Saeimas komisija vēl nelemj par 4.maija svētku pārdēvēšanu

(24.02.2010.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien, 24.februārī, izskatot Valsts prezidenta ierosinājumu pārdēvēt 4.maiju par Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, nolēma uzklausīt arī tā laika Augstākās padomes deputātu viedokli. Patlaban 4.maiju atzīmē kā Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienu.

„Šīs dienas komisijas sēde apliecināja, ka jautājums nav tik viennozīmīgi vērtējams un jāsabalansē juridiskā precizitāte ar emocionālajiem aspektiem. Tādēļ komisija jau tuvākajā laikā plāno apspriesties ar Augstākās padomes deputātiem un noskaidrot, kā šo dienu uztver 4.maija varoņi - tie, kuri balsoja par Latvijas neatkarību,” norāda komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene.

Diskusijas dalībnieki, tostarp cilvēki, kuri strādāja pie Neatkarības deklarācijas teksta sagatavošanas, vairākkārt uzsvēra, ka Valsts prezidenta piedāvātais nosaukums „Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena” precīzi neataino tās dienas notikumus un ir juridiski neprecīzs.

Romāns Apsītis, Neatkarības deklarācijas izstrādāšanas darba grupas vadītājs, norādīja, ka deklarācijas pieņemšana bija tikai ceļa sākums, kas noveda pie galvenā mērķa - faktiskās neatkarības atjaunošanas. Savukārt Valsts prezidenta ierosinājuma aizstāvji akcentēja šīs dienas simbolisko nozīmi un norādīja, ka pašreizējais 4.maija svētku nosaukums tikai atspoguļo tā laika notikumus, bet neizsaka tās būtību.

Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš aicināja deputātus pirms galīgā lēmuma pieņemšanas 4.maija notikumus vērtēt loģiskā secībā un kopsakarībā ar citām Latvijai nozīmīgām dienām: 1918.gada 18.novembri - Latvijas Republikas proklamēšanas dienu un 1991.gada 21.augustu - dienu, kad faktiski atjaunota Latvijas neatkarība.

Komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene sēdes noslēgumā piebilda, ka, pat ja drīzumā vēl neizdosies vienoties par 4.maija pārdēvēšanu, tas nemainīs šīs dienas nozīmi tautas apziņā. 
Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā