Budžeta komisija konceptuāli atbalsta pilnveidojumus veselības aprūpes finansēšanā

(09.02.2011.)

Trešdien, 9.februārī, Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputātu vairākums atbalstīja ieceri pilnveidot veselības aprūpes finansēšanas sistēmu, vienlaicīgi nodrošinot taisnīgu valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu saņemšanu un arī ēnu ekonomikas apkarošanu.

Sasaistot nodokļu maksāšanu ar valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu saņemšanu, tiktu ieviestas pozitīvas pārmaiņas veselības jomas finansēšanā un valsts apmaksāto pakalpojumu saņemšana kļūtu taisnīgāka, uzskata komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs. Viņš aicināja turpināt pilnveidot koncepciju un virzīties uz tās ieviešanu nākotnē.

Projekts paredz, ka valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi pilnā apjomā būtu pieejami iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, bērniem un pensionāriem, kā arī tiem iedzīvotājiem, kuri iedzīvotāju ienākuma nodokli nemaksā attaisnojošu iemeslu dēļ. Šīs grupas būtu cilvēki ar invaliditāti, reģistrētie bezdarbnieki, viens no vecākiem, kas kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam, izglītojamie dienas apmācības vispārējās izglītības iestādēs, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, vakara (maiņu), profesionālajās un augstākajās izglītības iestādēs studējošajiem, kā arī ieslodzītie.

„Pārējiem iedzīvotājiem, kuri nemaksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, būtu dota iespēja pašiem apmaksāt plānveida veselības aprūpes pakalpojumus. Tas vienam cilvēkam izmaksātu 21 latu mēnesī. Neatkarīgi no nodokļu maksāšanas fakta ikviens arī turpmāk bez maksas varētu saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību un palīdzību grūtniecēm, kā arī atsevišķas valsts apmaksātas programmas,” norāda koncepcijas autore Saeimas deputāte Ingrīda Circene (Vienotība).

Deputāte uzsver, ka, ieviešot maksu par plānveida palīdzības saņemšanu, vismaz daļai nodokļu nemaksātāju būtu motivācija legalizēt savu statusu, tādējādi automātiski kļūstot par valsts apmaksāto pakalpojumu saņēmēju.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija aicināja apsvērt iespēju paplašināt to personu loku, kuri objektīvu iemeslu dēļ nodokļus nemaksā. Komisijas deputāts Imants Parādnieks ierosināja iekļaut arī māmiņas, kuras kopj bērnus līdz trīs gadu vecumam.

Iecere ir guvusi atbalstu arī no Finanšu ministrijas un Veselības pārstāvju puses. Viņi pauduši gatavību sadarboties, lai precizētu piedāvāto koncepcijas variantu. Klātesošie eksperti pauda, ka līdz ar koncepcijas ieviešanu tiktu nodrošinātas stabilas un regulāras iemaksas par saņemtajiem medicīnas pakalpojumiem.

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā