Saeimas apakškomisija: jānodrošina iespēja sazvanīt „03” arī no mobilajiem telefoniem

(02.02.2010.)

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti otrdien, 2.februārī, pēc atbildīgo amatpersonu uzklausīšanas vienojās aicināt Satiksmes ministriju steidzami nodrošināt tiešā iezvana iespēju neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai (NMP) gan no fiksētajām, gan mobilajām tālruņu līnijām.

Apakškomisijas deputāti šodien tikās ar atbildīgajām amatpersonām, lai iepazītos ar vienota NMP dienesta izveides gaitu. Deputāti secināja, ka darbi norit pietiekami sekmīgi, lai līdz 2010.gada vidum dienesta reformu varētu pabeigt, taču joprojām daudzi jautājumi ir neskaidri.

Apakškomisijas priekšsēdētājs Valdis Ģīlis uzsvēra, ka pēc iespējas ātrāk jānodrošina iespēja pa telefona numuru „03” NMP dienestu sazvanīt ne tikai no fiksētājiem, bet arī mobilajiem telefoniem. Patlaban no mobilajiem telefoniem ātro palīdzību var izsaukt, tikai zvanot „112”. Tas prasa vairāk laika, jo zvanītājam jāgaida, līdz tiks savienots ar NMP dienestu.

„Pacienta veselību un dzīvību var izšķirt dažas minūtes, un mēs nedrīkstam pieļaut, ka dzīvība pārtrūkst zvanu pāradresācijas dēļ,” norādīja V.Ģīlis.

Kā atzina NMP dienesta direktora vietniece Renāte Pupele, 71 procentā gadījumu palīdzības sniegšanas uzsākšanas laiks ir būtisks pacienta veselībai un dzīvībai. Tikai 1,5 procentos gadījumos, izsaucot ātro palīdzību, palīdzības sniegšanā vienlaicīgi iesaistās vairāki glābšanas dienesti, noskaidroja deputāti.

Apakškomisijas deputāti pauda bažas par nepietiekamo NMP dienesta tehnisko nodrošinājumu un aicināja Veselības ministriju rast papildu finansējumu šim mērķim. R.Pupele deputātus informēja, ka puse ātrās palīdzības mašīnu ir vecākas par septiņiem gadiem un ar lielu nobraukumu. Nereti nolietots ir arī dzīvības, veselības funkciju saglabāšanai un uzturēšanai nepieciešamais medicīniskais aprīkojums.

Patlaban NMP dienestam ir 150 brigādes un tajā strādā 2621 darbinieks. Šī gada laikā plānots pārskatīt brigāžu skaitu un izvietojumu visā valstī. Līdz 2012.gadam NMP brigādes būs izvietotas 30 jaunās vietās, informēja NMP dienesta pārstāve.Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
17:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces attālināta uzruna starptautiskā ceremonijā pieminot Krimas tatāru deportāciju