Saeimas komisija: mācībai par veselību un seksualitāti jābūt būtiskai izglītības sastāvdaļai

(17.02.2010.)
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti trešdien, 17.februārī, pārrunājot veselības izglītību skolu programmu saturā, uzsvēra šīs mācības nozīmību.

„Jaunieši jāizglīto par seksualitāti, vienlaicīgi nedrīkst aizmirst, ka tam jāiet roku rokā ar mācību par ģimeniskām vērtībām,” uzskata komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš. „Latvijā jau tā ir slikta demogrāfiskā situācija, bet, jauniešu vidū izplatoties slimībām un atkarībām, aina kļūs vēl bēdīgāka.”

Komisijā izskanēja viedoklis, ka aizvien plašumā vēršas seksa industrija, tāpēc vecākiem un skolotājiem jārūpējas, lai jauniešiem nerastos izkropļota izpratne par attiecībām. „Paļauties uz vecākiem vien būtu iluzori. Ja kādreiz vecāki ar bērniem dienu dienā gāja kopīgos darbos un viss tika izrunāts, tad tagad vecāki bieži vien skrien vairākos darbos vai ir devušies prom,” teica deputāte Inguna Rībena (JL). Tāpēc liela loma ir skolotāju spējām radoši strādāt ar jauniešiem, pauda J.Strazdiņš.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji informēja, ka pirms diviem gadiem visās pamatskolas klasēs tika ieviests mācību priekšmets „Sociālā zinātne”, kura ietvaros tiek apgūta arī mācība par veselību. Par to paredzēts runāt arī klases audzinātāja stundās.

Lai arī pedagogi tika gatavoti šādām izmaiņām mācību saturā, ne vienmēr viņi var stāties klases priekšā un par šīm lietām atklāti runāt, secināja deputāti. Komisijas sekretārs Dzintars Ābiķis skaidroja, ka arī pats savulaik ir strādājis skolā un var iedomāties, ka daļa skolotāju joprojām nevar izrunāt vārdu „prezervatīvs”. Tāpēc visās augstskolu pedagoģiskajās programmās būtu jāietver sociālo zinātņu kurss.

Komisijas priekšsēdētājs uzsvēra, ka Latvijā šajā jomā aktīvas ir vairākas nevalstiskās organizācijas, piemēram, biedrība „Papardes zieds” un asociācija „Ģimene”, kas ir gatavas nākt skolotājiem palīgā. Nevalstisko organizāciju pārstāvji minēja, ka vērtīgu pieredzi var pārņemt no tādām valstīm kā Īrija, Somija un Polija. Somijas pieredze liecina, ka skolās, atsakoties no mācības par veselību, pieaug nepilngadīgo meiteņu grūtniecību un abortu skaits, informēja biedrības „Papardes zieds” valdes priekšsēdētaja Iveta Ķelle.

Komisijas sēdē piedalījās arī vairāk nekā desmit skolēni, kuri šajā dienā ēnoja komisijas deputātus un uzaicinātos viesus. Rīgas Juglas vidusskolas audzēknis Mareks Tumass deputātiem pauda uzskatu, ka jaunieši par šiem jautājumiem ir salīdzinoši labi informēti un daudz kas atkarīgs no vides, kurā skolēns aug. Komentējot izglītojošu filmu demonstrēšanu klasēs, M.Tumass teica, ka grūti noteikt piemērotāko vecumu, jo skolēni filmu var neizprast vai neuztvert nopietni.
Saeimas Preses dienests
Otrdien, 17.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:40  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Ekvadoras Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Verónica Bustamante
12:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Gruzijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Tea Maisuradze
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisijas sēde
13:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Brazīlijas Federatīvās Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Maria Luisa Escorel de Moraes