IX PIELIKUMS

 

 

Īpašas saistības, ko Rumānija uzņēmusies, un prasības, ko tā pieņēmusi,

pievienošanās sarunu noslēgumā 2004. gada 14. decembrī

(minēts Protokola 39. pantā)

 

 

I.       Attiecībā uz 39. panta 2. punktu

 

1)      Bez turpmākas kavēšanās īstenot Šengenas Rīcības plānu, kā tas ir publicēts M.Of., p. I, nr. 129 bis/10.II.2005, kurš grozīts saskaņā ar acquis, un atbilstīgi saskaņotajiem termiņiem.

 

2)      Lai nodrošinātu augsta līmeņa kontroli un novērošanu pie Savienības nākotnes ārējām robežām, ievērojami paātrināt centienus, modernizējot aprīkojumu un infrastruktūru uz zaļās robežas, zilās robežas un robežšķērsošanas punktos, kā arī turpmāk palielināt operatīvās riska analīzes iespējas. Tas jāatspoguļo apvienotā daudzgadu ieguldījumu plānā, kas jāiesniedz, vēlākais, 2005. gada martā un kas ļaus Savienībai ik gadu izvērtēt sasniegumus, kamēr attiecībā uz Rumāniju nebūs pieņemts protokola 4. panta 2. punktā minētais lēmums. Turklāt Rumānijai ir ievērojami jāpaātrina savu plānu īstenošana attiecībā uz 4438 robežpolicijas aģentu un darbinieku pieņemšanu darbā un jo īpaši jādrošina, lai pie robežām ar Ukrainu un Moldovu un gar Melnās jūras krastu personāls būtu pieņemts darbā pēc iespējas tuvu nepieciešamajiem 100 % darbinieku jau pirms pievienošanās. Rumānijai arī jāīsteno visi nepieciešamie pasākumi, lai efektīvi cīnītos pret nelegālu imigrāciju, tostarp nostiprinot sadarbību ar trešām valstīm.


 

3)      Izstrādāt un īstenot atjauninātu un integrētu Rīcības plānu un Stratēģiju tiesu iestāžu reformai, tostarp galvenos īstenošanas pasākumus Tiesu iestāžu likumam, Tiesnešu statusa likumam un Tiesnešu Augstākās padomes likumam, kas stājās spēkā 2004. gada 30. septembrī. Abi atjauninātie dokumenti ir jāiesniedz Savienībai, vēlākais, 2005. gada martā; jānodrošina atbilstīgi finanšu resursi un cilvēkresursi Rīcības plāna īstenošanai, un tas jāīsteno nekavējoties un atbilstīgi sastādītajam grafikam. Rumānijai līdz 2005. gada martam arī jāpierāda, ka pilnībā darbojas jaunā sistēma attiecībā uz lietu sadali pēc nejaušas izvēles principa.

 

4)      Ievērojami pastiprināt cīņu pret korupciju un jo īpaši pret augsta līmeņa korupciju, nodrošinot korupcijas novēršanas tiesību aktu stingru izpildi un Valsts Korupcijas novēršanas prokuratūras (VKNP) patiesu neatkarību, kā arī katru gadu, sākot no 2005. gada novembra, iesniedzot pārliecinošu pārskatu par VKNP darbības panākumiem cīņā pret augsta līmeņa korupciju. VKNP ir jānodrošina ar personāla, finanšu un apmācības resursiem, kā arī ar būtiski svarīgo funkciju veikšanai nepieciešamo aprīkojumu.


 

5)      Veikt pašreizējās Valsts Korupcijas novēršanas stratēģijas rezultātu un ietekmes neatkarīgu pārbaudi; atainot šīs pārbaudes secinājumus un ieteikumus daudzgadu pretkorupcijas stratēģijā, kam jābūt gatavai kā vienam visaptverošam dokumentam, vēlākais, 2005. gada martā un ko papildina rīcības plāns, kurā ir skaidri norādīti sasniedzamie standarti un rezultāti, kā arī atbilstīgi budžeta noteikumi; Stratēģijas un Rīcības plāna izpilde ir jāpārrauga kādai funkcionējošai, skaidri noteiktai un neatkarīgai iestādei; stratēģijā jāiekļauj apņemšanās līdz 2005. gada beigām pārskatīt ilgstošo kriminālprocesu, lai nodrošinātu korupcijas lietu ātru un pārredzamu izskatīšanu ar mērķi nodrošināt atbilstīgas sankcijas ar preventīvu iedarbību; visbeidzot, tajā jāiekļauj pasākumi, kas līdz 2005. gada beigām ievērojami samazinātu to struktūru skaitu, kurām ir pilnvaras novērst vai izmeklēt korupciju, lai izvairītos no pienākumu pārklāšanās.

 

6)      Līdz 2005. gada martam izstrādāt skaidru tiesisku pamatu žandarmērijas un policijas attiecīgajiem pienākumiem un sadarbībai starp tām, tostarp arī attiecībā uz īstenošanas tiesību aktiem, līdz 2005. gada vidum izstrādāt un īstenot skaidru darbā pieņemšanas plānu abām iestādēm, lai līdz pievienošanās dienai pēc iespējas aizpildītu 7000 brīvās darba vietas policijā un 18 000 brīvās darba vietas žandarmērijā.


 

7)      Izstrādāt un īstenot saskaņotu noziedzības mazināšanas daudzgadu stratēģiju, tostarp konkrētas darbības, lai samazinātu Rumānijas statusu kā cilvēku tirdzniecības upuru izcelsmes, tranzīta un galamērķa valsti, un katru gadu, sākot no 2005. gada marta, iesniegt uzticamus statistikas datus par to, kā norit cīņa pret šo noziedzības veidu.

 

II.      Attiecībā uz 39. panta 3. punktu

 

8)      Nodrošināt, ka Konkurences padome efektīvi kontrolē jebkādu iespējamu valsts atbalstu, tostarp tādu valsts atbalstu, kas paredz fiskālo vai sociālo maksājumu atlikšanu valsts budžetā vai tādu maksājumu atlikšanu, kas saistīti ar energoapgādi.

 

9)      Nekavējoties stiprināt valsts atbalsta īstenošanas dokumentēšanu, un pēc tam nodrošināt apmierinošu īstenošanas dokumentēšanu gan antimonopola, gan valsts atbalsta jomās.


 

10)    Līdz 2004. gada decembra vidum iesniegt Komisijai pārskatītu tērauda rūpniecības restrukturizācijas plānu (tostarp Valsts Restrukturizācijas programmu un individuālos komercdarbības plānus) saskaņā ar prasībām, kas noteiktas Protokolā Nr. 2 par EOTK ražojumiem, kurš pievienots Eiropas Līgumam, ar ko izveido asociāciju starp Eiropas Kopienām un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Rumāniju, no otras puses [1], kā arī saskaņā ar nosacījumiem, kas noteikti protokola VII pielikuma 4. sadaļas B iedaļā.

 

Pilnībā ievērot apņemšanos laikposmā no 2005. gada 1. janvāra līdz 2008. gada 31. decembrim nepiešķirt vai neizmaksāt nekādu valsts atbalstu tērauda rūpnīcām, uz kurām attiecas Valsts Restrukturizācijas stratēģija, un pilnībā ievērot valsts atbalsta apjomu un nosacījumus attiecībā uz jaudas samazināšanu, kas jānosaka saistībā ar Protokolu Nr. 2 par EOTK ražojumiem, kas pievienots Eiropas Līgumam, ar ko izveido asociāciju starp Eiropas Kopienām un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Rumāniju, no otras puses.

 

11)    Turpināt nodrošināt Konkurences padomi ar pietiekamiem finanšu līdzekļiem un atbilstīgi kvalificētu personālu.

                                     

Ārlietu ministrs

Valsts sekretārs

Juridiskā departamenta direktore

Par kontroli atbildīgās amatpersona

Atbildīgā amatpersona

 

 

 

 

 

 

 

 

A.Pabriks

N.Penke

E.Dumpe

E.Vijupe

J.Zlamets

24.11.2005

14:04

773

S.Rosicka-Tomsone

santa.rosicka-tomsone@mfa.gov.lv 7016279



[1]        OV L 357, 31.12.1994., 2. lpp. Nolīgumā jaunākie grozījumi izdarīti ar ES un Rumānijas Asociācijas padomes 25.9.2003. Lēmumu Nr. 2/2003 ("Oficiālajā Vēstnesī" vēl nav publicēts).