Atbalsta lielāku neatkarību vairāku iestāžu budžeta veidošanā

(26.05.2011.)

Saeima ceturtdien, 26.maijā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Likumā par budžeta un finanšu vadību, kas Ministru kabinetam paredz pienākumu budžeta veidošanā ņemt vērā neatkarīgo institūciju viedokļus un aizliedz valdībai bez saskaņošanas grozīt to budžeta pieprasījumus.

Līdzšinējais regulējums ir atzīts par neatbilstošu Satversmei, jo tas ļauj Ministru kabinetam mainīt neatkarīgo institūciju budžeta pieprasījumus pēc tam, kad finanšu ministrs valdībā iesniedzis valsts budžeta projektu. Turklāt Ministru kabinetam nav pienākuma noskaidrot šo institūciju viedokli un pamatot savu lēmumu grozīt to budžeta pieprasījumus, kā arī nodrošināt neatkarīgo iestāžu iebildumu iesniegšanu Saeimā, skaidro par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.

Ar balsu vairākumu atbalstīta iecere Ministru kabinetam, gatavojot budžeta projektu, uzklausīt Valsts prezidenta kancelejas, Augstākās tiesas, Satversmes tiesas, Tieslietu padomes, Valsts kontroles, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, Tiesībsarga biroja un Ģenerālprokuratūras viedokļus par attiecīgās iestādes finansējuma pieprasījumu. Savukārt, iesniedzot Saeimā gadskārtējā valsts budžeta projektu, Ministru kabinetam būs jāiesniedz arī protokollēmums ar šo iestāžu paustajiem viedokļiem un argumentēts viedoklis, pieņemot lēmumu par attiecīgās iestādes budžetu.
Likumprojekts arī liegs valdībai grozīt neatkarīgo iestāžu budžeta pieprasījumus bez iesniedzēju piekrišanas. Ja tas tomēr tiks darīts, tad Ministru kabinetam būs jāizvērtē, kā šīs izmaiņās ietekmēs attiecīgās iestādes darbu.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde