Saeimas deputāti atbalsta mākslas un mūzikas skolu programmu modernizēšanu

(15.09.2010.)

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti trešdien, 15.septembrī, ar kultūras ministru Intu Dālderi diskutējot par kultūrizglītības kvalitāti, pauda atbalstu mākslas un mūzikas skolu programmu modernizēšanai.

Kultūras ministrija ir uzsākusi kultūrizglītības programmu satura uzlabošanu, un tās mērķis ir četru gadu laikā sistēmu padarīt mūsdienīgu, noskaidroja komisija. „Daudzviet tiek izmantota novecojusi metodika, un ir pienācis brīdis to mainīt,” teica I.Dālderis. „Pirmajos apmācības gados bērnam jāiemāca mīlēt māksla un mūzika un jāieliek pareizi pamati profesionālai izaugsmei.”

„Komisija atzinīgi vērtē ministra paveikto, finansiāli grūtajos apstākļos saglabājot visas kultūras iestādes un nepieļaujot ne muzeju, ne mākslas un mūzikas skolu, ne arī valsts teātru slēgšanu,” pauda komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš. Savukārt deputāte Janīna Kursīte-Pakule (PS) uzsvēra ministrijas veiksmīgo darbu, sakārtojot kultūras sistēmu - saglabājot tradīcijas un vienlaikus modernizējot prasības. Šādu vērtējumu var dzirdēt arī no kultūras organizācijām, atzīmēja deputāte.

Mūsu pieredze mākslas un mūzikas izglītībā ir unikāla, un Latvija to varētu piedāvāt pasaulei, uzsvēra komisijas deputāte Inguna Rībena (JL).

„Nākamā gada valsts budžetā kultūras finansējumu nedrīkst samazināt ne par vienu santīmu,” teica I.Dālderis. „Pretējā gadījumā būs jāslēdz kultūras iestādes un nevarēs kopā saturēt kolektīvus.”
Pārrunājot darāmos darbus kultūrizglītības jomā, ministrs skaidroja, ka Latvijā darbojas 145 mūzikas un mākslas skolas un jāstrādā pie tā, lai tās aptvertu plašāku bērnu loku. Tagad tajās mācās seši procenti no visiem bērniem, taču šo skaitu vajadzētu dubultot, pauda kultūras ministrs. Tāpat jārisina profesionālu pedagogu trūkums, pretējā gadījumā pēc pieciem gadiem problēma kļūs pavisam akūta, uzskata kultūras ministrs.

Savukārt profesionālajās vidusskolās jādomā par kvalitātes stiprināšanu un elastīgāku piedāvājumu. Piemēram, lai arī vispārizglītojošo skolu audzēkņi varētu apgūt mūzikas un mākslas priekšmetus un lai tiktu dažādots apgūstamo mūzikas instrumentu loks. I.Dālderis pauda pārliecību, ka, lai sagatavotu profesionāļus, bez Kultūras ministrijas speciālistu līdzdalības nedrīkstētu akreditēt nevienu augstākās izglītības programmu mākslā un mūzikā.

 


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā