Likumprojekts

Likumprojekts

Grozījumi likumā "Par ieguldījumu sabiedrībām"

Izdarīt likumā "Par ieguldījumu sabiedrībām" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 3.nr.; 2000, 13.nr.) šādus grozījumus:

1. Aizstāt 9.pantā, 15.panta sestajā daļā, 16.panta otrās daļas 1. un 3.punktā, 28.panta trešās daļas 2.punktā, 47.panta otrās daļas 1. un 2.punktā, 57.panta ceturtās daļas 1. un 8.punktā, piektās daļas 1.punktā un sestās daļas 1.punktā, 59.panta pirmās daļas 2. un 3.punktā, 84.panta pirmās daļas 3.punktā vārdu "nosaukums" (attiecīgā locījumā) ar vārdu "firma" (attiecīgā locījumā).

2.  1.pantā:

izslēgt 5.punktā vārdu "brīvi";

papildināt pantu ar 11., 12., 13. un 14.punktu šādā redakcijā:

"11) pārvedami vērtspapīri – vērtspapīri (akcijas un citi kapitāla vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību emitenta kapitālā; obligācijas un citi parāda vērtspapīri, kas apliecina emitenta saistības pret vērtspapīru turētāju; citi tirgojami vērtspapīri, kuros nostiprinātas tiesības iegādāties minētos vērtspapīrus parakstīšanās vai apmaiņas ceļā), kuru atsavināšanas tiesības nav ierobežotas;

12) naudas tirgus instrumenti – likvīdas īstermiņa parādsaistības, kuras var precīzi novērtēt jebkurā laikā (piemēram, parādzīmes, noguldījumu sertifikāti, komercpapīri) un kuras parasti tirgo naudas tirgū;

13) finansu instrumenti – vienošanās, kas vienlaikus vienai personai rada finansu aktīvu, bet citai personai – finansu saistības vai kapitāla vērtspapīrus;

14) atvasinātie finansu instrumenti – finansu instrumenti, kuru vērtība mainās atkarībā no noteiktās procentu likmes, vērtspapīru cenas, ārvalstu valūtas kursa, cenu vai likmju indeksa, kredītreitinga vai līdzīga mainīga lieluma pārmaiņām un kuru ietekmē viens vai vairāki finansu riski, kas piemīt atvasinātā finansu instrumenta pamatā esošajam primārajam finansu instrumentam, tiek pārvesti starp darījumā iesaistītajām personām. Atvasinātā finansu instrumenta iegūšanai nav nepieciešams sākotnējais ieguldījums vai ir nepieciešams neliels sākotnējais ieguldījums, salīdzinot ar citiem līgumiem, kas ir līdzīgā veidā atkarīgi no tirgus apstākļu pārmaiņām, un ar līguma izpildi saistītie norēķini notiek nākotnē."

3.  4.pantā:

izslēgt otrajā daļā vārdu "publiska";

izslēgt trešajā daļā vārdus "pensiju kapitāla";

izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Sabiedrība tiek dibināta un darbojas saskaņā ar šo likumu, Komerclikumu, citiem normatīvajiem aktiem un statūtiem."

4.  6.pantā:

izteikt panta nosaukumu šādā redakcijā:

"6.pants. Sabiedrības kapitāls un pārskati";

izteikt ceturto un piekto daļu šādā redakcijā:

"(4) Sabiedrības pašu kapitāls ir vismaz viens procents no sabiedrības pārvaldīšanā esošo ieguldījumu fondu aktīvu apjoma, bet ne mazāks kā minimālais dibināšanas pamatkapitāls.

(5) Sabiedrība iesniedz Komisijai sabiedrības gada pārskatu un ceturkšņa pārskatus Komisijas noteiktajos termiņos."

5.  9.pantā:

aizstāt otrajā daļā vārdu "Uzņēmējsabiedrība" ar vārdu "Komercsabiedrība";

aizstāt ceturtajā daļā vārdus "uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību)" ar vārdu "komercsabiedrību".

6.  13.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Sabiedrību nedrīkst reorganizēt, to pārveidojot par cita veida komercsabiedrību.";

aizstāt trešajā daļā vārdus "uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību)" ar vārdu "komercsabiedrību".

7. Izslēgt 14.panta 2.punktu.

8. Izteikt 17.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Sabiedrības likvidācija notiek saskaņā ar Komerclikumu, ievērojot šajā likumā minētos papildu noteikumus."

9. Aizstāt 18.panta pirmajā daļā vārdu "pilnsapulce" ar vārdu "sapulce".

 

10. 19.pantā:

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Sabiedrības padomes loceklis vai amatpersona nedrīkst vienlaikus būt sabiedrības pārvaldē esoša ieguldījumu fonda turētājbankas padomes vai valdes loceklis vai turētājbankas darbinieks, kurš ir tieši saistīts ar lēmumu pieņemšanu, kas attiecas uz turētājbankas pienākumu pildīšanu un turētājbankas darbības kontroli.";

aizstāt ceturtajā daļā vārdu "uzņēmējdarbību" ar vārdu "komercdarbību".

11. Izteikt 22. un 23.pantu šādā redakcijā:

"22.pants. Fonda dibināšana

(1) Fondu dibina sabiedrība, apstiprinot fonda prospektu un fonda pārvaldes nolikumu un noslēdzot turētājbankas līgumu.

(2) Lēmumu par fonda prospekta un fonda pārvaldes nolikuma apstiprināšanu pieņem sabiedrības statūtos pilnvarota pārvaldes institūcija.

(3) Sabiedrība drīkst uzsākt fonda ieguldījumu apliecību emisiju un fonda pārvaldi tikai pēc fonda reģistrācijas Komisijā.

23.pants. Fonda reģistrācija

(1) Fonda reģistrācijai sabiedrība iesniedz Komisijā iesniegumu. Iesniegumam pievieno:

1) fonda prospektu (2 oriģināleksemplārus);

2) fonda pārvaldes nolikumu (2 oriģināleksemplārus);

3) turētājbankas līgumu.

(2) Sabiedrība šā panta pirmajā daļā minētos dokumentus iesniedz Komisijā arī elektroniski, nosūtot tos uz Komisijas elektroniskā pasta adresi vai kopā ar dokumentiem iesniedzot attiecīgo tehnisko informācijas nesēju (disketi vai kompaktdisku).

(3) Komisija 20 dienu laikā pēc visu dokumentu saņemšanas, kas sagatavoti atbilstoši normatīvo aktu prasībām, pieņem lēmumu par fonda reģistrāciju."

12. Aizstāt 24.panta pirmajā daļā vārdus "uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) nosaukumos" ar vārdiem "komersantu firmās".

 

13. Izteikt 27.panta divpadsmito daļu šādā redakcijā:

"(12) Ieguldītāju tiesības piedalīties ieguldītāju pilnsapulcē pārbauda saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē publiskajā apgrozībā esošo vērtspapīru īpašnieku noskaidrošanu."

14. Izslēgt 28.panta trešās daļas 4.punkta "b" un "c" apakšpunktu.

15. Izteikt 30.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Fonda vērtība (turpmāk arī – fonda aktīvu neto vērtība) ir fonda aktīvu vērtības un saistību vērtības starpība."

16.  33.pantā:

izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Fonda mantu nedrīkst ieķīlāt vai citādi apgrūtināt, izņemot:

1) ja tā kalpo kā nodrošinājums, saņemot aizņēmumus šā panta devītajā un desmitajā daļā noteiktajā kārtībā;

2) ja uz fonda mantas rēķina tiek veikti pārdošanas darījumi ar atpirkšanu (repo);

3) ja tā kalpo kā nodrošinājums, veicot darījumus ar šā likuma 65.pantā minētajiem atvasinātajiem finansu instrumentiem.";

izslēgt piektās daļas 2.punktu.

17. Izteikt 49.panta otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Šā panta pirmajā daļā noteiktajā gadījumā turētājbankas līgums izbeidzas Komisijas noteiktajā termiņā un kārtībā."

18. Izteikt 56.pantu šādā redakcijā:

"56.pants. Fonda prospekts

(1) Ieguldījumu apliecību emisiju nedrīkst uzsākt bez sabiedrības apstiprināta fonda prospekta.

(2) Fonda prospektā sniedz informāciju, kas ir nepieciešama ieguldītājiem, lai viņi varētu pieņemt pamatotu lēmumu par piedāvāto ieguldījumu.

(3) Fonda prospektā sniedz šā likuma 57.pantā minēto informāciju. Fonda prospektā nav jāatkārto tā informācija, kas tiek iekļauta attiecīgā fonda pārvaldes nolikumā un ir līdzvērtīga šā likuma 57.pantā minētajai informācijai.

(4) Fonda prospekts stājas spēkā ar fonda reģistrāciju Komisijā.

(5) Ja fonda prospektā tiek izdarīti grozījumi, sabiedrība šos grozījumus reģistrē Komisijā. Komisija reģistrē fonda prospekta grozījumus, ja tie atbilst šā likuma prasībām un nav pretrunā ar ieguldītāju likumīgajām interesēm.

(6) Sabiedrība pēc fonda prospekta grozījumu reģistrācijas Komisijā nekavējoties informē fonda ieguldītājus par fonda prospekta grozījumiem pārvaldes nolikumā noteiktajā kārtībā. Fonda prospekta grozījumi stājas spēkā mēnesi pēc fonda prospekta grozījumu reģistrācijas Komisijā. Pēc sabiedrības lūguma, ņemot vērā prospekta grozījumu saturu, Komisijai ir tiesības noteikt īsāku fonda prospekta grozījumu spēkā stāšanās termiņu."

19.  57.pantā:

izteikt trešās daļas 6.punktu šādā redakcijā:

"6) ziņas par fonda auditoru - zvērināta revidenta vārds, uzvārds un sertifikāta numurs vai zvērinātu revidentu komercsabiedrības firma, reģistrācijas numurs un licences numurs;";

izslēgt ceturtās daļas 8.punktu;

izslēgt sestās daļas 4.punktu;

izteikt devīto daļu šādā redakcijā:

"(9) Fonda prospekta noteikumi kļūst saistoši sabiedrības un ieguldītāja savstarpējās attiecībās, tiklīdz ieguldītājs fonda prospektā un pārvaldes nolikumā noteiktajā kārtībā ir ieguvis attiecīgā fonda ieguldījumu apliecības."

20. Izteikt 60.pantu šādā redakcijā:

"60.pants. Ārvalstu atvērto fondu ieguldījumu apliecību publiskā apgrozība

(1) Ārvalstu atvērto fondu ieguldījumu apliecību vai tām pielīdzināmu vērtspapīru (turpmāk – ārvalsts fonda vērtspapīri) laišana publiskajā apgrozībā Latvijas Republikā ir atļauta tikai ar tādas Latvijas Republikā reģistrētas kredītiestādes vai brokeru sabiedrības starpniecību, kurai ir izsniegta licence starpniekdarbības veikšanai (turpmāk – izplatītājs). Izplatītājs nodrošina ārvalsts fonda vērtspapīru atpakaļpirkšanu un atpakaļpieņemšanu Latvijas Republikā. Ārvalstīs reģistrētu slēgto fondu ieguldījumu apliecības vai tām pielīdzināmus vērtspapīrus drīkst laist publiskajā apgrozībā saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē vērtspapīru publisko apgrozību Latvijas Republikā.

(2) Pirms ārvalsts fonda vērtspapīru laišanas publiskajā apgrozībā Latvijas Republikā attiecīgā fonda pilnvarotā persona vai izplatītājs iesniedz Komisijā iesniegumu. Iesniegumam pievieno šādus dokumentus:

1) ārvalsts fonda reģistrācijas valsts kompetentas institūcijas izdota izziņa par to, ka attiecīgais fonds un to pārvaldošā sabiedrība ir reģistrēti attiecīgajā ārvalstī;

2) ārvalsts fonda pārvaldes nolikums vai tam pielīdzināms dokuments;

3) ārvalsts fonda pēdējais revidētais un apstiprinātais gada pārskats, kā arī pusgada pārskats, ja tas apstiprināts pēc gada pārskata apstiprināšanas;

4) ārvalsts fonda prospekts;

5) līgums ar ārvalsts fonda vērtspapīru izplatītāju Latvijā;

6) izplatītāja sagatavoti un apstiprināti noteikumi par attiecīgā ārvalsts fonda vērtspapīru izplatīšanas kārtību Latvijas Republikā.

(3) Eiropas Savienības (turpmāk – ES) vai Eiropas ekonomiskās telpas (turpmāk – EET) dalībvalstī, Lietuvas Republikā vai Igaunijas Republikā reģistrēta atvērtā fonda vērtspapīrus drīkst laist publiskajā apgrozībā Latvijas Republikā mēnesi pēc šā panta otrajā daļā minēto dokumentu iesniegšanas Komisijā. Ja Komisija minētajā termiņā personai, kura iesniegusi dokumentus ārvalsts fonda vērtspapīru laišanai publiskajā apgrozībā Latvijas Republikā, ir darījusi zināmu lēmumu, ka attiecīgā ārvalsts fonda vērtspapīru laišana publiskajā apgrozībā neatbilst šā likuma noteikumiem, ārvalsts fonda vērtspapīrus nedrīkst laist publiskajā apgrozībā Latvijas Republikā.

(4) Šā panta trešajā daļā neminētajās valstīs reģistrētu atvērto ieguldījumu fondu vērtspapīrus drīkst laist publiskajā apgrozībā Latvijas Republikā tikai pēc tam, kad to atļāvusi Komisija. Komisija atļauj ārvalsts fonda vērtspapīrus laist publiskajā apgrozībā mēneša laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu un papildu informācijas saņemšanas dienas, ja vienlaikus pastāv šādi nosacījumi:

1) fonds un to pārvaldošā sabiedrība ir reģistrēti ārvalstī, kuras normatīvie akti nosaka šim likumam analoģisku tiesisko regulējumu;

2) fonds un to pārvaldošā sabiedrība ir reģistrēti vai licencēti attiecīgās ārvalsts kompetentā institūcijā;

3) tiek garantēta šajā likumā noteiktās informācijas iegūšana par attiecīgo fondu, kā arī par to pārvaldošo sabiedrību;

4) līgums ar izplatītāju noslēgts atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

(5) Komisija aptur ārvalsts fonda vērtspapīru publisko apgrozību Latvijas Republikā, iestājoties jebkuram no šādiem nosacījumiem:

1) fonds vai to pārvaldošā sabiedrība neatbilst šā panta ceturtās daļas 1., 2., 3. un 4.punkta noteikumiem;

2) Komisijā iesniegtie dokumenti un informācija satur nepatiesas ziņas par fondu vai to pārvaldošo sabiedrību un tās darbību;

3) fonds, to pārvaldošā sabiedrība vai izplatītājs pārkāpj fonda pārvaldes nolikuma vai fonda prospekta noteikumus.

(6) Fonda prospektam, fonda pārvaldes nolikumam, līgumam ar izplatītāju un tiem pielīdzināmiem dokumentiem svešvalodā pievieno to notariāli apliecinātu tulkojumu valsts valodā. Citiem Komisijā iesniedzamiem dokumentiem pievieno to tulkojumu valsts valodā vai citā valodā, kuras izmantošanai piekritusi Komisija."

21. Izteikt VI nodaļu šādā redakcijā:

"VI nodaļa. Fonda ieguldījumi

61.pants. Fonda ieguldījumu objekti

(1) Fonda līdzekļus drīkst ieguldīt pārvedamos vērtspapīros, naudas tirgus instrumentos, noguldīt kredītiestādēs un ieguldīt citos šajā likumā minētajos finansu instrumentos, ievērojot šajā likumā noteiktos ieguldījumu ierobežojumus.

(2) Slēgtā fonda līdzekļus papildus šā panta pirmajā daļā minētajiem ieguldījumu objektiem drīkst ieguldīt nekustamajā īpašumā.

(3) Fonda līdzekļus nedrīkst ieguldīt dārgmetālos un atvasinātajos instrumentos, kuru bāzes aktīvs ir dārgmetāli.

(4) Fonda līdzekļus drīkst turēt likvīdos aktīvos (t.sk. naudā) tādā apjomā, kādā tas nepieciešams fonda darbībai.

(5) Veicot ieguldījumus uz fonda rēķina, sabiedrībai ir pienākums ievērot fonda prospektā noteiktos ieguldījumu ierobežojumus, iegūt pietiekami plašu informāciju par potenciālajiem vai iegūtajiem ieguldījuma objektiem, kā arī pastāvīgi uzraudzīt un analizēt to personu finansiālo un ekonomisko stāvokli, kuru emitētajos vērtspapīros vai naudas tirgus instrumentos ir vai tiks ieguldīti, vai noguldīti fonda līdzekļi.

62.pants. Ieguldījumi pārvedamos vērtspapīros un naudas tirgus instrumentos

(1) Fonda līdzekļus drīkst ieguldīt pārvedamos vērtspapīros un naudas tirgus instrumentos, kuri atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:

1) tie ir iekļauti Latvijas Republikā, Lietuvas Republikā, Igaunijas Republikā, ES vai EET dalībvalstī vai Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstī (turpmāk – ESAO dalībvalsts) reģistrētas fondu biržas oficiālajā vai tam pielīdzināmā sarakstā (turpmāk – oficiālais saraksts);

2) tie tiek tirgoti citos regulētos un atklāti pieejamos finansu instrumentu tirgos (turpmāk – regulēts tirgus), kuri atrodas šā panta pirmās daļas 1.punktā minētajās valstīs;

3) tie ir iekļauti fondu biržu oficiālajos sarakstos vai tiek tirgoti citos regulētos tirgos, kas neatrodas šā panta pirmās daļas 1.punktā minētajās valstīs, un šādas biržas vai tirgus izvēle ir paredzēta fonda prospektā;

4) tie nav iekļauti fondu biržu oficiālajos sarakstos vai netiek tirgoti regulētos tirgos, bet šo vērtspapīru vai naudas tirgus instrumentu emisijas noteikumos paredzēts, ka tiks iesniegts iesniegums par šo vērtspapīru vai naudas tirgus instrumentu iekļaušanu šā panta pirmās daļas 1., 2. un 3.punktā minēto fondu biržu oficiālajos sarakstos vai regulētos tirgos un šo vērtspapīru vai naudas tirgus instrumentu iekļaušana notiks gada laikā no dienas, kad uzsākta parakstīšanās uz šiem vērtspapīriem vai naudas tirgus instrumentiem.

(2) Fonda līdzekļus drīkst ieguldīt naudas tirgus instrumentos, kas netiek tirgoti regulētos tirgos, ja:

1) tos ir emitējusi vai garantējusi Latvijas Republika, Lietuvas Republika, Igaunijas Republika, ES vai EET dalībvalsts vai minēto valstu pašvaldība, cita valsts (federālā valstī - viens no federācijas locekļiem) vai starptautiska finansu institūcija, kurā viena vai vairākas ES vai EET dalībvalstis ir locekles;

2) tos ir emitējusi vai garantējusi Latvijas Republikas, Lietuvas Republikas, Igaunijas Republikas, ES vai EET dalībvalsts vai ESAO dalībvalsts centrālā banka, Eiropas Centrālā banka vai Eiropas Investīciju banka;

3) tos ir emitējusi komercsabiedrība, kuras vērtspapīri tiek tirgoti šā panta pirmās daļas 1., 2. un 3.punktā noteiktajā kārtībā;

4) tos ir emitējusi vai garantējusi kredītiestāde, kas ir reģistrēta Latvijas Republikā, Lietuvas Republikā, Igaunijas Republikā, ES vai EET dalībvalstī vai ESAO dalībvalstī un ir tiesīga sniegt finansu pakalpojumus minētajās valstīs;

5) tos ir emitējusi Komisijas apstiprinātā kategorijā ietilpstoša komercsabiedrība un uz ieguldījumiem šādos naudas tirgus instrumentos attiecas ieguldītāju aizsardzība, kas ir līdzvērtīga šā panta otrās daļas 1., 2., 3. un 4.punktā minētajai, un naudas tirgus instrumentu emitents ir:

a) komercsabiedrība, kuras kapitāla un rezervju apjoms ir ekvivalents 10 miljoniem eiro un kura atbilstoši likumiem sagatavo un publicē gada pārskatu,

b) komercsabiedrība, kas ietilpst koncernā ar vienu vai vairākām komercsabiedrībām, kuru akcijas ir iekļautas vai tiek tirgotas šā panta pirmajā daļā noteiktajā kārtībā, un kas ir paredzēta naudas līdzekļu piesaistīšanai koncernam vai tādu finansu instrumentu emisijas finansēšanai, kuros nostiprināto saistību segums ir naudas plūsma attiecīgā emitenta norēķinu kontā kredītiestādē.

63.pants. Noguldījumi kredītiestādēs

(1) Fonda līdzekļus drīkst noguldīt kredītiestādē, kas ir saņēmusi licenci kredītiestādes darbībai Latvijas Republikā, Lietuvas Republikā, Igaunijas Republikā, ES vai EET dalībvalstī vai ESAO dalībvalstī un ir tiesīga sniegt finansu pakalpojumus minētajās valstīs.

(2) Noguldījumus kredītiestādēs drīkst veikt, ja tie ir atmaksājami pēc pieprasījuma vai tos var izņemt pirms termiņa un to termiņš nepārsniedz 12 mēnešus.

64.pants. Ieguldījumi fonda ieguldījumu apliecībās (daļās)

(1) Fonda līdzekļus drīkst ieguldīt Latvijas Republikā, Lietuvas Republikā, Igaunijas Republikā, ES vai EET dalībvalstī reģistrētu atvērto ieguldījumu fondu vai tiem pielīdzināmu kopējo ieguldījumu uzņēmumu ieguldījumu apliecībās (daļās).

(2) Fonda līdzekļus drīkst ieguldīt atvērto ieguldījumu fondu vai tiem pielīdzināmu kopējo ieguldījumu uzņēmumu apliecībās (daļās) šā panta pirmajā daļā neminētajās valstīs, ja atvērtie ieguldījumu fondi vai tiem pielīdzināmi kopējo ieguldījumu uzņēmumi atbilst šādām prasībām:

1) tie ir reģistrēti valstī, kurā tiesiskais regulējums paredz šādu uzņēmumu valstisko uzraudzību, kas līdzvērtīga šajā likumā noteiktajai;

2) to darbības principi (piemēram, ieguldītāju aizsardzība, ieguldīšanas noteikumi) ir analoģiski šā likuma noteikumiem par atvērto ieguldījumu fondu darbību;

3) tie sagatavo un publisko pusgada un gada pārskatus, lai būtu iespējams novērtēt to aktīvus, saistības, ienākumus un darbību pārskata periodā.

(3) Fonda līdzekļus drīkst ieguldīt šā panta pirmajā un otrajā daļā minēto atvērto ieguldījumu fondu un kopējo ieguldījumu uzņēmumu apliecībās (daļās), ja atvērtā ieguldījumu fonda vai kopējo ieguldījumu uzņēmuma (kura ieguldījumu apliecības (daļas) paredzēts iegādāties) prospektā, pārvaldes nolikumā vai tiem pielīdzināmā dokumentā ir noteikts, ka ieguldījumi citos ieguldījumu fondos vai kopējo ieguldījumu uzņēmumos nedrīkst pārsniegt 10 % no ieguldījumu fonda vai kopējo ieguldījumu uzņēmuma aktīviem.

(4) Ja fonda līdzekļi pārsvarā tiks ieguldīti šajā pantā minētajos ieguldījumu fondos vai kopējo ieguldījumu uzņēmumos, fonda prospektā iekļauj informāciju par maksimālajām fondu pārvaldīšanas izmaksām, kuras var tikt ieturētas gan no paša fonda, gan arī no tiem ieguldījumu fondiem vai kopējo ieguldījumu uzņēmumiem, kuros šis fonds veic ieguldījumus.

65.pants. Darījumi ar atvasinātajiem finansu instrumentiem

(1) Fonda līdzekļus drīkst ieguldīt atvasinātajos finansu instrumentos, kuri tiek tirgoti šā likuma 62.panta pirmajā daļā minētajos tirgos vai ārpusbiržas tirgū un vienlaikus atbilst šādām prasībām:

1) to bāzes aktīvs ir šā likuma 62., 63. un 64.pantā minētie finansu instrumenti, finansu (vērtspapīru un procentu) indeksi, procentu likmes, valūtas, kurās saskaņā ar fonda nolikumu vai prospektu ir paredzēts veikt fonda līdzekļu ieguldījumus;

2) ārpusbiržas atvasināto finansu instrumentu darījuma partneris ir kredītiestāde, kas atbilst šā likuma 63.panta pirmās daļas prasībām;

3) katru dienu notiek ārpusbiržas atvasinātā finansu instrumenta ticama un pārbaudāma novērtēšana un jebkurā laikā pēc sabiedrības iniciatīvas atvasināto finansu instrumentu par tā patieso vērtību var pārdot vai likvidēt, veicot kompensējošu (pretēju) darījumu.

(2) Ja uz fonda rēķina ir paredzēts veikt darījumus ar atvasinātajiem finansu instrumentiem, fonda prospektā jābūt nepārprotamai norādei, vai šādi darījumi tiks veikti, lai ierobežotu risku vai lai gūtu peļņu, kā arī jānorāda atvasināto finansu instrumentu iespējamā ietekme uz attiecīgā fonda ieguldījumu portfeļa kopējo risku.

(3) Sabiedrība lieto tādu risku pārvaldīšanas politiku, kas nodrošina iespēju sabiedrībai jebkurā laikā noteikt un vadīt ar atvasinātajiem finansu instrumentiem saistītos riskus un šo pozīciju ietekmi uz fonda ieguldījumu portfeļa kopējo risku. Sabiedrība nosaka atvasināto finansu instrumentu vērtēšanas politiku un metodes, kas nodrošina ārpusbiržas atvasinātā finansu instrumenta ticamu un pārbaudāmu novērtēšanu.

(4) Ja uz fonda rēķina paredzēts veikt darījumus ar atvasinātajiem finansu instrumentiem, sabiedrība sagatavo, apstiprina un iesniedz Komisijā noteikumus, kuros ir detalizēti aprakstīta risku pārvaldīšanas politika un atvasināto finansu instrumentu vērtēšanas metodes, kā arī pirms darījuma uzsākšanas ar atvasinātajiem finansu instrumentiem sabiedrība iesniedz Komisijā informāciju par izmantotajiem atvasināto finansu instrumentu veidiem, no tiem izrietošajiem riskiem, kvantitatīvajiem ierobežojumiem un metodēm, kuras tiks lietotas attiecīgā atvasinātā finansu instrumenta izraisītā riska ierobežošanai.

66.pants. Ieguldījumu ierobežojumi

(1) Fonda ieguldījumi viena emitenta pārvedamos vērtspapīros vai naudas tirgus instrumentos nedrīkst pārsniegt piecus procentus no fonda aktīviem. Minēto ierobežojumu drīkst palielināt līdz 10 % no fonda aktīviem, bet piecus procentus pārsniedzošo ieguldījumu kopējā vērtība nedrīkst pārsniegt 40 % no fonda aktīviem.

(2) Fonda ieguldījumus viena emitenta pārvedamos vērtspapīros vai naudas tirgus instrumentos drīkst paaugstināt līdz 35 % no fonda aktīviem, ja pārvedamos vērtspapīrus vai naudas tirgus instrumentus ir emitējusi vai garantējusi:

1) Latvijas Republika, Lietuvas Republikas, Igaunijas Republika, ES vai EET dalībvalsts vai šo valstu pašvaldības;

2) ESAO dalībvalsts;

3) starptautiska finansu institūcija, kurā viena vai vairākas ES vai EET dalībvalstis ir locekles.

(3) Šā panta otrajā daļā noteikto ierobežojumu atļauts pārsniegt, ja vienlaikus tiek ievēroti šādi nosacījumi:

1) pārsniegšana ir paredzēta prospektā;

2) fondam pieder pārvedami vērtspapīri vai naudas tirgus instrumenti no sešām vai vairākām emisijām, un katras emisijas pārvedamo vērtspapīru vai naudas tirgus instrumentu vērtība atsevišķi nepārsniedz 30 % no fonda aktīviem;

3) fonda prospektā ir minētas personas, kuru emitētajos vai garantētajos pārvedamajos vērtspapīros vai naudas tirgus instrumentos fonds paredzējis ieguldīt vai ir ieguldījis vairāk nekā 35 % no fonda aktīviem.

(4) Fonda ieguldījumus viena emitenta pārvedamos vērtspapīros drīkst palielināt līdz 25 % no fonda aktīviem, ja tie ir Latvijas Republikā, Lietuvas Republikā, Igaunijas Republikā, ES vai EET dalībvalstī vai ESAO dalībvalstī reģistrētas kredītiestādes emitēti parāda vērtspapīri, kuros nostiprinātās saistības paredz iegūtos līdzekļus likumā noteiktajā kārtībā ieguldīt lietās, kas visā parāda vērtspapīru apgrozības laikā pilnībā nodrošina tajos nostiprinātās saistības, un šīs saistības ir prioritāri izpildāmas šo vērtspapīru emitenta maksātnespējas gadījumā.

(5) Ja fondam piederošo šā panta ceturtajā daļā minēto viena emitenta parāda vērtspapīru vērtība pārsniedz piecus procentus no fonda aktīviem, kopējā piecus procentus pārsniedzošo fonda ieguldījumu vērtība nedrīkst pārsniegt 80 % no fonda aktīviem.

(6) Fonda noguldījumi vienā kredītiestādē nedrīkst pārsniegt 20 % no fonda aktīviem.

(7) Kopējie riski, kas izriet no darījumiem ar atvasinātajiem finansu instrumentiem, nedrīkst pārsniegt fonda ieguldījumu portfeļa neto vērtību. Aprēķinot kopējo risku, ņem vērā atvasinātā finansu instrumenta bāzes aktīva vērtību, darījuma otrās puses risku, nākotnē paredzamās pārmaiņas tirgū un laika periodu, kas ir nepieciešams, lai slēgtu attiecīgo pozīciju.

(8) Riska pozīcija darījumos ar ārpusbiržas atvasinātajiem finansu instrumentiem nedrīkst pārsniegt:

1) 10 % no fonda aktīviem, ja darījuma otra puse ir kredītiestāde, kas atbilst šā likuma 63.panta pirmās daļas prasībām;

2) piecus procentus no fonda aktīviem citos gadījumos.

(9) Ja saskaņā ar fonda prospektu darījumus ar atvasinātajiem finansu instrumentiem ir paredzēts veikt, lai gūtu peļņu, atvasinātā finansu instrumenta bāzes aktīvam piemērojami šajā pantā noteiktie ierobežojumi.

(10) Fonda ieguldījumi viena atvērtā ieguldījumu fonda vai kopējo ieguldījumu uzņēmuma ieguldījumu apliecībās (daļās) nedrīkst pārsniegt 10 % no fonda aktīviem. Fonda kopējie ieguldījumi šā likuma 64.panta otrajā daļā minēto kopējo ieguldījumu uzņēmumu apliecībās (daļās) nedrīkst pārsniegt 30 % no fonda aktīviem.

(11) Neņemot vērā šā panta pirmajā, sestajā, septītajā un astotajā daļā individuāli noteiktos ieguldījumu ierobežojumus, kopējie fonda ieguldījumi pārvedamos vērtspapīros un naudas tirgus instrumentos, fonda noguldījumi un darījumi ar atvasinātajiem finansu instrumentiem, kuru emitents vai garantētājs, noguldījuma piesaistītājs vai darījuma otra puse ir viena un tā pati persona, nedrīkst pārsniegt 20 % no fonda aktīviem. Piemērojot šajā pantā noteiktos ieguldījumu ierobežojumus, vienā koncernā ietilpstošas komercsabiedrības uzskata par vienu personu.

(12) Šā panta pirmajā, otrajā, ceturtajā, piektajā, sestajā, septītajā un astotajā daļā individuāli noteiktos ieguldījumu ierobežojumus nedrīkst apvienot, un tādējādi kopējie fonda ieguldījumi pārvedamos vērtspapīros un naudas tirgus instrumentos, fonda noguldījumi un darījumi ar atvasinātajiem finansu instrumentiem, kuru emitents vai garantētājs, noguldījuma piesaistītājs vai darījuma otra puse ir viena un tā pati persona, nedrīkst pārsniegt 35 % no fonda aktīviem.

(13) Neņemot vērā šā likuma 62.panta noteikumus par fonda ieguldījumiem pārvedamos vērtspapīros un naudas tirgus instrumentos, līdz 10 % no fonda aktīviem drīkst ieguldīt pārvedamos vērtspapīros un naudas tirgus instrumentos, kas neatbilst šā likuma 62.pantā noteiktajām prasībām.

(14) Slēgtā fonda ieguldījumus drīkst veikt, nepiemērojot šajā pantā noteiktos ieguldījumu ierobežojumus, ja attiecīgā fonda prospektā ir noteikts cits ierobežojuma apjoms.

67.pants. Ieguldījumu ierobežojumi attiecībā pret vienu emitentu

(1) Fonda ieguldījumi atsevišķos ieguldījumu objektos nedrīkst pārsniegt šādus rādītājus:

1)  10 % no viena emitenta akciju bez b alsstiesībām nominālvērtības;

2)  10 % no viena emitenta emitēto parāda vērtspapīru kopējā apjoma un 25 % no vienas emisijas apjoma;

3)  25 % no viena atvērtā ieguldījumu fonda vai kopējo ieguldījumu uzņēmuma ieguldījumu apliecību (daļu) skaita;

4)  10 % no viena emitenta emitēto naudas tirgus instrumentu kopējās vērtības.

(2) Visu sabiedrības pārvaldē esošo fondu līdzekļu ieguldījumi tieši vai netieši nedrīkst pārsniegt 10 % no jebkura šāda rādītāja:

1) viena emitenta pamatkapitāla;

2) viena emitenta balsstiesību kopējā apjoma.

68.pants. Ieguldījumi nekustamajā īpašumā

(1) Slēgtā fonda līdzekļus drīkst ieguldīt tikai nekustamajā īpašumā, kas atrodas un ir reģistrēts Latvijas Republikā, Igaunijas Republikā, Lietuvas Republikā, ES vai EET dalībvalstī vai ESAO dalībvalstī.

(2) Par fonda līdzekļiem iegūtais nekustamais īpašums reģistrējams uz sabiedrības vārda. Šo nekustamo īpašumu sabiedrība nedrīkst atsavināt, ieķīlāt vai apgrūtināt ar citām lietu tiesībām bez turētājbankas piekrišanas. Sabiedrība, rīkojoties ar šo nekustamo īpašumu, ievēro likumā un fonda prospektā noteiktos ierobežojumus.

(3) Sabiedrība pati nav tiesīga apsaimniekot nekustamo īpašumu, bet slēdz par to līgumu ar trešo personu, kuras pamatnodarbošanās ir profesionāla nekustamo īpašumu apsaimniekošana.

(4) Ieguldīt nekustamajā īpašumā var tikai tad, ja sabiedrības apstiprināta neatkarīgu profesionālu ekspertu komisija ir novērtējusi nekustamo īpašumu un fonda ieguldāmie līdzekļi nepārsniedz ekspertu komisijas noteikto vērtību. Šajā daļā minētais nosacījums ir spēkā arī attiecībā uz vienošanos par zemes lietojuma tiesību vērtības noteikšanu un šīs vērtības iespējamo vēlāko maiņu.

(5) Fondam piederošo nekustamo īpašumu apgrūtināšana ar lietu tiesībām ir pieļaujama, ja tā paredzēta fonda prospektā un tiek veikta ikdienas komercdarbības ietvaros. Šāda apgrūtināšana kopsummā nedrīkst pārsniegt 50 % no šā nekustamā īpašuma tirgus vērtības.

69.pants. Ieguldījumu ierobežojumu pārsniegšana

(1) Šajā likumā noteikto ieguldījumu ierobežojumu pārsniegšana neatceļ attiecīgā darījuma spēkā esamību, bet sabiedrība atbild fonda ieguldītājiem un trešajām personām par zaudējumiem, kas radušies šādas darbības dēļ, izņemot šā panta otrajā, ceturtajā, piektajā un sestajā daļā noteiktos gadījumus.

(2) Ir pieļaujama šajā likumā noteikto ieguldījumu ierobežojumu pārsniegšana sešu mēnešu laikā pēc atvērtā fonda reģistrēšanas vai 12 mēnešu laikā pēc slēgtā fonda reģistrēšanas Komisijā.

(3) Šā panta otrā daļa nav attiecināma uz fondiem, kuru vērtība pārsniedz 500000 latu.

(4) Ir pieļaujama šajā likumā noteikto ieguldījumu ierobežojumu pārsniegšana, ja to ir izraisījusi no fonda mantā esošajiem pārvedamiem vērtspapīriem vai naudas tirgus instrumentiem izrietošo parakstīšanās tiesību izmantošana vai citi apstākļi, kurus sabiedrība nevarēja paredzēt. Lai novērstu ierobežojumu pārsniegšanu, sabiedrībai nekavējoties jāveic pārdošanas operācijas atbilstoši riska samazināšanas principam un fonda ieguldītāju interesēm.

(5) Ieguldījuma izdarīšanas brīdī šā likuma 67.panta otrās daļas 2., 3. un 4.punktā noteiktos ieguldījumu ierobežojumus ir pieļaujams pārsniegt, ja tobrīd nav bijis iespējams noteikt vai aprēķināt visu to emitēto vērtspapīru daudzumu vai vērtību, kuros nostiprinātas parādsaistības, vai emitēto vai apgrozībā esošo ieguldījumu apliecību vērtību vai skaitu.

(6) Sabiedrības pienākums ir nekavējoties informēt Komisiju par ieguldījumu ierobežojumu pārsniegšanu, kā arī par pasākumiem tās novēršanai."

22. Izslēgt 70. un 71.pantu.

 

23. Izteikt 72.pantu šādā redakcijā:

"72.pants. Vispārīgie noteikumi

(1) Sabiedrība kārto fonda grāmatvedību un sagatavo fonda gada un pusgada pārskatus saskaņā ar šo likumu, likumu "Par grāmatvedību" un Komisijas noteikumiem.

(2) Komisijai ir tiesības, ja tas nepieciešams uzraudzībai, pieprasīt fonda pārskatu arī par citu periodu, nosakot šādu pārskatu sagatavošanas kārtību."

24. Papildināt 73.pantu ar astoto un devīto daļu šādā redakcijā:

"(8) Sabiedrība ne vēlāk kā mēnesi pēc fonda gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc fonda pārskata gada beigām Komisijas noteiktajā kārtībā publicē fonda gada pārskatu, kā arī nodrošina, lai visām fonda darbībā ieinteresētajām personām būtu iespēja iepazīties ar to, ievietojot fonda gada pārskatu sabiedrības interneta mājas lapā, ja tāda ir izveidota, vai citā attiecīgā fonda pārvaldes nolikumā paredzētajā kārtībā.

(9) Sabiedrība ne vēlāk kā divus mēnešus pēc pārskata perioda beigām nodrošina, lai visām fonda darbībā ieinteresētajām personām būtu iespēja iepazīties ar fonda pusgada pārskatu, ievietojot to sabiedrības interneta mājas lapā, ja tāda ir izveidota, vai citā attiecīgā fonda pārvaldes nolikumā paredzētajā kārtībā."

25. Izteikt 74. un 75.pantu šādā redakcijā:

"74.pants. Fonda gada pārskatu pārbaude

(1) Fonda gada pārskatu pārbauda persona, kas saskaņā ar likumu ir tiesīga sniegt revīzijas pakalpojumus (turpmāk – fonda auditors).

(2) Fonda auditoru apstiprina sabiedrības statūtos pilnvarotā pārvaldes institūcija.

(3) Fonda auditora uzdevums ir pārbaudīt, vai sabiedrības sagatavotais fonda gada pārskats atbilst normatīvajiem aktiem un fonda prospektam, vai gada pārskatā iekļautie finansu pārskati sniedz patiesu un skaidru priekšstatu par fonda finansiālo stāvokli un darbības rezultātiem un vai sabiedrības un turētājbankas ziņojums atbilst normatīvo aktu un Komisijas noteikumu prasībām.

75.pants. Fonda gada pārskatā iekļaujamā informācija

(1) Fonda gada pārskats kā vienots kopums sastāv no aktīvu un saistību pārskata, ieņēmumu un izdevumu pārskata, neto aktīvu kustības pārskata, ieguldījumu portfeļa pārskata, pielikuma un sabiedrības un turētājbankas ziņojuma.

(2) Fonda gada pārskatam pievieno fonda auditora ziņojumu.

(3) Fonda pusgada pārskata sastāvu nosaka Komisija. Fonda pusgada pārskati nav pakļauti obligātai fonda auditora pārbaudei.

(4) Sabiedrība iesniedz tās pārvaldāmā fonda gada pārskatu un fonda auditora ziņojumu Komisijai 10 darbdienu laikā pēc gada pārskata apstiprināšanas, bet ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc pārskata perioda beigām.

(5) Sabiedrība iesniedz tās pārvaldāmā fonda pusgada pārskatu Komisijā 30 dienu laikā pēc pārskata perioda beigām."

26. Aizstāt 79.pantā vārdus "Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra" ar vārdiem "komercreģistra iestādes".

27. Aizstāt 80.pantā vārdus "akcionāru pilnsapulce" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "akcionāru sapulce" (attiecīgā locījumā).

28. Izslēgt 83.panta 4.punktu.

29. Aizstāt 84.panta pirmās daļas 2.punktā vārdus "Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra" ar vārdiem "komercreģistra iestādes".

30. Izslēgt 86.pantu.

31.  87.pantā:

papildināt pirmo daļu ar 8., 9. un 10.punktu šādā redakcijā:

"8) sabiedrība sešu mēnešu laikā pēc licences saņemšanas nav uzsākusi likumā atļauto darbību;

9) sabiedrība izbeidz darbību;

10) sabiedrība tiek pievienota citai sabiedrībai.";

papildināt pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Ja sabiedrībai anulēta licence (izņemot šā panta pirmās daļas 8., 9. un 10.punktā minētos gadījumus), tā nevar saņemt jaunu licenci."

32. Papildināt 88.panta pirmās daļas 1.punktu aiz vārda "sabiedrības" ar vārdu "firmas".

33. Pārejas noteikumos:

izslēgt 5.punktā vārdus "bet nav bankas";

papildināt pārejas noteikumus ar 16.punktu šādā redakcijā:

"16. Līdz 2004.gada 1.janvārim darījumus ar atvasinātajiem finansu instrumentiem uz fonda rēķina drīkst veikt vienīgi, lai nodrošinātos pret risku, kas rodas fonda aktīvu vērtības svārstību dēļ."

34. Papildināt likumu ar jaunu nodaļu šādā redakcijā:

"Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām

Likumā iekļautas normas, kas izriet no direktīvas 85/611/EEC un grozījumiem, kuri izdarīti saskaņā ar direktīvām 88/220/EEC, 95/26/EC, 2000/64/EC un 2001/108/EC."

 

 

 

 

 

Likumprojekta

 

"Grozījumi likumā "Par ieguldījumu sabiedrībām""

anotācija

 

 

I. Kādēļ normatīvais akts ir vajadzīgs

1. Pašreizējās situācijas raksturojums

  

Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā sarunu gaitā, izvērtējot jautājumu par iespējām slēgt sarunu sadaļu "Brīva kapitāla kustība", Eiropas Komisijas eksperti norādīja, ka likuma "Par ieguldījumu sabiedrībām" noteikumi par atļauju ieguldījumu fonda līdzekļus ieguldīt "brīvi pārvedamos vērtspapīros" nav atbilstošs acquis communautaire un ir jāatceļ. Tāpat EK eksperti norādīja, ka likuma nodaļā "Fondu ieguldījumi" noteiktais valstu loks neaptver visas nepieciešamās valstis, un ierosināja papildināt to valstu loku, uz kuriem ir attiecināmi vienādi fondu ieguldījumu noteikumi un ierobežojumi ar Eiropas ekonomiskās telpas valstīm. Bez iepriekš minētā EK eksperti norādīja, ka likumā pastāv ierobežojums ieguldījumiem vērtspapīros, kurus nav emitējusi vai garantējusi Latvijas Republikā reģistrēta kredītiestāde vai Latvijas Banka. Slēdzot sarunu sadaļu "Brīva kapitāla kustība", Latvija ir apņēmusies līdz 2003. gada 1. janvārim pilnība ieviest Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 56. –70. pantus un pakārtotos normatīvos aktus brīvas kapitāla kustības jomā

2. Normatīvā akta projekta būtība

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Likumprojekts ir izstrādāts ņemot vērā Eiropas Komisijas ekspertu norādījumus, kā arī lai izpildītu Eiropas Kopienu Padomes Direktīvas 85/611/EEC par normatīvo un administratīvo aktu koordināciju attiecībā uz pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem (PVKIU) prasības. Grozījumi minētajā direktīva ir izdarīti ar direktīvām 88/220/EEC, 95/26/EC, 2000/64/EC, 2001/107/EC un 2001/108/EC. Direktīva 2001/107/EC un 2001/108/EC stājās spēkā tikai šī gada 13. februārī, kad bija sagatavots likumprojekts, kurā bija iestrādāti EK ekspertu ieteikumi. Minēto direktīvu ieviešanas noteikumi paredz, ka ne vēlāk kā līdz 2003. gada 13. augustam Eiropas Kopienu dalībvalstīm jāpieņem normatīvie un administratīvie akti, kas nepieciešami, lai izpildītu šo direktīvu prasības. Tā kā

Direktīva 2001/108/EC būtiski maina PVKIU ieguldīšanas noteikumus, bet likumprojekta mērķis bija precizēt ieguldīšanas noteikumus atbilstoši EK ekspertu norādījumiem, tika nolemts likumprojektā iestrādāt arī no jauna pieņemtās Direktīvas 2001/108/EC noteikumus. Direktīva 2001/107/EC paplašina ieguldījumu sabiedrību (pārvaldības sabiedrību) pieļaujamos darbības veidus, nosakot papildu prasības tās kapitālam un citas darbību regulējošas prasības. Tā kā šādu noteikumu ieviešana un saskaņošana ar citiem tiesību aktiem, kas regulē ieguldījumu pakalpojumu sniedzēju darbību, nav iespējams veikt līdz 2003. gada 1. janvārim, kad kā tika minēts anotācijas I sadaļas 1. punktā Latvijas ir apņēmusies novērst brīvas kapitāla kustības ierobežojumus, Direktīvas 2001/107/EC noteikumi tiks iestrādāti likumā "Par ieguldījumu sabiedrībām" līdz Direktīvas ieviešanas noteikumos paredzētajam termiņam, t.i., līdz 2003. gada 13. augustam.

2) Likumprojekts paredz veikt redakcionālus grozījumus tajās likuma normās, kas regulē ieguldījumu sabiedrību darbību un nosaka ieguldījumu fondu revidentu statusu, ņemot vērā, ka 2002. gada 1. janvārī ir stājies spēkā Komerclikums un likums "Par zvērinātiem revidentiem". Saskaņā ar likumprojektā iekļautajiem noteikumiem, par ieguldījumu fondu revidentu var būt tāda persona, kura saskaņā ar likumiem ir tiesīga sniegt revīzijas pakalpojumus. Likumprojekts atceļ prasību saņemt Finansu un kapitāla tirgus komisijas atļauju ieguldījumu fondu revidenta pienākumu veikšanai.

3) Likumprojekts paredz precizēt kārtību, kādā ārvalstīs reģistrēti ieguldījumu fondi ir tiesīgi laist publiskajā apgrozībā ieguldījumu apliecības vai tiem pielīdzināmus vērtspapīrus Latvijas Republikā. Minētie noteikumi ir izstrādāti, lai pilnībā ieviestu Direktīvas 85/611/EEC noteikumus šajā jomā.

4) Likumprojekts paredz precizēt ieguldījumu fondu dibināšanas un reģistrācijas kārtību: ieguldījumu fonds ir nodibināts tad, kad ieguldījumu sabiedrība ir apstiprinājusi ieguldījumu fonda prospektu, pārvaldes nolikumu un noslēgusi turētājbankas līgumu, t.i., ir radījusi juridisko bāzi, lai ieguldījumu fondu varētu reģistrēt Finansu un kapitāla tirgus komisijā un sākt ieguldījumu apliecību emisiju un fonda pārvaldi. Savukārt ieguldījumu apliecību emisiju un fonda pārvaldi drīkst sākt tikai pēc tam, kad ieguldījumu fonds ir reģistrēts Finansu un kapitāla tirgus komisijā, t.i. Komisija ir izvērtējusi fonda prospekta un pārvaldes nolikuma, kā arī turētājbankas atbilstību likuma prasībām.

3. Cita informācija

 

 

II. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1. Ietekme uz makroekonomisko vidi  

 Likumprojekts šo jomu neskar.

2. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un administratīvo procedūru vienkāršošanu  

 Likumprojekts veicinās ieguldījumu sabiedrību darbības attīstību. Ņemot vērā, ka tiek paplašināts to ieguldījumu objektu loks, kuros varēs veikt ieguldījumu fondu līdzekļu ieguldījumus, ieguldījumu sabiedrībām būs iespēja dibināt fondus ar dažādiem riska profiliem, tādējādi radot interesi par šo investīciju veidu ieguldītājiem ar dažādām finansiālajām iespējām un prasībām.

Likumprojektā ietvertie noteikumi vienkāršo ieguldījumu fondu revidentu izvēles kārtību, t.i. tiek atcelta prasība, ka par ieguldījumu fondu revidentu var būt tikai tāda persona, kura ir iekļauta Finansu un

kapitāla tirgus komisijas apstiprinātajā sarakstā. Saskaņā ar likumprojektā ietvertajiem noteikumiem par ieguldījumu fondu revidentu var būt persona, kura saskaņā ar likumiem ir tiesīga sniegt revīzijas pakalpojumus.

3. Sociālo seku izvērtējums 

 Likumprojekts šo jomu neskar

4. Ietekme uz vidi 

 Likumprojekts šo jomu neskar.

5. Cita informācija 

 

 

 III. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

 Likumprojekts šo jomu neskar.

(tūkst. latu)

Rādītāji

Kārtējais gads

Nākamie trīs gadi

Vidēji piecu gadu laikā pēc kārtējā gada

 1

 2

 3

 4

 5

 6

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos  

 

 

 

 

 

2. Izmaiņas budžeta izdevumos  

 

 

 

 

 

3. Finansiālā ietekme 

 

 

 

 

 

4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai 

 

 

 

 

 

5. Detalizēts finansiālā pamatojuma aprēķins  

 

 

 

 

 

6. Cita informācija  

 

 

 

 

 

 

  IV. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
spēkā esošo tiesību normu sistēmu

1. Kādi normatīvie akti (likumi un Ministru kabineta noteikumi) papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti.

Attiecībā uz Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) norāda to izdošanas mērķi un galvenos satura punktus, kā arī termiņu, kādā paredzēts šos noteikumus izstrādāt  

Likumprojekta ieviešanai nav nepieciešams izdod papildu normatīvos aktus.

2. Cita informācija 

 

 

  V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām
atbilst normatīvais akts

1. Saistības pret Eiropas Savienību

 

 

1995. gada 12. jūnija Eiropas līgums par asociācijas izveidošanu starp Eiropas Kopienām un to Dalībvalstīm, no vienas puses, un Latvijas Republiku, no otras puses.

2. Saistības pret citām starptautiskajām organizācijām 

 Likumprojekts šo jomu neskar.

3. Saistības, kas izriet no Latvijai saistošajiem divpusējiem un daudzpusējiem starptautiskajiem līgumiem 

Likumprojekts šo jomu neskar. 

4. Atbilstības izvērtējums 1.tabula

Attiecīgie Eiropas Savienības normatīvie akti un citi dokumenti (piemēram, Eiropas Tiesas spriedumi, vadlīnijas, juridiskās doktrīnas atzinums u.tml.), norādot numuru, pieņemšanas datumu, nosaukumu un publikāciju 

Eiropas Kopienu Padomes 1985. gada 20. decembra Direktīva Nr. 85/611/EEC par normatīvo un administratīvo aktu koordināciju attiecībā uz pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem (PVKIU) (Eiropas Kopienu Oficiālais Žurnāls L 375, 31.12.1985), ar grozījumiem, kas veikti ar:

1) Eiropas Parlamenta un Padomes 1988. gada 22. marta Direktīvu  88/220/EEC, kas attiecībā uz dažu PVKIU ieguldījumu politiku groza Direktīvu 85/611/EEC par normatīvo un administratīvo aktu koordināciju attiecībā uz pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu

uzņēmumiem (PVKIU) (Eiropas Kopienu Oficiālais žurnāls L 100, 19.04.1988);

2) Eiropas Parlamenta un Padomes 1995. gada 29. jūnija Direktīvu 95/26/EC, kas groza direktīvu 77/780/EEC un 89/646/EEC kredītiestāžu darbības jomā, direktīvu 73/239/EEC un 92/49/EEC nedzīvības apdrošināšanas jomā, direktīvu 79/267/EEC un 92/96/EEC dzīvības apdrošināšanas jomā, direktīvu 93/22/EEC ieguldījumu sabiedrību jomā un direktīvu 85/611/EEC uzņēmumu kolektīviem ieguldījumiem pārvedamo vērtspapīru jomā ar mērķi pastiprināt piesardzīgu uzraudzību, (Eiropas Kopienu Oficiālais Žurnāls L 168, 18.07.1995);

3) Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 7. novembra Direktīvu 2000/64/EC, kas groza Direktīvu 85/611/EEC, 92/49/EEC, (92/96/EEC un 93/22/EEC attiecībā uz informācijas apmaiņu ar trešajām valstīm (Eiropas Kopienu Oficiālais Žurnāls L 290, 17.11.2000);

4) Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 21. janvāra Direktīva 2001/108/EK, ar ko groza Padomes direktīvu 85/611/EEK par normatīvo un administratīvo aktu saskaņošanu, kas ir saistībā ar

vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem (VKIU) attiecībā uz VKIU ieguldījumiem (Eiropas Kopienu Oficiālais Žurnāls L 041, 13.02.2002)

 

 2.tabula

Latvijas normatīvā akta projekta norma (attiecīgā panta, punkta Nr.)

Eiropas Savienības normatīvais akts un attiecīgā panta Nr.

Atbilstības pakāpe (atbilst/
neatbilst)

Komentāri

1. panta 11 un 12. punkts

Direktīva 85/611/EEC 1. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1.pants 2. un 3. punkts)

Atbilst.

 

56. pants

Direktīva 85/611/EEC, 28. pants

Atbilst.

 

57. panta trešā daļa.

Direktīva 85/611/EEC, Pielikums A, 1.7. punkts

Atbilst.

 

60. pants

Direktīva 85/611/EEC, 44.- 48. pants

Atbilst

 

61. panta pirmā daļa

Direktīva 85/611/EEC 1. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1.pants 1. punkts)

Atbilst

 

61. panta trešā daļa

Direktīva 85/611/EEC 19. panta 2. punkta (d) apakšpunkts

Atbilst

 

61. panta ceturtā daļa

Direktīva 85/611/EEC 19. panta 4. punkts

Atbilst

 

62. pants

Direktīva 85/611/EEC 19. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1.pants 3.-5. punkts)

Atbilst

 

63. pants

Direktīva 85/611/EEC 19. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1.panta 5. punkts)

Atbilst

 

64. pants

Direktīva 85/611/EEC 19. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1.panta 5. punkts)

Atbilst

 

65. pants

Direktīva 85/611/EEC 19., 21. un 24a. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 5., 9. un 14. punkts)

Atbilst

 

66. panta pirmā daļa

Direktīva 85/611/EEC 22. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 10. punkts)

Atbilst

 

66. panta otrā daļa

Direktīva 85/611/EEC 22. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 10. punkts)

Atbilst

 

66. panta trešā daļa

Direktīva 85/611/EEC 23. pants

Atbilst

 

66. panta ceturtā un piektā daļa

Direktīva 85/611/EEC 22. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 10. punkts)

Atbilst

 

66. panta sestā daļa

Direktīva 85/611/EEC 22. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta

10. punkts)

Atbilst

 

66. panta septītā daļa

Direktīva 85/611/EEC 21. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 9. punkts)

Atbilst

 

66. panta astotā daļa

Direktīva 85/611/EEC 22. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 10. punkts)

Atbilst

 

66. panta devītā daļa

Direktīva 85/611/EEC 21. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 9. punkts)

Atbilst

 

66. panta 10. daļa

Direktīva 85/611/EEC 24. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 13. punkts)

Atbilst

 

66. panta 11. daļa

Direktīva 85/611/EEC 22. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 10. punkts)

Atbilst

 

66. panta 12. daļa

Direktīva 85/611/EEC 22. pants (ar grozījumiem, kuri izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 10. punkts)

Atbilst

 

66. panta 13. daļa

Direktīva 85/611/EEC 19. pants (ar grozījumiem, kas izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 6. punkts)

Atbilst

 

67. panta pirmā daļa

Direktīva 85/611/EEC 25. pants (ar grozījumiem, kas izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 15. punkts)

Atbilst

 

67. panta otrā daļa

Direktīva 85/611/EEC 25. panta 1. punkts

Atbilst

 

69. panta otrā un ceturtā daļa

Direktīva 85/611/EEC 26. pants (ar grozījumiem, kas izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 19. punkts)

Atbilst

 

69. panta piektā daļa

Direktīva 85/611/EEC 25. pants (ar grozījumiem, kas izdarīti ar direktīvu 2001/108/EC, 1. panta 16. punkts)

Atbilst

 

73. panta astotā un devītā daļa

Direktīva 85/611/EEC 27. panta 2. punkts

Atbilst

 

74. pants

Direktīva 85/611/EEC 31. pants

Atbilst

 

75. pants

Direktīva 85/611/EEC 28. panta 2. punkts, 32. pants

Atbilst

 

Pārejas noteikumu 16. punkts

Direktīva 2001/108/EC

3. pants

Atbilst

 

VI. Kādas konsultācijas notikušas,

sagatavojot normatīvā akta projektu

1. Ar kurām nevalstiskajām organizācijām konsultācijas ir notikušas

 

  

 

Likumprojekts tika izskatīts Konsultatīvajā finansu un kapitāla tirgus padomes sēdē. Saskaņā ar Finansu un kapitāla tirgus likuma 21. pantu Konsultatīvo padomi uz paritātes principa pamata veido Finansu un kapitāla tirgus komisijas pārstāvji un

finansu un kapitāla tirgus dalībnieku sabiedrisko organizāciju (profesionālo biedrību vadītāji). Šobrīd Konsultatīvajā padomē tiek pārstāvēta Latvijas Komercbanku asociācija, Latvijas apdrošinātāju asociācija un Latvijas Vērtspapīru tirgus profesionālo dalībnieku asociācija. Ar likumprojektu tika iepazīstināti arī esošo ieguldījumu sabiedrību pārstāvji.

2. Kāda ir šo nevalstisko organizāciju pozīcija (atbalsta, iestrādāti tās iesniegtie priekšlikumi, mainīts formulējums to interesēs, neatbalsta)   

Atbalsta.

Likumprojektā tika iestrādāti esošo ieguldījumu sabiedrību priekšlikumi par ieguldījumu sabiedrības darbību, veicot ieguldījumu fondu pārvaldi.

3. Kādi sabiedrības informēšanas pasākumi ir veikti un kāds ir sabiedriskās domas viedoklis 

 Likumprojekts ir ievietots Finansu un kapitāla tirgus komisijas mājas lapā internetā www.fktk.lv.

4. Konsultācijas ar starptautiskajiem konsultantiem

  

 Likumprojekta sākotnēja versija, kurā tika novērsti EK ekspertu norādītie trūkumi par brīvas kapitāla kustības ierobežojumiem tika nosūtīti EK ekspertiem. EK ekspertu norādījumi par likumprojektu tika ņemti vērā.

5. Cita informācija  

 

 

 VII. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde

1. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde no valsts un (vai) pašvaldību puses - vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas 

 Likuma izpildei nav nepieciešams radīt jaunas valsts institūcijas, kā arī nav nepieciešams paplašināt esošo institūciju funkcijas. Likuma izpildi nodrošinās Finansu un kapitāla tirgus komisija.

2. Kā sabiedrība tiks informēta par normatīvā akta ieviešanu

 

 Pēc likuma pieņemšanas Saeimā tas tiks ievietos Finansu un kapitāla tirgus komisijas mājas lapā internetā www.fktk.lv, kur ar likuma "Par ieguldījumu fondiem" grozījumiem varēs iepazīties visas ieinteresētās personas.

3. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja normatīvais akts viņu ierobežo  

 Likums neierobežo indivīda tiesības.

4. Cita informācija

 

  

 

Finansu ministrs G. Bērziņš

 

 

Valsts sekretāre

Juridiskā departamenta direktore

Par kontroli atbildīgā amatpersona

Atbildīgā amatpersona

       

V.Andrējeva

E.Strazdiņa

M. Radeiko

S. Eihenberga

 

 

 

 

25.06.2002. 11:48

S. Eihenberga

2008

7774823, solveiga.eihenberga@fktk.lv