Saeima lems par vīzu režīma atvieglošanu Baltkrievijas pierobežas iedzīvotājiem

(29.09.2010.)

Baltkrievijas pierobežā dzīvojošajiem Latvijas iedzīvotājiem būs vieglāk šķērsot abu valstu robežu. To paredz Latvijas un Baltkrievijas vienošanās par abu valstu pierobežas teritoriju iedzīvotāju savstarpējo braucienu vienkāršošanu, kuru trešdien, 29.septembrī, izskatīšanai Saeimā 1.lasījumā atbalstīja Saeimas Ārlietu komisija.

Šī gada augustā noslēgtā Latvijas un Baltkrievijas vienošanās paredz, ka pierobežas iedzīvotāji, kuri būs saņēmuši īpašas vietējās pierobežas satiksmes atļaujas otras puses teritorijā varēs uzturēties līdz 90 dienām sešu mēnešu laika posmā.

Pēc vairāku Latgales pašvaldību lūguma, pierobežas zona, kuras iedzīvotāji varēs pretendēt uz atļauju saņemšanu, būtiski paplašināta līdz 30 kilometriem. Tagad tajā iekļauta arī Daugavpils, komisijas sēdē šodien informēja Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta pārstāve.

„Šī ir būtiska vienošanās, kas ievērojami atvieglos Latvijas un Baltkrievijas pierobežas iedzīvotāju dzīvi, ļaujot, piemēram, apmeklēt robežas otrā pusē dzīvojošos radiniekus,” uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš. „Tāpat vienošanās sekmēs abu valstu ekonomisko sadarbību, kā arī kontaktus pašvaldību līmenī. Baltkrievija ir kaimiņvalsts, ar kuru mums ir liels tirdzniecības apgrozījums,” atgādināja A.Bērziņš.

Pierobežas iedzīvotāji uz jaunajām atļaujām varēs pretendēt, ja to brauciena mērķis uz kaimiņvalsti atbildīs kādam no noteiktajiem kritērijiem. Atļaujas tiks izsniegtas, lai otras valsts teritorijā viesotos pie radiniekiem vai apmeklētu radinieku kapu vietas, piedalītos dažādos ar vietējām vai reliģiskām tradīcijām saistītos pasākumos, kā arī lai apsaimniekotu piederošu nekustamo īpašumu, piedalītos izglītības, zinātniskos vai sporta pasākumos, saņemtu medicīnisko palīdzību vai arī, ja brauciena iemesls būs regulāri kontakti saimnieciskās darbības jomā. 

Vienošanos par Latvijas un Baltkrievijas pierobežas teritoriju iedzīvotāju savstarpējo braucienu vienkāršošanu vēl divos lasījumos jāskata Saeimai.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 21.oktobrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
14:45  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
15:30  Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde (turpinājums)