Saeimas komisijā apspriež ierosinājumu ieviest ministru noteikumus

(01.03.2011.)

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti otrdien, 1.martā, apsprieda ierosinātos grozījumus četros likumos par ministru noteikumu ieviešanu un nolēma lūgt atbildīgo institūciju viedokli.

„Pirms pieņemt lēmumu par ierosinājuma tālāko virzību komisijai nepieciešama plaša analīze no Valsts kancelejas par pašreizējo procedūru Ministru kabineta noteikumu pieņemšanā, kā arī atzinums no Tieslietu ministrijas par to, kā ministru noteikumu ieviešana ietekmētu pašreizējo kārtību,” informē Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Vitauts Staņa.

„Lēmumu pieņemšanas procedūrai valdībā jābūt efektīvākai, un ir jāizpēta, kāpēc tā tagad ir tik smagnēja. Taču, ja Saeimai bez Ministru kabineta būs vēl kādam, šajā gadījumā ministram, jādod deleģējums, tad tas būs pretrunā ar Satversmi un, tehniski grozot daudzus likumus un izdodot jaunus normatīvos aktus, viss vēl vairāk sarežģīsies,” komisijas sēdē pauda deputāte Rasma Kārkliņa (Vienotība).

Atbalstu jauna tiesību akta veida ieviešanai šodien izteica Valsts kancelejas Juridiskā departamenta pārstāve Solveiga Līce, norādot, ka ministru noteikumu ieviešana ļautu taupīt resursus. Viņa arī atzīmēja, ka gadījumā, ja tiek nolemts ieviest ministru noteikumus, jāuzsāk apspriest iespējamie grozījumi Satversmē. Diskusijas nepieciešamību sēdē uzsvēra arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Māris Pūķis. 

Savukārt Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Karīna Korna deputātiem uzsvēra, ka jau tagad esošās kārtības ietvaros ir iespējams uzlabot normatīvo aktu izstrādes procesu valdībā un piedāvātā ierosinājuma ieviešanai būtu nepieciešami papildu resursi ministru noteikumu kontrolei. Tika norādīts arī uz vairākiem neskaidriem jautājumiem, piemēram, vai likumā varēs ministram noteikt pietiekami precīzu deleģējumu, kādu jautājumu loku aptvers ministru noteikumi un kā tiks risinātas tiesību normu kolīzijas.

Ierosinātās izmaiņas paredz, ka ministrs savas kompetences ietvaros var izdot ministra noteikumus. Tādējādi tiktu būtiski vienkāršota jautājumu izskatīšanas procedūra valdībā, jo atsevišķus dienaskārtības jautājumus varētu apspriest un izskatīt ministrijas ietvaros, nevis pārlieku garā saskaņošanas procedūrā Ministru kabinetā, likumprojektu iesniedzēju vārdā sēdē uzsvēra komisijas deputāts Edgars Zalāns (PLL).

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli par grozījumu Ministru kabineta iekārtas likumā, Valsts pārvaldes iekārtas likumā, Administratīvā procesa likumā un likumā „Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību” tālāko virzību plāno lemt pēc mēneša, informē komisijas priekšsēdētājs.



Saeimas Preses dienests

Otrdien, 16.aprīlī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:40  Saeimas Prezidija sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
12:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Iekšējās drošības apakškomisijas kopsēde
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde