Saeimas komisija: ES fondu apguves temps ir divreiz lēnāks nekā iepriekšējā plānošanas periodā

(26.03.2010.)

2007.-2013.gada plānošanas periodā Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu apguve ir divreiz lēnāka nekā 2004.-2006.gada plānošanas periodā. To piektdien, 26.martā, secināja Eiropas lietu komisijas deputāti, ar Eiropas Parlamenta deputātu Ivaru Godmani diskutējot par ES fondu apguvi.

„Jau patlaban varam secināt, ka jaunajā plānošanas periodā Eiropas Savienības fondu apguves ātrums ir ievērojami lēnāks nekā iepriekšējā plānošanas periodā. Ir jādara viss iespējamais, lai valsts varētu nodrošināt pietiekamu finansējumu Eiropas Savienības fondiem, savukārt uzņēmējiem būtu pieejami kredīti projektu līdzfinansējuma nodrošināšanai,” norādīja komisijas priekšsēdētāja biedre Karina Pētersone.

„Šodien komisija ar Ivaru Godmani, kurš Eiropas Parlamenta komitejā strādā ar Eiropas Savienības budžeta jautājumiem, diskutēja par struktūrfondu apguvi iepriekšējā un tagadējā plānošanas periodā. Diskusijas gaitā tika identificēti vairāki problēmjautājumi, kuriem komisija pievērsīs pastiprinātu uzmanību nākamajās sēdēs,” informēja K.Pētersone.

„Jau patlaban mūsu ierēdņiem jābūt gataviem aizstāvēt Latvijas intereses jaunajā plānošanas periodā un panākt labvēlīgākus nosacījumus Eiropas Savienības fondu ieviešanai,” pauda K.Pētersone.

I.Godmanis, iepazīstinot deputātus ar veikto analīzi par ES fondu apguvi dalībvalstīs, norādīja, ka ES fondu apguves rādītājus dalībvalstīs var skaitliski salīdzināt, taču nav veikta analīze, kas ļautu izdarīt plašākus secinājumus par fondu ietekmi uz makroekonomiskajiem rādītājiem. „Tādējādi mēs nevaram gūt pārliecību par to, vai pieejamie fondu līdzekļi izlietoti efektīvi,” uzsvēra I.Godmanis.

Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksandrs Antonovs, atbildot uz deputātu bažām, skaidroja, ka jau maija beigās būs pieejams ministrijas pētījums par ES fondu ietekmi uz tautsaimniecību, kurš tiks prezentēts arī Saeimas Eiropas lietu komisijā.

„Eiropas Savienība nav spējusi pietiekami ātri reaģēt, lai finanšu krīzes situācijā fondu apguvi dalībvalstīm padarītu pieejamāku,” atzina K.Pētersone, norādot, ka komisija plāno tikties arī ar Finanšu ministrijas un Ārlietu ministrijas pārstāvjiem, lai pārrunātu Latvijas nostāju jaunajā ES budžeta plānošanas periodā.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde