Saeima apstiprina jaunu kārtību ieslodzīto nodarbināšanai

(16.06.2011.)

Saeimā ceturtdien, 16.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Latvijas Sodu izpildes kodeksā, ieviešot mūsdienu prasībām atbilstošu nodarbinātības koncepciju personām, kuras notiesātas ar brīvības atņemšanu.

Likums papildināts ar jaunu regulējumu, nosakot konkrētus notiesātā nodarbināšanas nosacījumus un veidus – gan par samaksu, gan bez atlīdzības, kas līdz šim likumdošanā detalizēti nebija regulēts.

Grozījumi nosaka, ka notiesātos par samaksu var nodarbināt saimnieciskajos darbos ieslodzījuma iestādē, kā arī ieslodzījuma vietas teritorijā izvietotajās komersantu izveidotajās darba vietās, un, ja to atļauj ieslodzītajam noteiktais soda izciešanas režīms, arī ārpus ieslodzījuma vietas.

Komersants, kurš vēlēsies nodarbināt notiesāto, kas sodu izcieš slēgta vai daļēji slēgta tipa cietumā, pirms darbu uzsākšanas ar to slēgs vienošanos par darbu veikšanu. Šādas vienošanās ar ieslodzītajiem slēgs arī brīvības atņemšanas iestāde, kurā ieslodzītā persona veiks dažādus saimnieciskus darbus. Pamatojoties uz noslēgto vienošanos, ieslodzītā darba devējs veiks visus normatīvajos aktos paredzētos nodokļu maksājumus. Šādas vienošanās slēgšana arī ļaus uzskaitīt ieslodzītā darba stāžu, un pēc atbrīvošanās no ieslodzījuma vietas viņš varēs pretendēt uz bezdarbnieka statusu un citām sociālajām garantijām.

Notiesātajiem noteikta astoņu stundu darba diena un tie varēs strādāt piecas darbadienas nedēļā. Ja darba rakstura dēļ nebūs iespējams noteikt piecu dienu darba nedēļu, varēs strādāt arī sešas dienas nedēļā, bet šādā gadījumā dienas darba laiks nedrīkstēs pārsniegt septiņas stundas. Darba sākumu un beigas nosaka brīvības atņemšanas iestādes dienas kārtībā. Savukārt, ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt notiesāto svētku dienā un brīvdienā, piešķirot atpūtas dienu citā dienā kalendārā mēneša ietvaros.

Tāpat kā līdz šim nodarbinātam notiesātajam piešķirs līdz sešas darba dienas ilgu ikgadēju apmaksātu atvaļinājumu, bet nodarbinātam nepilngadīgajam notiesātajam — līdz 12 darba dienām ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
17:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces attālināta uzruna starptautiskā ceremonijā pieminot Krimas tatāru deportāciju