Budžeta komisija: maksai par jūras ūdeņu izmantošanu vēja parku būvniecībā jābūt samērīgai

(29.09.2010.)

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien, 29.septembrī, nolēma neatbalstīt pirmajā lasījumā Ministru kabineta iesniegtos grozījumus Dabas resursu nodokļa likumā, kas paredz ieviest nodokli par jūras ūdeņu izmantošanu mākslīgo salu, būvju, iekārtu, tai skaitā platformu un enerģijas ražošanai nepieciešamo iekārtu būvniecībai, ierīkošanai, ekspluatācijai un arī izpētei.

„Iesniegtajā likumprojektā nav ņemti vērā vairāki būtiski faktori, tāpēc komisijā nolēmām, ka jāmeklē cits risinājums maksas noteikšanā par jūras ūdeņu resursu izmantošanu vēja parku būvniecībā,” pauž Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš. „Diskutējama ir plānotā nodokļa likme, jo par izpēti vien uzņēmējiem iecerētajā nodoklī būtu jāsamaksā vairāki miljoni latu, kas apdraudētu nozares turpmāko attīstību. Tāpat līdz ar šāda nodokļa ieviešanu jūras vēja parku attīstītāji būtu nevienlīdzīgā situācijā ar uzņēmējiem, kuri vēja ģeneratorus būvē uz sauszemes,” uzsver komisijas priekšsēdētājs.

Lai rastu risinājumu iespējamās maksas noteikšanā par jūras dabas resursu izmantošanu, komisijas sekretāre Karina Pētersone rosināja apspriest nomas maksas ieviešanu vai arī paredzēt vienreizēju maksājumu par licenci. Deputāts Kārlis Šadurskis (PS) aicināja atbildīgās ministrijas apsvērt iespēju samaksu noteikt, atkarībā no tā, cik lielas jaudas no vēja ģeneratoriem plānots iegūt. Savukārt deputāts Aigars Štokenbergs pauda viedokli, ka pareizāk nodokli būtu iekasēt no saimnieciskās darbības, kā tas esot Igaunijā, nevis kā dabas resursu nodokli. 

„Ir jābūt citiem mehānismiem, bet tagad ir tikai vēlme paņemt naudu, neiedziļinoties specifiskos jautājumos,” šodien uzsvēra komisijas deputāts Atis Slakteris (TP).

Komisijas sēdē Latvijas Vēja enerģijas asociācijas pārstāvis norādīja, ka plānotais nodoklis būs vēl viens maksājums uzņēmējiem, turklāt jāmaksā būs arī par teritorijas izpēti jūrā, kas ievērojami sadārdzinās vēja parku būvniecību un apgrūtinās vēja enerģētikas attīstību Latvijā.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija aicināja Ekonomikas ministriju un Vides ministriju vienoties par iespējamajiem risinājumiem maksas noteikšanā, ņemot vērā jūras vēja parku būvniecības specifiku.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā