Saeimas komisija noslēdz darbu pie Pacientu tiesību likuma

(10.12.2009.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija ceturtdien, 10.decembrī, pirms trešā lasījuma atbalstīja jaunā Pacientu tiesību likuma projektu.

Likumprojektā noteiktas pacienta un viņa tuvinieku tiesības piekrist vai atteikties no ārstniecības, tiesības uz kvalitatīvu, laipnu un cieņpilnu ārstēšanu un aprūpi, tiesības uz informāciju par slimības diagnozi, izmeklēšanu un ārstniecības procesu, kā arī tiesības izvēlēties ārstniecības personu un ārstniecības iestādi. Likumprojektā īpaša uzmanība pievērsta nepilngadīga pacienta tiesībām. Tāpat likums aizsargās pacienta intereses, iesaistoties klīniskā pētījumā.

Jaunajā likumā būs arī normas, kas pacientam vai viņa pārstāvim paredz tiesības uz atlīdzību par ārstniecības procesā veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, kā arī morālo kaitējumu. Atlīdzība ar pacienta dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu varēs sasniegt 100 000 latu, bet par morālo kaitējumu - 5000 latus.

Atlīdzību izmaksās no jaunveidojama Ārstniecības riska fonda, kurā ārstniecības iestādes iemaksās ārstniecības riska valsts nodevu.

Atlīdzību varēs saņemt sākot no 2012.gada 1.jūlija par kaitējumu, kas nodarīts pēc 2012.gada 1.janvāra.

Likumprojekts detalizētāk skaidro patlaban spēkā esošās pacientu tiesības, lielāku uzsvaru liekot uz pacienta aktīvu līdzdarbību ārstniecības procesā.

Galvenie pacientu tiesību pārkāpumi patlaban saistīti ar to, ka pacienti nesaņem pilnīgu un saprotamu informāciju par ārstēšanas un izmeklēšanas gaitu un alternatīvām ārstniecības metodēm. Tāpat pēc pirmā pieprasījuma nav iespējams saņemt medicīniskās dokumentācijas kopijas. Tiek saņemtas arī pacientu sūdzības par stacionēšanas atteikumu, ģimenes ārstu nevēlēšanos doties mājas vizītēs, kā arī nesavlaicīgu nosūtīšanu uz izmeklējumiem un konsultācijām, norāda likumprojekta autori.

Ar jauno likumu plānots vienuviet noteikt patlaban dažādos normatīvajos aktos ietvertās pacientu tiesības. Tās patlaban regulē Ārstniecības likums, likums „Par prakses ārstiem”, Patērētāju tiesību aizsardzības likums, Civillikums, atsevišķi Ministru kabineta noteikumi, kā arī citi dokumenti.
 
Par jaunā likuma pieņemšanu 3.lasījumā vēl jālemj Saeimai.Saeimas Preses dienests

Otrdien, 20.oktobrī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas sēde
09:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:10  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēde
12:15  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces tikšanās ar Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidenti V.E. Isabelle Moret
13:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Stratēģiskās komunikācijas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
13:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde (turpinājums)
15:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
15:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces rīkotās vakariņas par godu Šveices Konfederācijas Nacionālās padomes prezidentes V.E. Isabelle Moret oficiālajai vizītei Latvijas Republikā