Saeimas komisija: mantojuma tiesībām nepieciešams arī Eiropas līmeņa regulējums

(11.12.2009.)

Saeimas Eiropas lietu komisija piektdien, 11.decembrī, vērtējot jauno Eiropas Savienības (ES) mantojumu tiesību regulu, secināja, ka šis ES tiesību akta projekts atbilst subsidiaritātes un proporcionalitātes principam, jo mantojuma tiesību harmonizāciju vissekmīgāk var veikt tieši ES līmenī.

„Šī bija pirmā subsidiaritātes principa ievērošanas pārbaude, kuru veicām pēc Lisabonas līguma stāšanās spēkā,” norāda Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle. „Uzklausot Tieslietu ministrijas ziņojumu, secinājām, ka ir nepieciešams Eiropas Savienības līmeņa risinājums mantojuma tiesību jomā, jo atsevišķu dalībvalstu līmenī šo jautājumu nav iespējams sakārtot.”

Lisabonas līgums nacionālajiem parlamentiem dod lielākas iespējas pārraudzīt ES tiesību aktu izstrādes gaitu, vērtējot tiesību aktu atbilstību subsidiaritātes un proporcionalitātes principam. Dalībvalstu parlamenti lemj, vai ES tiesību aktu izstrādes mērķus nevar sasniegt zemākā - dalībvalstu likumdošanas līmenī, kā arī vai ES likumdošanas iniciatīvas nepārsniedz to sākotnējos mērķus.

Komisijas priekšsēdētāja atgādina, ka ar katru gadu pieaug ES pilsoņu skaits, kuri pārceļas uz dzīvi citās dalībvalstīs. Tādēļ aizvien biežāk rodas situācijas, kad šo cilvēku nāves gadījumā radiniekiem ir sarežģīti atgūt ārvalstīs esošo mantojumu - īpašumus vai banku depozītus. Patlaban aptuveni desmit procentiem ES mantojuma saņemšanas gadījumu ir šāds pārrobežu raksturs.

„Līdz šim mantojuma tiesību tiesiskais regulējums Eiropas Savienības dalībvalstīs bijis atšķirīgs, kas nereti rada problēmas tuviniekiem saņemt ārzemēs miruša radinieka mantojumu. Jaunā mantojuma tiesību regula šo procesu sakārtos un vienkāršos,” pauž V.Paegle.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 16.aprīlī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:40  Saeimas Prezidija sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
12:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Iekšējās drošības apakškomisijas kopsēde
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde