Saeima ratificē sociālās drošības līgumu ar Austrāliju

(02.02.2012.)

Saeima ceturtdien, 2.februārī, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja Latvijas un Austrālijas līguma sociālās drošības jomā ratificēšanu. Līguma mērķis ir sekmēt sociālo drošību personām, kas pārceļas no Latvijas uz Austrāliju un otrādi, kā arī novērst dubultu sociālās apdrošināšanas iemaksu iekasēšanu.

Līgums nodrošinās personu uzkrātā sociālās apdrošināšanas stāža nepārtrauktību. Nosakot tiesības uz pensiju, otrā valstī uzkrātais apdrošināšanas stāžs tiks iekļauts kopējā stāžā. Līdz ar to personām būs tiesības saņemt gan pensiju no otras valsts, gan, summējot otrā valstī uzkrāto stāžu, iegūt tiesības uz pensijas noteikšanu un izmaksu.

Līguma nosacījumi attieksies ne vien uz vecuma pensiju, bet arī uz apgādnieka zaudējuma pensiju, apbedīšanas pabalstu, vienreizējo pabalstu mirušā laulātajam un sociālā nodrošinājuma pabalstu. Līgums arī ļaus vienkāršot sociālās drošības pakalpojumu administrēšanu abu valstu teritorijās.

Līdz šim starp Latviju un Austrāliju nav bijis neviena starptautiska līguma, kas regulētu sociālās drošības pakalpojumu eksportu.

Pēc Austrālijas puses aprēķiniem Austrālijā pensiju no Latvijas saņemtu ap 2000 personu, savukārt Latvijā pensiju no Austrālijas saņemt varētu ap 60 cilvēku.

Darbs pie savstarpējā līguma sociālās drošības jomā tika uzsākts 2004.gadā, kad notika pirmā Austrālijas puses delegācijas vizīte Rīgā. Ar likuma pieņemšanu apstiprināta 2011.gada 7.septembrī Rīgā parakstītā Latvijas un Austrālijas līguma galīgā redakcija.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde