Baltijas valstu parlamentārieši spriež par kopīgu rīcību izejai no ekonomiskās krīzes (foto)

(26.03.2010.)

Piektdien, 26.martā, Baltijas Asamblejas (BA) rīkotajā konferencē parlamentārieši sprieda par kopīgiem pasākumiem Baltijas valstu ekonomikas stabilizācijai un konkurētspējas atjaunošanai.

Konferences dalībnieki bija vienisprātis, ka Baltijas valstīm jāveido līdzīga nodokļu sistēma un jāsamēro arī citi uzņēmējdarbības nosacījumi. BA Ekonomikas, komunikāciju un informātikas komitejas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis atzina, ka ir vērojama pakāpeniska virzība uz biznesa vides harmonizāciju, taču temps varētu būt straujāks. Lietuvas Seima deputāts Broņus Pauža (Bronius Pauža) aicināja Baltijas valstis sadarboties kopīgos projektos, īpašu uzmanību pievēršot lieliem enerģētikas projektiem.

Uzrunājot Baltijas valstu deputātus un ekonomikas ekspertus, Amerikas Savienoto Valstu vēstniece Latvijā Džūdita Gārbere (Judith Garber) konferencē atzina, ka Baltijas valstīm sevi nav jāidentificē ar mazām valstīm, jo tās tomēr ir Eiropas Savienības dalībvalstis. Potenciālo ASV investoru acīs tas nozīmē zināmu drošību un paredzamību, taču vienlaikus jārēķinās ar sarežģītāku uzņēmējdarbības regulējumu. Lai piesaistītu vairāk ārvalstu investīciju, viņa ieteica koncentrēties uz strukturālu reformu veikšanu, ēnu ekonomikas apkarošanu un augsti kvalificēta darbaspēka sagatavošanu.

Konferencē plašas diskusijas raisījās par Igaunijas ieceri eiro ieviest jau nākamā gada sākumā. Baltijas Starptautiskā ekonomiskās politikas studiju centra direktors Alfs Vanags pauda viedokli, ka tas neveicinās kopējo reģiona attīstību. Savukārt V.A.Krauklis atzina, ka „pat ja tas citām Baltijas valstīm nedod viennozīmīgu ekonomisko ieguvumu, reģiona ilgtermiņa attīstības vārdā Baltijas Asambleja ir paudusi politisku atbalstu Igaunijas ceļā uz eiro iespējami drīzu ieviešanu”. Rīgikogu pārstāvis Pēps Aru (Peep Aru) skaidroja, ka eiro ieviešana nav bijis Igaunijas mērķis, bet gan līdzeklis tautsaimniecībā nosprausto mērķu sasniegšanai.

„Patīk mums tas vai nē, pasaule Baltijas valstis uztver kā vienotu veselumu un šobrīd vairāk kā jebkad iepriekš Latvijai, Lietuvai un Igaunijai jāapvieno spēki, lai izveidotu vienotu veselības, ekonomikas un drošības politiku,” teica Baltijas Asamblejas prezidente Ērika Zommere. Konferences noslēgumā viņa informēja, ka tiks turpināta cieša sadarbība ar ekspertiem un Latvijas prezidentūras laikā plānots organizēt vēl vairākas augsta līmeņa konferences.


Fotogrāfijas no pasākuma pieejamas: www.flickr.com/saeima
Izmantojot materiālus, atsauce uz Saeimas Kanceleju obligāta.



Saeimas Preses dienests

Otrdien, 23.aprīlī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Svētā Krēsla apustulisko nunciju Latvijas Republikā arhibīskapu V.E. Petar Rajič
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas sēde
12:40  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas sēde