Līgums angļu valodā

Līgums angļu valodā

Līgums latviešu valodā

Anotācija

Likumprojekts

Par Līgumu par Protokola par Eiropas Kopienu privilēģijām un imunitātēm izpildīšanu Latvijas Republikā

1.pants. Līguma par Protokola par Eiropas Kopienu privilēģijām un imunitātēm izpildīšanu Latvijas Republikā (turpmāk – Līgums) projekts ar šo likumu tiek pieņemts un apstiprināts.

2.pants. Līgumā paredzēto saistību izpildi koordinē Finanšu ministrija.

3.pants. Līgums stājas spēkā tā 6.pantā noteiktajā laikā un kārtībā, un Ārlietu ministrija par to paziņo laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

4.pants. Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas. Līdz ar likumu izsludināms Līguma projekts latviešu un angļu valodā.

 

 

 

Finanðu ministrs

O.Spurdziņš

 

 

 

Draft

 

AGREEMENT IMPLEMENTING THE PROTOCOL ON THE PRIVILEGES AND IMMUNITIES OF THE EUROPEAN COMMUNITIES IN THE REPUBLIC OF LATVIA

Whereas, pursuant to the Protocol on the Privileges and Immunities of the European Communities (hereafter “the Protocol”) annexed to the Treaty establishing a single Council and a single Commission of the European Communities, the institutions of the European Communities are required to cooperate with the competent authorities of the Member States concerned by the application of the Protocol in question, the Republic of Latvia and the European Communities agree on the following arrangements:

Article 1

Extent of exemption

In accordance with the second indent of Article 3 of the Protocol, the authorities of the Republic of Latvia shall grant the European Communities exemption from VAT and all other duties and taxes on the goods and services which the European Communities acquire for their official use within the limits of Article 2 and under the conditions established in
Article 3.

Article 2

Volume of purchases

1. The authorities of the Republic of Latvia shall apply the exemption provided for above in Article 1 within the limits set by the host Member State (the country in which the European Community institution acquiring the goods or receiving the services is established).

2. Where the Republic of Latvia is the host Member State, exemption from taxes on the supply of goods or services shall be granted, provided that the value of such goods or services exceeds 125 LVL including tax per invoice.

Article 3

Exemption for local and intra-Community purchases

1. In the case of local purchases of goods or services, the authorities of the Republic of Latvia shall give effect to the exemption provided for above in Article 1 by reimbursing VAT and other indirect taxes charged to the European Communities. To that end, requests for reimbursement shall be sent annually by the European Communities to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia. The authorities of the Republic of Latvia shall ensure that reimbursement is made within six months after receipt of the request.

2. In the case of VAT on intra-Community purchases of goods and services, the authorities of the Republic of Latvia shall grant the European Communities direct exemption in accordance with Article 15(10) of Council Directive 77/388/EEC, provided that the supplier has obtained a form certifying exemption of the goods and services to be supplied, duly endorsed by the competent authorities.

3. In the case of excise duty on intra-Community purchases of goods, the authorities of the Republic of Latvia shall grant the European Communities direct exemption under Article 23 of Directive 92/12/EEC and by applying the procedure provided for in Regulation (CE) No 31/96 of the Commission.

Article 4

Staff of the European Communities

Under Article 13(2) of the Protocol, the authorities of the Republic of Latvia shall grant exemption from national taxes to the persons provided for in Article 2 of Council Regulation No 260/68, who are subject to Community taxation on their wages, salaries and emoluments paid by the Communities in application of Council Regulation No 259/68 with respect to such wages, salaries and emoluments.

 

Article 5

Amendments

Any amendment to these provisions shall require the assent of both parties.

Article 6

Entry into force

These provisions shall enter into force on 1 May 2004.

The Republic of Latvia undertakes to introduce the necessary laws to implement the above-mentioned exemptions by that date.

Done at Brussels, ..…….. in duplicate.

 

For the Republic of Latvia For the Commission

__________________ ___________________

 

Finanðu ministrs

Valsts sekretāre

Juridiskā departamenta direktore

Par kontroli atbildīgā amatpersona

Atbildīgā amatpersona

O.Spurdziņš

V.Andrējeva

E.Strazdiņa

M.Radeiko

N. Regţa

05.04.2004. 13:30

610

N.Regţa

7095511, nora.regza@fm.gov.lv

 

 

 

 

 

Projekts

 

LĪGUMS PAR PROTOKOLA PAR EIROPAS KOPIENU PRIVILĒĢIJĀM UN IMUNITĀTĒM IZPILDĪŠANU LATVIJAS REPUBLIKĀ

Pamatojoties uz to, ka saskaņā ar Protokolu par Eiropas Kopienu Privilēģijām un Imunitātēm (turpmāk - Protokols), kas pievienots Līgumam, ar kuru tika izveidota vienota Eiropas Kopienu Padome un vienota Komisija, Eiropas Kopienu institūcijām ir jāsadarbojas ar attiecīgo dalībvalstu kompetentajām iestādēm, lai izpildītu šo Protokolu, Latvijas Republika un Eiropas Kopienas vienojas par sekojošo:

1.pants

Atbrīvojuma apjoms

Saskaņā ar Protokola 3.panta otro daļu, Latvijas Republikas varas institūcijas atbrīvo Eiropas Kopienas no pievienotās vērtības nodokļa un jebkādām citām nodevām un nodokļiem par precēm un pakalpojumiem, kurus Eiropas Kopienas iegādājas dienesta vajadzībām 2.pantā noteiktajā apmērā un saskaņā ar 3.panta nosacījumiem.

2.pants

Pirkumu apmērs

1. Latvijas Republikas varas institūcijas piemēro 1.pantā minēto atbrīvojumu tādā apmērā, kādu noteikusi uzņemošā dalībvalsts (valsts, kurā ir izveidota Eiropas Kopienas institūcija, kas iegādājas preces vai saņem pakalpojumus).

2. Ja Latvijas Republika ir uzņemošā valsts, preču un pakalpojumu piegāde tiek atbrīvota no nodokļiem ar nosacījumu, ka vienā rēķinā norādītā šādu preču vai pakalpojumu vērtība ir lielāka par 125 LVL, ieskaitot nodokli.

3.pants

Atbrīvojums vietējiem un Kopienas teritorijā veiktajiem pirkumiem

1. Vietējiem preču un pakalpojumu pirkumiem, Latvijas Republikas varas institūcijas piešķir 1.pantā minēto atbrīvojumu, atmaksājot Eiropas Kopienu samaksātos pievienotās vērtības un citus netiešos nodokļus. Katru gadu Eiropas Kopienas nosūta Latvijas Republikas Ārlietu ministrijai iesniegumus par atmaksu. Latvijas Republikas varas institūcijām ir pienākums nodrošināt šādu atmaksu sešu mēnešu laikā kopš iesnieguma saņemšanas brīža.

2. Gadījumos, kad preču un pakalpojumu pirkumi, kas apliekami ar pievienotās vērtības nodokli, tiek veikti Kopienas teritorijā, Latvijas Republikas varas institūcijas piemēro tiešo atbrīvojumu saskaņā ar Padomes Direktīvas 77/388/EEC 15.panta desmito punktu ar nosacījumu, ka piegādātājs ir ieguvis kompetentu iestāžu likumīgi apstiprinātu apliecinājumu par atbrīvojuma piemērošanu piegādājamajām precēm un pakalpojumiem.

3. Attiecībā uz akcīzes nodokli preču pirkumiem, kas veikti Kopienas teritorijā, Latvijas Republikas varas institūcijas piemēro tiešo atbrīvojumu saskaņā ar Direktīvas 92/12/EEC 23.pantu un Komisijas Regulā (CE) Nr. 31/96 paredzēto kārtību.

4.pants

Eiropas Kopienu personāls

Saskaņā ar Protokola 13.panta 2.daļu, Latvijas Republikas varas institūcijas atbrīvo no nacionālajiem nodokļiem personas, kuras minētas Padomes Regulas Nr. 260/68 2.pantā un kuru algas, atalgojumi un atlīdzības, ko tiem izmaksājušas Kopienas, tiek apliktas ar Kopienas nodokli, pamatojoties uz Padomes Regulu Nr. 259/68 attiecībā uz šādām algām, atalgojumiem un atlīdzībām.

5.pants

Grozījumi

Jebkādai šo pantu grozīšanai ir nepieciešama abu pušu piekrišana.

 

6.pants

Spēkā stāšanās

Šis līgums stājas spēkā 2004.gada 1.maijā.

Latvijas Republika apņemas izstrādāt likumus, kas nepieciešami iepriekš minēto atbrīvojumu ieviešanai līdz šim datumam.

 

Sastādīts Briselē,.……..... divos eksemplāros.

 

Latvijas Republikas vārdā Komisijas vārdā

_______________________ _______________________

 

 

 

 

Finanðu ministrs

Valsts sekretāre

Juridiskā departamenta direktore

Par kontroli atbildīgā amatpersona

Atbildīgā amatpersona

O.Spurdziņš

V.Andrējeva

E.Strazdiņa

M.Radeiko

N. Regţa

 

 

 

05.04.2004. 13:30

436

N.Regţa

7095511, nora.regza@fm.gov.lv

 

 

 

 

Likumprojekta

“Par Līgumu par Protokola par Eiropas Kopienu privilēģijām un imunitātēm izpildīšanu Latvijas Republikā” anotācija

I. Kādēļ normatīvais akts ir vajadzīgs

1. Pašreizējās situācijas raksturojums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. 1965.gada 8.aprīļa Protokols par Eiropas Kopienu privilēģijām un imunitātēm (turpmāk- Protokols), ir Eiropas Kopienu (turpmāk – EK) dibināšanas līguma neatņemama sastāvdaļa saskaņā ar EK dibināšanas līguma 311.pantu. Saskaņā ar Līguma starp Eiropas Savienības dalībvalstīm un Latvijas Republiku par Latvijas Republikas pievienošanos Eiropas Savienībai 1.pantu, Latvijas Republika kļūst par līgumslēdzēju pusi Līgumos, kas ir Savienības pamatā, ņemot vērā minēto Līgumu grozījumus un papildinājumus. Līdz ar to, Latvijas Republikai, iestājoties Eiropas Savienībā, kļūst saistošas arī Protokolā iekļautās prasības attiecībā uz Eiropas Kopienu atbrīvošanu no nodokļiem un nodevām Latvijas Republikas teritorijā. Pamatojoties uz to, ka saskaņā ar Protokolu Eiropas Kopienu institūcijām ir jāsadarbojas ar attiecīgo dalībvalstu kompetentajām iestādēm, lai vienotos par Protokola izpildi ir izstrādāts likumprojekts, lai akceptētu Līgumu par Protokola izpildīšanu Latvijas Republikā (turpmāk – Līgums).

 

2. Normatīvā akta projekta būtība

 

 

 

 

 

 

 

2. Likumprojekts izstrādāts, lai akceptētu Līgumu par Protokola izpildīšanu Latvijas Republikā. Saskaņā ar Līguma 3.pantu iekšzemes preču piegādēm un pakalpojumu sniegšanai tiek piemērota netiešā pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojuma metode. Tas nozīmē, ka par Latvijas Republikas teritorijā iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem samaksātais pievienotās vērtības nodoklis, kā arī par akcīzes precēm samaksātais akcīzes nodoklis, tiek atmaksāts no valsts budžeta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā, kas izstrādāta, pamatojoties uz likumā “Par pievienotās vērtības nodokli” un likumā “Par akcīzes nodokli” iekļauto pilnvarojumu.

Savukārt Eiropas Savienības teritorijā iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem tiek piemērota tiešā atbrīvojuma metode no pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļa. Tas nozīmē, ka ar pievienotās vērtības nodokli apliekamā persona Latvijas Republikā, piegādājot preces un sniedzot pakalpojumus Līgumā noteiktajam personu lokam, piemēro pievienotās vērtības nodokļa 0 procentu likmi Ministru kabineta noteiktajā kārtībā. Akcīzes preču piegādēm, kas veiktas Eiropas Savienības teritorijā, piemēro tiešo atbrīvojumu, pamatojoties uz 1996.gada 10.janvāra Komisijas Regulu 31/96 par akcīzes nodokļa atbrīvojuma sertifikātu.

Līguma 4.pants nosaka to personu loku, uz kurām attiecas Protokola 13.pantā noteiktais atbrīvojums no tiešajiem nodokļiem, kas piemērojams Eiropas Kopienu ierēdņu darba algām un Kopienas izmaksātajai atlīdzībai, saskaņā ar Eiropas Padomes Regulas 260/68 2.pantu.

3. Cita informācija

 

 

II. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1. Ietekme uz makroekonomisko vidi

Normatīvais akts ir vērsts uz Latvijas Republikas integrāciju Eiropas Savienībā, nodrošinot, ka Latvijas Republika ir izpildījusi nepieciešamās prasības, lai varētu tikt uzsākta Protokola piemērošana.

2. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un administratīvo procedūru vienkāršošanu

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

3. Sociālo seku izvērtējums

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

4. Ietekme uz vidi

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

5. Cita informācija

 

 

III. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

 

(tūkst. latu)

Rādītāji

Kārtējais gads

Nākamie trīs gadi

Vidēji piecu gadu laikā pēc kārtējā gada

1

2

3

4

5

6

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

       

2. Izmaiņas budžeta izdevumos

 

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

       

3. Finansiālā ietekme

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

       

4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai

Normatīvā akta projekts ðo jomu neskar.

       

5. Detalizēts finansiālā pamatojuma aprēķins

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

       

6. Cita informācija

         

IV. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
spēkā esošo tiesību normu sistēmu

1. Kādi normatīvie akti (likumi un Ministru kabineta noteikumi) papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti.

Attiecībā uz Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) norāda to izdošanas mērķi un galvenos satura punktus, kā arī termiņu, kādā paredzēts šos noteikumus izstrādāt.

Nav nepieciešams izdot papildus normatīvos aktus.

 

2. Cita informācija

V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām
atbilst normatīvais akts

1. Saistības pret Eiropas Savienību

Normatīvais akts ir nepieciešams, lai Latvijas Republika izpildītu Protokola prasības.

2. Saistības pret citām starptautiskajām organizācijām

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

3. Saistības, kas izriet no Latvijai saistošajiem divpusējiem un daudzpusējiem starptautiskajiem līgumiem

Normatīvā akta projekts šo jomu neskar.

4. Atbilstības izvērtējums

1.tabula

Attiecīgie Eiropas Savienības normatīvie akti un citi dokumenti (piemēram, Eiropas Tiesas spriedumi, vadlīnijas, juridiskās doktrīnas atzinums u.tml.), norādot numuru, pieņemšanas datumu, nosaukumu un publikāciju

Protokols par Eiropas Kopienu Privilēģijām un Imunitātēm

Protocol on the Privileges and Immunities of the European Communities

Official Journal L 152, 13/07/1967 P. 0016

2.tabula

Latvijas normatīvā akta projekta norma (attiecīgā panta, punkta Nr.)

Eiropas Savienības normatīvais akts un attiecīgā panta Nr.

Atbilstības pakāpe (atbilst/
neatbilst)

Komentāri

Līguma par Protokola par Eiropas Kopienu privilēģijām un imunitātēm izpildīšanu Latvijas Republikā 1., 2., 3. un 4.pants

Protokola par Eiropas Kopienu Privilēģijām un Imunitātēm 3.pants un 13.2. pants

Atbilst

 

5. Cita informācija

 

VI. Kādas konsultācijas notikušas,
sagatavojot normatīvā akta projektu

1. Ar kurām nevalstiskajām organizācijām konsultācijas ir notikušas

Konsultācijas nav notikušas.

2. Kāda ir šo nevalstisko organizāciju pozīcija (atbalsta, iestrādāti tās iesniegtie priekšlikumi, mainīts formulējums
to interesēs, neatbalsta)

Nav zināms.

3. Kādi sabiedrības informēšanas pasākumi ir veikti un kāds ir sabiedriskās domas viedoklis

Sabiedrības informēšanas pasākumi nav veikti.

4. Konsultācijas ar starptautiskajiem konsultantiem

Konsultācijas nav notikušas.

5. Cita informācija

 

VII. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde

1. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde no valsts un (vai) pašvaldību puses - vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas

 

 

Normatīvā akta izpilde tiks nodrošināta atbilstoši pašreizējās nodokļu administrācijas funkcijām.

2. Kā sabiedrība tiks informēta par normatīvā akta ieviešanu

Pēc apstiprināšanas Saeimā Līguma teksts tiks publicēts laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”, un par tās spēkā stāšanos Ārlietu ministrija paziņo laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.

3. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja normatīvais akts viņu ierobežo

Normatīvā akta projekts neierobežo indivīda tiesības.

4. Cita informācija

 

 

Ministrs O.Spurdziņš

 

Valsts sekretāre

Juridiskā departamenta direktore

Par kontroli atbildīgā amatpersona

Atbildīgā amatpersona

V.Andrējeva

E.Strazdiņa

M.Radeiko

N.Regža

 

 

19.04.2004.

922

N.Regža

7095511, nora.regza@fm.gov.lv