Mājokļu apakškomisija: pārdodot dzīvokli, pircējs būs jāinformē par dzīvokļa komunālajiem parādiem

(09.05.2012.)

Lai motivētu apsaimniekotājus piedzīt komunālos parādus un dzīvokļu īpašniekus maksāt ikmēneša rēķinus, Saeimas Mājokļa jautājumu apakškomisijas deputāti trešdien, 9.maijā, vienbalsīgi atbalstīja nodot izskatīšanai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā grozījumus četros ar dzīvokļu jautājumiem saistītajos likumos.

„Izstrādātie priekšlikumi ir vērsti uz to, lai maksimāli vienkāršotu īpašumu atsavināšanas procedūru. Atsavināšanā ir divas puses – pircējs un pārdevējs – un viņiem savstarpēji būtu jāvienojas, kurš segs izdevumus. Izmaiņas atvieglos māju apsaimniekošanu, parādu atgūšanas un apmaksas procedūru,” norādīja Mājokļa jautājumu apakškomisijas priekšsēdētājs Aleksandrs Sakovskis.

Izmaiņas paredz, ka dzīvokļa īpašniekam pirms kādām darbībām ar nekustamo īpašumu ir jāziņo pircējam par konkrētā īpašuma saistībām.

„Jaunajā kārtībā plānots saglabāt īpašnieku iespējas brīvi rīkoties ar īpašumu, bet, ja, piemēram, dzīvoklim ir parādi, pusēm līgumā būs jāvienojas par parādu nomaksu,” uzsvēra apakškomisijas sekretārs Viktors Valainis.  

Ar grozījumiem likumos paredzēts motivēt māju pārvaldniekus cīnīties ar parādiem. Noteikta skaidrāka kārtība, kad parādnieks ir jābrīdina vai jāsūdz tiesā. Tāpat tiks vienkāršota procedūra, lai iedzīvotāji aktīvāk iesaistītos māju pārvaldīšanas procesā.

Plānots noteikt, ka Maksātnespējas procesa laikā parādi par dzīvokli jāturpina maksāt. Praksē konstatēts, ka iedzīvotāji šādos gadījumos parādu nomaksu pārtrauc.

Saeimas Mājokļu jautājumu apakškomisija izskatīšanai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā virzīs grozījumus Civilprocesa likumā, Dzīvokļa īpašuma likumā, Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā un Maksātnespējas likumā.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 17.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:40  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Ekvadoras Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Verónica Bustamante
12:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Gruzijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Tea Maisuradze
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Brazīlijas Federatīvās Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Maria Luisa Escorel de Moraes