Nr.15

 

Deputātu J.Plinera, J.Sokolovska, N.Kobanova, V.Buzajeva un A.Tolmačova jautājums

 

LR Izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurska kungam

 

Par pamatojumu ziņām, kas bija izplatītas intervijā “Lauku Avīzē”

 

Godājamais Šadurska kungs!

 

Savā 2003.gada 13.septembra intervijā laikrakstam “Lauku Avīze” Jūs, runājot par mūsu deputātu 4.septembra tikšanos ar vēlētājiem, apgalvojat: “Pats izteiksmīgākais citāts no šā mītiņa lozungiem bija “Mēs gribam runāt Staļina valodā”. To plakātu nesējus es gribu apbēdināt, ka Latvijā nekad vairs nerunās Staļina valodā. Latvijā nekad vairs nenotiks valsts sankcionētas nelikumīgas slepkavības...”

Mēs kā tikšanās organizētāji, kā arī visi mūsu kārtības uzraugi šā pasākuma gaitā neesam pamanījuši, ka kāds būtu rakstiski vai mutiski izplatījis šāda satura lozungus. Ja plakāts ar šādu lozungu arī būtu bijis, mēs nekavējoties pieprasītu to novākt, jo tā saturs ir divdomīgs un neatbilst PCTVL humāniem principiem. Mēs esam pret jebkāda veida represijām vai vardarbību, neatkarīgi no tā, no kuras puses tās nāk — no Staļina laika bendēm vai no mūslaiku nacionālistiem, kuri patlaban apspiež nacionālās minoritātes, kurina starpnacionālo naidu un grauj minoritāšu izglītības sistēmu. Mūsuprāt, tas ir bezatbildīgi un provokatīvi, ka valsts augsta amatpersona intervijā velk paralēles starp 4.septembra miermīlīgo tikšanos ar deputātiem un Staļina laika slepkavībām, vai Miloševiča režīma karadarbības noziedzīgo praksi. Tādi salīdzinājumi atgādina bēdīgi slavenā Trešā Reiha propagandas ministra Gebelsa paņēmienus.

Mēs ceram, ka augstākminētais Jūsu apgalvojums ir tikai neveikls izteiciens vai pārpratums. Pretējā gadījumā mēs būsim pateicīgi, ja Jūs sniegsit mums savas taisnības dokumentālos pierādījumus (pasākuma fotogrāfijas vai videoierakstus, kur ir redzams minētais skandalozais lozungs).

Pievēršam Jūsu uzmanību arī tam, ka vēl viens fragments no Jūsu intervijas ne visai precīzi atspoguļo notikumus: “Nesen mūsu valsts delegācija atgriezās no ANO komisijas Ženēvā. Debatēs attiecībā uz izglītības jautājumiem Latvijai nebija neviena pārmetuma.”

Mūsu kolēģi piedalījās šajā diskusijā un var liecināt, ka ANO Pretdiskriminācijas komitejā notikusi principiāla saruna, kuras gaitā izskanēja arī jautājumi par izglītības latviskošanu, un rezultātā Komiteja oficiāli ieteica Latvijas valdībai atlikt “2004.gada reformas” īstenošanu, faktiski atzīstot to par nesagatavotu.

Ar cerību saņemt no Jums, ministra kungs, papildus informāciju vai paskaidrojumus par “Staļina valodas” saistīšanu ar mūsu 4.septembra pasākumu.