Juridiskā komisija vienojas atteikties no gandrīz visiem aizklātajiem balsojumiem

(07.07.2011.)

Saeimas Juridiskā komisija ceturtdien, 7.jūlijā, vienojās par nepieciešamajiem grozījumiem Saeimas kārtības rullī, lai atteiktos no aizklātajiem balsojumiem par amatpersonām. Aizklātos balsojumus plānots saglabāt vienīgi Satversmē noteiktajos gadījumos – balsojot par Valsts prezidenta un Satversmes tiesas tiesnešu amata kandidātiem. 

„Gadu laikā Saeimas kārtības rullī attiecībā uz amatpersonu ievēlēšanas procedūru ir izveidojušās zināmas pretrunas. Piemēram, ir grūti pamatot, kādēļ par ģenerālprokurora kandidatūru jābalso ar balsošanas iekārtu, bet par Satversmes aizsardzības biroja direktoru – ar vēlēšanu zīmēm. Šodien, vienbalsīgi atbalstot priekšlikumu gandrīz pilnībā atteikties no aizklātajiem balsojumiem, komisijas deputāti parādīja politisku vēlmi padarīt amatpersonu ievēlēšanu daudz atklātāku un saprotamāku,” norāda komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne.

Saskaņā ar komisijas lemto turpmāk Saeimai atklāti būs jāievēl Tiesībsargs, Valsts kontrolieris, tiesneši, Satversmes aizsardzības biroja vadītājs, Ģenerālprokurors, Korupcija novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs, Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs un citas amatpersonas.

Atbalstot attiekšanos no aizklātajiem balsojumiem, deputāts Ņikita Ņikiforovs (SC) uzsvēra, ka deputātam ir jāspēj saviem vēlētājiem pamatot sava izvēle. Viņš arī aicināja pēc iespējas izskaust balsojumus ar vēlēšanu zīmēm, kuru organizēšana prasa ļoti daudz laika.

Savukārt deputāts Ingmārs Čaklais (Vienotība) pauda viedokli, ka Saeimai pilnībā būtu jāatsakās no aizklātajiem balsojumiem, arī tajos gadījumos, kas paredzēti Satversmē. Pašreizējā situācijā gan grozīt Satversmi acīmredzot nebūs iespējams, taču nākotnē tas būtu jāvērtē.

„Ņemot vērā nepilnības Saeimā iesniegtajos likumprojektos, kas paredz grozīt Saeimas kārtības rulli, komisija sadarbībā ar Saeimas Juridisko biroju nākamnedēļ izstrādās alternatīvu likumprojektu,” norāda I.Čepāne, skaidrojot, ka komisija meklēs risinājumu arī gadījumiem, kad atklātā balsojumā vienlaikus būs vairāki amata kandidāti. Patlaban Saeimas kārtības rullis šādu situāciju neregulē.   

 


 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 20.oktobrī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
15:30  Saeimas Ārlietu komisijas deputātu un Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Nīderlandes parlamentu tikšanās ar Nīderlandes Karalistes parlamenta Ārlietu komisijas delegāciju
15:40  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde