Saeimā norisinās konference “Baltijas un Ziemeļvalstu ES sarunas 2023: vienotāki kā jebkad?”

(17.03.2023.)

Lai diskutētu par aktualitātēm Eiropas Savienībā (ES), tās lomu pasaulē un nākotni, tai skaitā ģeopolitiskā kontekstā, 17.martā Saeimā notika augsta līmeņa ekspertu starptautiska konference “Baltijas un Ziemeļvalstu ES sarunas 2023: vienotāki kā jebkad?”. To organizēja Saeima sadarbībā ar Latvijas Ārpolitikas institūtu un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.

Konferenci atklāja Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre un Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Kārlis Bukovskis.

Konferences ietvaros norisinājās vairākas paneļdiskusijas un paralēlās tiešsaistes sarunas. Konferences pirmās daļas paneļdiskusiju uzmanības centrā bija jautājums par ES politisko realitāti, tostarp saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un ES ekonomikas noturību.

Savukārt konferences otrajā daļā paralēlajās tiešsaistes sarunās no Kopenhāgenas, Helsinkiem, Rīgas, Stokholmas, Tallinas un Viļņas dalībnieki sprieda par ES klimata un enerģētikas politiku un tiesiskumu, ES nākotni un militāro spēku, kā arī ES lomu Ukrainas nākotnē un migrācijas politiku.

Konferencē piedalījās Latvijas un Eiropas augsta līmeņa amatpersonas un eksperti - Saeimas priekšsēdētāja biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica, Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds, Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis, Eiropas Parlamenta viceprezidents Roberts Zīle, Eiropas Revīzijas palātas loceklis un bijušais Nīderlandes ārlietu ministrs Stefs Bloks (Stef Blok), bijušais Somijas premjerministrs un Eiropas Investīciju bankas viceprezidents Aleksanders Stubs (Alexander Stubb), Eiropas Savienības delegācijas Ukrainā vadītājs Mati Māsikas (Matti Maasikas) un citi.

Konferencei varēja sekot līdzi arī tiešsaistē www.saeima.lv, parlamenta Facebook kontā, kā arī www.lai.lvwww.lsm.lv/eng.lsm.lv, Latvijas Ārpolitikas institūta un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Facebook kontos.

Edvards Smiltēns: mums mērķtiecīgi jāveido ārpolitiskā vide ap sevi, paplašinot vienotas, brīvas un drošas Eiropas telpu

Konferences materiāli

Programma

Foto

Video:   

Ievads, 1.Paneļdiskusija
latviešu v.  angļu v.

2.Paneļdiskusija
latviešu v. angļu v.

Pārejas ievadsaruna
latviešu v. angļu v.

Saruna par ES klimata un enerģētikas politiku
latviešu v. angļu v.

Saruna par ES nākotni
latviešu v. angļu v.

Saruna par ES lomu Ukrainas nākotnē
latviešu v. angļu v.

Saruna par ES militāro spēku
latviešu vangļu v. 

Saruna par ES migrācijas politiku
latviešu v. angļu v.

Saruna par tiesiskumu ES
latviešu v. angļu v.

Ceturtdien, 30.martā
09:00  Saeimas 2023.gada 30.marta kārtējā sēde
10:35  Vēsturiskā Saeimas Prezidija krēsla nodošana Saeimai
17:00  2023.gada 30.marta atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem