo atkritumu apjoms jāsamazina četras reizes.

Likuma grozījumi Saeimā jāskata vēl divos lasījumos. 

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 30.martā
09:00  Saeimas 2023.gada 30.marta kārtējā sēde
10:35  Vēsturiskā Saeimas Prezidija krēsla nodošana Saeimai
13:30  Saeimas Prezidija sēde
17:00  2023.gada 30.marta atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta