Saeimas komisija: funkciju audita priekšlikumi apdraud valsts drošību

(14.09.2010.)

Valsts kancelejas vadītās Valsts pārvaldes funkciju izvērtēšanas darba grupas sagatavotais audita ziņojums par budžeta izdevumu samazināšanu aizsardzības un iekšlietu nozarēs ir neprofesionāls un tajā izteiktie priekšlikumi rada draudus Latvijas spējai garantēt iekšējo un ārējo drošību, kā arī pildīt savas saistības NATO un citās starptautiskās organizācijās.

To otrdien, 14.septembrī, tiekoties ar Iekšlietu ministrijas un Aizsardzības ministrijas atbildīgajām amatpersonām, uzsvēra Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija.

„Audita ziņojums sagatavots bez precīzas metodoloģijas un neprofesionāli, neņemot vērā iekšlietu un aizsardzības jomas ekspertu viedokļus. Nevar būt ne runas par atbalstu šādam audita ziņojumam, jo tajā ietvertie priekšlikumi var radīt nopietnas problēmas valsts spējai nodrošināt iekšējo un ārējo drošību,” teica komisijas priekšsēdētājs Juris Dalbiņš.

Komisijas deputāti pauda sašutumu par audita ziņojumā ietvertajiem priekšlikumiem vēl vairāk samazināt finansējumu iekšlietu un aizsardzības nozarēm, kā arī par to, ka darba grupa nav ņēmusi vērā iekšlietu un aizsardzības profesionāļu sniegto informāciju.

„Kā vispār iespējams pārlikt aizsardzības funkciju pie sabiedrības drošības un kārtības funkcijas? Kā NATO dalībvalstij var nebūt aizsardzības funkcijas? Šādas darba grupas veikums ir bezjēdzīgs,” uzsvēra komisijas priekšsēdētāja biedrs Juris Dobelis. Savukārt deputāte Vaira Paegle (PS) norādīja, ka bez nopietna metodoloģiskā pamata šādu audita ziņojumu vispār nevarēja izstrādāt.

Arī iekšlietu ministre Linda Mūrniece komisijas sēdē funkciju audita ziņojumu raksturoja kā neprofesionāli izstrādātu un nepieņemamu. „Iekšlietu ministrija kategoriski iebilst pret šo audita ziņojumu. Dokumenta tapšanā mūsu ekspertu viedoklis netika ņemts vērā. Turklāt tajā nav ņemtas vērā iekšlietu sistēmā jau veiktās reformas un finansējuma samazinājums. Piedāvājumi apvienot funkcijas ir absolūti nekompetenti,” sacīja iekšlietu ministre.

Līdzīgu viedokli pauda arī Aizsardzības ministrijas un Finanšu ministrijas pārstāvji. „Aizsardzības nozarē jau tā veiktas apjomīgas reformas un finansējums samazināts par 50 procentiem,” teica Aizsardzības ministrijas politiskais direktors Jānis Garisons. „Tālāks finansējuma samazinājums nav iespējams, jo jau tagad pieejamie finanšu līdzekļi nodrošina tikai bruņoto spēku izdzīvošanu. Tomēr visvairāk mūs šajā audita ziņojumā šokēja, ka aizsardzība bija izņemta no funkciju saraksta,” atzina J.Garisons.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā