Apakškomisija: valstī jāpanāk vienprātība demogrāfijas jautājumos

(05.04.2011.)

Saeimas Nacionālās drošības komisijas Demogrāfijas politikas apakškomisijas deputāti otrdien, 5.aprīlī, vienojās prioritāri veikt analīzi demogrāfijas jautājumos, kā arī valstī panākt vienotu skatījumu par šo problemātiku.

Apakškomisijas priekšsēdētājs Andris Šķēle akcentēja, ka šobrīd Latvijā trūkst kvantitatīvi izmērāmu datu par demogrāfijas jomu un emigrācijas tendencēm, turklāt nav definēti vienoti politiskie mērķi un laika ietvars situācijas uzlabošanai. Viņš pauda, ka valstī jāpanāk vienprātība par mērķiem un risinājumiem to sasniegšanai ilgtermiņā.

Apakškomisijas priekšsēdētājs uzsvēra, ka iestādēm jāvienojas par kvantitatīvu ietvaru, pēc kura varētu objektīvi spriest par šābrīža situāciju Latvijā un par sasniedzamajiem rezultātiem. Turklāt demogrāfijas jautājumi jāskata 10 gadu, nevis 100 gadu griezumā.

Deputāti bija vienisprātis, ka demogrāfiskā situācija ir graujoša un prognozes pesimistiskas: dzimstība sarūk, mirstība joprojām pārsniedz dzimstības līmeni, emigrācija palielinās. Turpinoties šai tendencei, iedzīvotāju skaits Latvijā 2150.gadā varētu nesasniegt pat dažus simtus tūkstošus.

Lai varētu izvirzīt konkrētus mērķus situācijas uzlabošanai, jāapkopo informācija par risinājumiem citās Eiropas valstīs, piemēram, Īslandē, Ungārijā, Slovēnijā un Igaunijā.

Tāpat jāņem vērā arī tautas skaitīšanas rezultāti un tendences, ko tie atklās. Taču Latvijā nav objektīvu datu par emigrācijas tendencēm, tostarp par ārzemēs dzimušajiem bērniem, pauda deputāti.

Apakškomisija vienojās uzklausīt demogrāfijas ekspertus un iepazīties ar atbildīgo ministriju datiem par demogrāfisko situāciju un risinājumiem Latvijā un ārvalstīs. Deputāti bija vienisprātis, ka jautājums jāskata arī sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām.

Plānots, ka apakškomisijas sēdes notiks regulāri - otrdienās, plkst.15.30, Jēkaba ielā 10/12, 409.telpā.

Šobrīd apakškomisijā strādā deviņi deputāti, taču vēlmi piedalīties apakškomisijā pieteikuši vēl 14 deputāti, tādējādi Demogrāfijas politikas apakškomisija varētu kļūt par skaitliski lielāko Saeimā. Paredzēts, ka apakškomisijas pilns sastāvs tiks apstiprināts nākamnedēļ.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā