Saeimas komisija sāk darbu pie grozījumiem Zinātniskās darbības likumā

(18.08.2011.)

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ceturtdien, 18.augustā, kopā ar akadēmiskās sfēras pārstāvjiem pārrunāja plānotos grozījumus Zinātniskās darbības likumā. Grozījumi precizēs zinātnisko institūciju juridisko statusu, kā arī zinātnisko izgudrojumu tiesisko aizsardzību, komercializāciju un zināšanu pārnesi.

Komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete informē, ka komisija uzsākusi darbu pie ļoti būtiskiem likuma grozījumiem, kas izstrādāti, lai sakārtotu valsts finansēto zinātnisko izgudrojumu reģistrēšanas un patentēšanas kārtību un uzlabotu zinātnisko institūciju tiesisko regulējumu.

Kā komisijas sēdē norādīja Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš, patlaban zinātnisko izgudrojumu patentēšana Latvijā faktiski ir apturēta. Nesakārtotās vides dēļ „mēs esam spiesti nevis pārdot produktu, bet gan pārdot ideju par produktu,” pauda I.Kalviņš.

Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka mantiskās tiesības uz valsts budžeta finansētās zinātniskās darbības ietvaros radītu izgudrojumu pieder vienai vai vairākām valsts zinātniskajām institūcijām, jo šīs institūcijas zināšanu pārnesi spēj nodrošināt ievērojami efektīvāk nekā fiziska persona vai valsts tiešās pārvaldes iestāde, norāda eksperti.

Tiks noteikta arī kārtība, kādā valsts zinātniskā institūcija pieņem lēmumus par tai piederošām mantiskajām tiesībām uz valsts finansēto izgudrojumu paturēšanu vai nodošanu tās izgudrotājam. Tāpat plānots noteikt pienākumu valsts zinātniskajām institūcijām nodrošināt tai piederošo mantisko tiesību uz izgudrojumu aizsardzību, lai nākotnē būtu iespējams veikt šo tiesību komercializāciju.

Komisijas eksperti uzsvēra, ka plānotie grozījumi neatrisinās visas nozares problēmas, taču sekmēs izgudrotāju iespējas un interesi patentēt savus izgudrojumus.

Komisija darbu pie grozījumiem Zinātniskās darbības likumā plāno turpināt nākamceturtdien, 25.augustā.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde