Likumprojekts

Likumprojekts

Grozījumi Civilprocesa likumā

Izdarīt Civilprocesa likumā šādus grozījumus:

1. Papildināt 102.pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Šā panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā tiesa var uzdot noskaidrot apstākļus vai savākt pierādījumus tiesu izpildītājam."

2. Papildināt 117.pantu pēc vārda "vietā" ar vārdiem "vai šā likuma 102.pantā noteiktajā kārtībā uzdot to veikt tiesu izpildītājam."

3. Svītrot 138.panta ceturtajā daļā vārdus "kantora depozīta".

4. Aizstāt 139.panta pirmās daļas 7.punktā vārdus "izpildu lietvedības" ar vārdiem "izpildu darbības atlikšana".

5. Svītrot 141.panta otrajā daļā vārdus "kantora depozīta".

6. Izteikt 142.panta ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Lēmumu par prasības nodrošināšanu, apķīlājot atbildētāja mantu vai naudas līdzekļus, kas atrodas pie trešajām personām, izpilda tiesu izpildītājs. Tiesu izpildītājs paziņo attiecīgajai trešajai personai tiesas lēmumu un aizliegumu nodot atbildētājam vai citai personai apķīlāto mantu. Naudas līdzekļu, kas atrodas pie trešajām personām, apķīlāšanu tiesu izpildītājs veic šā likuma 72.nodaļā noteiktajā kārtībā. Ja prasības nodrošināšanai apķīlāti maksājumi, kuri atbildētājam pienākas no trešās personas noteiktos termiņos saskaņā ar līgumu, trešajai personai ir pienākums paziņot tiesu izpildītājam, vai atbildētājam pienākas maksājumi un kādā apmērā, kā arī ieskaitīt turpmākos maksājumus tiesu izpildītāja kontā."

7. Svītrot 322.panta trešajā daļā vārdus "kantora depozīta".

8. Izteikt E daļas nosaukumu šādā redakcijā:

"E daļa

Tiesas un citu institūciju nolēmumu izpilde".

9. Izteikt trīspadsmitās sadaļas nosaukumu šādā redakcijā:

"Trīspadsmitā sadaļa

Tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildes vispārīgie noteikumi".

10. Papildināt 540.pantu ar 6.punktu šādā redakcijā:

"6) lēmumi par tiesas uzdevumiem."

11. 541.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Izpildu rakstu pirmās instances vai apelācijas instances tiesa izraksta pēc nolēmuma stāšanās likumīgā spēkā, bet, ja nolēmums izpildāms nekavējoties, - tūlīt pēc nolēmuma taisīšanas.";

papildināt otro daļu ar teikumu šādā redakcijā:

"Pēc ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanas šā likuma 77.nodaļā paredzētajā kārtībā tiesa izraksta izpildu rakstu un nekavējoties nosūta to piedzinējam vai, ja naudas summas piedzenamas ārvalsts ienākumos, - tiesai, kas pieņēmusi atzīto nolēmumu.";

izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Ja saskaņā ar tiesas nolēmumu naudas summas piedzenamas valsts ienākumos, tiesa pēc nolēmuma stāšanās likumīgā spēkā nosūta izpildu rakstu tiesu izpildītājam pēc parādnieka - fiziskās personas - dzīvesvietas vai juridiskās personas atrašanās vietas (juridiskās adreses).";

papildināt pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Izpildot krimināllietas sprieduma daļu par mantas konfiskāciju, naudas soda piedziņu un citām mantiskām piedziņām, tiesa nosūta izpildu rakstu tiesu izpildītājam pēc parādnieka pēdējās zināmās dzīvesvietas vai pēc viņam piederošās mantas atrašanās vietas."

12. Izteikt 542.pantu šādā redakcijā:

"542.pants. Vairāku izpildu rakstu izsniegšana par vienu nolēmumu

(1) Par katru nolēmumu izsniedz vienu izpildu rakstu, bet, ja tiesas nolēmuma rezolutīvajā daļā ir lemts vairāk nekā par vienu patstāvīgu prasījumu, par katru no tiem izsniedz atbilstošu izpildu rakstu.

(2) Ja nolēmuma izpilde izdarāma dažādās vietās vai nolēmums taisīts par labu vairākiem prasītājiem, vai vērsts pret vairākiem atbildētājiem, pēc piedzinēja lūguma tiesa izsniedz vairākus izpildu rakstus. Izsniedzot vairākus izpildu rakstus, katrā no tiem precīzi norāda izpildes vietu vai to nolēmuma daļu, kura pēc šā izpildu raksta izpildāma, bet solidārās piedziņas gadījumā - arī atbildētāju, pret kuru vēršama piedziņa pēc šā izpildu raksta."

13. Aizstāt 543.panta pirmās daļas 5.punktā vārdu "spriedums" ar vārdu "nolēmums".

14. Izteikt 544.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Ja izpildu raksts nozaudēts, nozagts vai iznīcināts, tiesa, kas pieņēmusi nolēmumu, pēc piedzinēja pieteikuma, bet, ja tas noticis nolēmuma izpildes procesā, - pēc tiesu izpildītāja pieteikuma var izsniegt izpildu raksta dublikātu. Pieteikumā norādāmi apstākļi, kādos izpildu raksts nozaudēts, nozagts vai iznīcināts."

15. 546.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Tiesas vai tiesneša izsniegto izpildu dokumentu var iesniegt piespiedu izpildei 10 gadu laikā no nolēmuma spēkā stāšanās dienas, ja likumā nav noteikti citi noilguma termiņi.";

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Termiņus, kādos citi šā likuma 540.pantā norādītie izpildu dokumenti iesniedzami izpildei, nosaka attiecīgie likumi."

16. Aizstāt 547.panta pirmajā daļā vārdu "sprieduma" ar vārdu "nolēmuma".

17. Izteikt 548.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Tiesas un citus šā likuma 539.pantā norādītos nolēmumus izpilda tiesu izpildītājs.

(2) Tiesu izpildītāja tiešā uzraudzība piekrīt tā rajona (pilsētas) tiesa, kuras darbības rajonā atrodas tiesu izpildītāja amata vieta."

18. Izteikt 549.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Tiesu izpildītājs uzsāk izpildu darbības pēc piedzinēja, bet šā likuma 540.panta 2.punktā norādītajos gadījumos - pēc iesniedzēja rakstiska pieteikuma, pēc tiesas vai Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes iniciatīvas, pamatojoties uz izpildu dokumentu.

(2) Ja tiesu izpildītājs konstatē, ka nolēmuma izpildei iesniegtie dokumenti nav noformēti šajā likumā vai citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, izpildu darbības netiek uzsāktas. Šajā gadījumā tiesu izpildītājs paziņo iesniedzējam termiņu trūkumu novēršanai, kas nevar būt mazāks par 10 dienām.

(3) Ja parādnieks ir fiziskā persona, tiesas un citu institūciju nolēmumus izpilda tiesu izpildītājs pēc šīs personas dzīvesvietas, tās mantas atrašanās vietas vai darbavietas, bet, ja parādnieks ir juridiskā persona, tiesas un citu institūciju nolēmumus izpilda pēc šīs personas atrašanās vietas (juridiskās adreses) vai tās mantas atrašanās vietas.

(4) Ja parādnieks jūras prasībā ir ārvalsts persona, kuras īpašumā esošs kuģis atrodas Latvijas iekšējos ūdeņos, un nav noslēgts starpvalstu līgums par tiesas nolēmumu atzīšanu starp Latvijas Republiku un attiecīgo ārvalsti, tiesas nolēmumu izpilda pēc šā kuģa atrašanās vietas. Vēršot piedziņu uz ārvalsts personas īpašumā esošu kuģi, šā likuma 555.pantā noteiktais termiņš izpildīt nolēmumu labprātīgi parādniekam netiek dots.

(5) Tiesu izpildītājs tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildi veic tās rajona (pilsētas) tiesas darbības rajona robežās, kurā atrodas viņa apkalpojamais iecirknis. Tiesu izpildītājs var turpināt nolēmuma izpildi ārpus rajona (pilsētas) tiesas darbības teritorijas, bet tikai attiecīgās apgabaltiesas darbības teritorijā, šādos gadījumos:

1) ja nolēmuma izpildes kavēšana var radīt ievērojamus zaudējumus piedzinējam vai piedziņa var kļūt neiespējama;

2) ja nolēmums izpildāms nekavējoties.

(6) Svētdienās un svētku dienās tiesas un citu institūciju nolēmumu izpilde tiek pieļauta šādos gadījumos:

1) ja nolēmuma izpildes kavēšana var radīt ievērojamus zaudējumus piedzinējam vai piedziņa var kļūt neiespējama;

2) ja nolēmums izpildāms nekavējoties.

(7) Tiesas un citu institūciju nolēmumu izpilde laikā no pulksten 24 līdz pulksten 6 netiek pieļauta.

(8) Piedzinējam un parādniekam ir tiesības būt klāt pie izpildu darbībām, kā arī pēc rakstiska lūguma saņemt ziņas, kas saistītas ar konkrēta nolēmuma izpildi.

(9) Tiesu izpildītājs pēc savas iniciatīvas vai ieinteresētās personas lūguma ar lēmumu var izlabot pārrakstīšanās kļūdas viņa izpildu lietvedībā esošajā lietā sastādītajos procesuālajos dokumentos. Tiesu izpildītāja lēmumam, ar ko labo kļūdu, nav nekādu seku attiecībā uz personām, kuru tiesības un pienākumi nostiprināti procesuālajā dokumentā."

19. 550.pantā:

izteikt pirmo, otro un trešo daļu šādā redakcijā:

"(1) Tiesu izpildītājam aizliegts veikt izpildu darbības lietās, kurās viena no pusēm ir viņš pats, viņa laulātais, viņa vai viņa laulātā radinieks taisnā līnijā visās pakāpēs, sānu līnijā – līdz ceturtajai pakāpei un svainības attiecībās - līdz trešajai pakāpei, kā arī tiesu izpildītāja vai viņa laulātā aizbildnībā vai aizgādnībā esošas personas, vai tiesu izpildītāja vai viņa laulātā adoptētāji vai adoptētie.

(2) Tiesu izpildītājs paziņo par savu atstatīšanu Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei, kura nosūta izpildu dokumentu izpildīšanai citam tiesu izpildītājam tajā pašā rajona (pilsētas) tiesas darbības rajonā, bet, ja tas nav iespējams, - izpildu dokumentu nosūta izpildei citam tā paša tiesu apgabala tiesu izpildītājam.

(3) Noraidījumu tiesu izpildītājam var pieteikt piedzinējs vai parādnieks, iesniedzot pieteikumu Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē. Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes lēmumu, ar kuru pieteikums atstāts bez apmierinājuma, var pārsūdzēt rajona (pilsētas) tiesā 30 dienu laikā pēc tā pieņemšanas."

20. 551.pantā:

aizstāt pirmajā daļā vārdus "tiesu spriedumus un citus" ar vārdiem "tiesas un citu institūciju";

aizstāt otrajā daļā vārdu "simt" ar vārdu "piecsimt";

aizstāt trešajā daļā vārdus "sprieduma vai tiesneša lēmuma" ar vārdu "nolēmuma";

aizstāt trešajā daļā vārdu "simt" ar vārdu "piecsimt";

izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Ja, izpildot nolēmumu, tiek izdarīta pretošanās, tiesu izpildītājs pieaicināto personu klātbūtnē sastāda par to aktu un, lai novērstu šķēršļus, vēršas pēc palīdzības policijā. Tiesu izpildītāja un pieaicināto personu parakstīto aktu iesniedz rajona (pilsētas) tiesā pēc pretošanās izdarīšanas vietas, lai tā izlemtu jautājumu par to personu atbildību, kuras pretojušās nolēmuma izpildei.";

papildināt pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Ja piedzinējs, parādnieks vai to pārstāvis atsakās parakstīt tiesu izpildītāja nolēmuma izpildes laikā sastādītu aktu, tiesu izpildītājs divu pieaicināto personu klātbūtnē par to sastāda aktu vai izdara atzīmi attiecīgajā aktā. Piedzinēja, parādnieka vai to pārstāvja atteikšanās parakstīt tiesu izpildītāja sastādītu aktu neietekmē sastādītā akta spēku."

21. 552.pantā:

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.";

papildināt trešo daļu pēc vārdiem "paskaidrojumus vai" ar vārdiem "nolēmuma piespiedu izpildes laikā"

aizstāt trešajā daļā vārdu "simt" ar vārdu "piecsimt".

22. Izteikt 553.pantu šādā redakcijā:

"553.pants. Izpildāmā tiesas nolēmuma izskaidrošana

Ja izpildāmais tiesas nolēmums nav skaidrs, tiesu izpildītājs ir tiesīgs lūgt tiesu, kura pieņēmusi nolēmumu, to izskaidrot. Nolēmuma izskaidrošana notiek saskaņā ar šā likuma 202. vai 437.panta noteikumiem."

23. Izteikt 554.pantu šādā redakcijā:

"554.pants. Tiesas nolēmuma izpildes atlikšana

(1) Ja ir apstākļi, kas apgrūtina tiesas nolēmuma izpildi vai padara to neiespējamu, tiesu izpildītājs ir tiesīgs iesniegt tiesai, kura pieņēmusi nolēmumu lietā, priekšlikumu par nolēmuma izpildes atlikšanu.

(2) Tiesu izpildītāja pieteikumu ar priekšlikumu par tiesas nolēmuma izpildes atlikšanu izskata šā likuma 206. vai 438.pantā noteiktajā kārtībā."

24. Izteikt 555.pantu šādā redakcijā:

"555.pants. Priekšlikums izpildīt nolēmumu labprātīgi

(1) Tiesu izpildītājs, stājoties pie izpildes, paziņo parādniekam par pienākumu izpildīt nolēmumu labprātīgi desmit dienu laikā, nosūtot vai izsniedzot priekšlikumu. Ja nolēmums ir izpildāms nekavējoties, termiņš izpildīt nolēmumu labprātīgi parādniekam netiek dots un priekšlikums netiek sūtīts.

(2) Ja parādnieks ir fiziskā persona, tiesu izpildītājs priekšlikumu nosūta parādniekam ierakstītā sūtījumā uz viņa pēdējo zināmo dzīvesvietu vai izsniedz parādniekam personīgi pret parakstu. Ja tiesu izpildītājs nesastop parādnieku tā dzīvesvietā, viņš izsniedz priekšlikumu kādam no kopā ar parādnieku dzīvojošiem pieaugušajiem ģimenes locekļiem.

(3) Ja parādnieka – fiziskas personas – dzīvesvieta nav zināma, priekšlikums izpildīt nolēmumu labprātīgi tiek publicēts laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

(4) Ja parādnieks ir juridiskā persona, tiesu izpildītājs priekšlikumu nosūta ierakstītā sūtījumā uz parādnieka atrašanās vietu vai juridisko adresi, ja parādnieka atrašanās vieta nav zināma, vai izsniedz personīgi pret parakstu parādnieka izpildinstitūcijas pārstāvim.

(5) Ja parādnieks vai parādnieka izpildinstitūcijas pārstāvis atsakās priekšlikumu pieņemt vai parakstīt, tiesu izpildītājs vai priekšlikuma piegādātājs divu pieaicinātu personu klātbūtnē sastāda par to aktu. Atteikšanās pieņemt vai parakstīt priekšlikumu nav šķērslis nolēmuma piespiedu izpildei.

(6) Ja priekšlikums piegādāts šajā pantā noteiktajā kārtībā, uzskatāms, ka parādniekam ir paziņots par nolēmuma labprātīgas izpildes termiņu.

(7) Līdz nolēmuma labprātīgas izpildes termiņam tiesu izpildītājs var:

1) pieprasīt, lai parādnieks deklarē savu mantisko stāvokli un pārmaiņas tajā pēdējā gada laikā;

2) apķīlāt parādnieka mantu;

3) aizliegt publisko reģistru turētājiem veikt parādniekam piederošā īpašuma visu veidu pārreģistrāciju, kā arī apgrūtināšanu ar lietu tiesībām."

25. Izteikt 556.pantu šādā redakcijā:

"556.pants. Nolēmuma piespiedu izpilde

Nolēmuma piespiedu izpildi izdara pēc tam, kad notecējis šā likuma 555.pantā paredzētais nolēmuma labprātīgas izpildes termiņš."

26. Izteikt 557.pantu šādā redakcijā:

"557.pants. Nolēmuma piespiedu izpildes līdzekļi

Piespiedu izpildes līdzekļi ir:

1) piedziņas vēršana uz parādniekam piederošo kustamo mantu, to atsavinot;

2) piedziņas vēršana uz parādniekam piederošo nekustamo īpašumu, to atsavinot;

3) piedziņas vēršana uz bezķermeniskām lietām, tās atsavinot;

4) piedziņas vēršana uz parādnieka darba samaksu, tai pielīdzinātajiem maksājumiem un citiem parādnieka ienākumiem ārpus darba samaksas;

5) piedziņas vēršana uz parādnieka mantu un naudu, kas atrodas pie citām personām vai pienākas no citām personām;

6) ar tiesas nolēmumu piespriestās mantas nodošana piedzinējam un ar tiesas spriedumu noteikto darbību izpildīšana;

7) tiesas nolēmumā norādīto personu vai mantu izlikšana no telpām;

8) citi līdzekļi, kas norādīti nolēmumā."

27. Izteikt 558.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Izpildot nolēmumu, tiesu izpildītājs ir tiesīgs izdarīt parādnieka telpu un glabātavu apskati un apķīlāt telpās un glabātavās esošo parādnieka mantu. Telpu un glabātavu apskate izdarāma liecinieku klātbūtnē.

(2) Ja parādnieks atsakās ielaist tiesu izpildītāju telpā, kuru viņš aizņēmis, vai mantas atrašanās vietā vai arī atsakās atvērt glabātavu, tiesu izpildītājs var policijas pārstāvja klātbūtnē nekavējoties piespiedu kārtā atvērt telpu vai glabātavu un veikt to apskati.

(3) Ja parādnieks nolēmuma piespiedu izpildes laikā izvairās no nolēmuma izpildes un par telpu un glabātavu apskates laiku parādniekam rakstiski paziņots ne mazāk kā piecas dienas iepriekš, telpu un glabātavu atvēršanu tiesu izpildītājs var veikt bez parādnieka piedalīšanās policijas pārstāvja un liecinieku klātbūtnē.

(4) Ja parādniekam piederošā nekustamā īpašuma pārvaldnieks nolēmuma piespiedu izpildes laikā izvairās vai atsakās ielaist tiesu izpildītāju nekustamajā īpašumā un par nekustamā īpašuma apskates laiku pārvaldniekam rakstiski paziņots ne mazāk kā piecas dienas iepriekš, nekustamā īpašuma apskati tiesu izpildītājs var veikt bez pārvaldnieka piedalīšanās policijas pārstāvja klātbūtnē."

28. Izteikt 559.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Tiesu izpildītājs izpildu darbību atliek, pamatojoties uz piedzinēja pieteikumu vai tiesneša lēmumu par izpildu darbības atlikšanu vai mantas pārdošanas apturēšanu, kas pieņemts saskaņā ar šā likuma 139.panta pirmās daļas 7.punktu.

(2) Tiesu izpildītājs var atlikt izpildu darbību, ja to nav iespējams veikt tehnisku vai citu no tiesu izpildītāja neatkarīgu iemeslu dēļ."

29. Izteikt 560.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Tiesu izpildītājs aptur izpildes lietvedību, ja:

1) parādnieks zaudējis rīcībspēju;

2) ir tiesas lēmums par nolēmuma izpildes atlikšanu, kas pieņemts šā likuma 206.panta kārtībā;

3) ir tiesneša lēmums par bezstrīda piespiedu izpildīšanas apturēšanu, kas pieņemts saskaņā ar šā likuma 406.pantu;

4) ir Senāta rīcības sēdes lēmums par sprieduma izpildes apturēšanu, kas pieņemts saskaņā ar šā likuma 464.panta sesto daļu;

5) tiesā ir iesniegta sūdzība par lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā un pieņemts atbilstošs lēmums par nolēmuma izpildes atlikšanu;

6) nolēmumam, uz kura pamata izsniegts izpildu dokuments, atjaunots apelācijas sūdzības iesniegšanas termiņš;

7) atcelts nolēmums, uz kura pamata izsniegts izpildu dokuments, bet nolēmuma atcelšanu var pārsūdzēt."

30. Izslēgt 561.panta 3.punktu.

31. Izteikt 562.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Izpildu lietvedība tiek apturēta:

1) šā likuma 560.panta pirmās daļas 1.punktā paredzētajos gadījumos - līdz aizgādņa iecelšanai rīcībnespējīgam parādniekam;

2) šā likuma 560.panta pirmās daļas 2., 3., 4., un 5.punktā paredzētajos gadījumos - līdz laikam, kāds norādīts tiesas lēmumā, vai līdz šā lēmuma atcelšanai;

3) šā likuma 560.panta pirmās daļas 6.punktā paredzētajā gadījumā – līdz brīdim, kad stājas spēkā nolēmums par iesniegto apelācijas sūdzību, vai līdz apelācijas sūdzības iesniegšanas termiņa beigām, ja apelācijas sūdzība nav iesniegta;

4) šā likuma 560.panta pirmās daļas 7.punktā paredzētajā gadījumā – līdz brīdim, kad nolēmuma atcelšana nav pārsūdzama;

5) šā likuma 560.panta otrajā daļā paredzētajā gadījumā - līdz brīdim, kad šā likuma 77.panta kārtībā tiesa pieņēmusi lēmumu par parādnieka aizstāšanu ar tā tiesību pārņēmēju;

6) šā likuma 561.panta 1. un 4.punktā paredzētajos gadījumos - līdz brīdim, kad beiguši pastāvēt šajos punktos minētie apstākļi;

7) šā likuma 561.panta 2.punktā paredzētajos gadījumos - līdz brīdim, kad likumīgā spēkā stājas tiesas spriedums vai lēmums sakarā ar sūdzību."

32. 563.pantā:

izteikt pirmās daļas 3.punktu šādā redakcijā:

"3) fiziskā persona, kas ir parādnieks, ir mirusi vai juridiskā persona, kas ir parādnieks, beigusi pastāvēt;"

izteikt pirmās daļas 5.punktu šādā redakcijā:

"5) atcelts nolēmums, uz kura pamata izsniegts izpildu dokuments, un nolēmuma atcelšana nav pārsūdzama."

papildināt otro daļu ar teikumu šādā redakcijā:

"Šajā gadījumā tiesu izpildītājs veic uzsākto mantas pārdošanu, ja tāda jau ir izsludināta, un šā likuma 568.pantā noteiktajā kārtībā veic nolēmuma izpildes izdevumu ieturēšanu no parādnieka."

33. 564.pantā:

izteikt nosaukumu un pirmo daļu šādā redakcijā:

"564.pants. Izpildu lietvedības apturēšanas, atjaunošanas,

izbeigšanas un izpildu darbības atlikšanas kārtība

(1) Par izpildu lietvedības apturēšanu, atjaunošanu, izbeigšanu un izpildu darbības atlikšanu lemj tas tiesu izpildītājs, kura lietvedībā atrodas izpildu dokuments.";

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Piedzinējs vai parādnieks tiesu izpildītāja lēmumu 30 dienu laikā pēc tā pieņemšanas var pārsūdzēt rajona (pilsētas) tiesā pēc tiesu izpildītāja prakses vietas."

34. Izteikt 565.pantu šādā redakcijā:

"565.pants. Izpildu dokumentu izsniegšana atpakaļ piedzinējam vai

izdevējinstitūcijai

(1) Izpildu dokumentu, pēc kura piedziņa nav izdarīta vai izdarīta nepilnīgi, izsniedz atpakaļ piedzinējam:

1) pēc piedzinēja pieteikuma;

2) ja, piemērojot piedzinēja norādīto piespiedu izpildes līdzekli, nolēmumu izpildīt nav iespējams;

3) ja piedzinējs atteicies saņemt parādniekam izņemtos priekšmetus, kas norādīti nolēmumā;

4) ja piedzinējs, kas nav atbrīvots no nolēmuma izpildes izdevumu, valsts nodevas vai takses samaksas, nav to samaksājis;

5) ja izpildu lietā par uzturlīdzekļu piedziņu nav uzturlīdzekļu parāda un parādnieks nesaņem darba algu vai tai pielīdzināmus maksājumus vai piedzinējs nav lūdzis vērst piedziņu uz tiem;

6) ja nolēmuma izpildei iesniegtie dokumenti nav noformēti šajā likumā vai citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un iesniedzējs noteiktajā termiņā nav to novērsis.

(2) Izpildu dokumentu par labu valstij, ja izpildu dokumentā norādītajā adresē parādnieks neatrodas, nedzīvo, nestrādā vai tur neatrodas viņa manta, tiesu izpildītājs izsniedz Valsts ieņēmumu dienestam.

(3) Šā panta pirmās daļas 2., 3. un 4.punktā un otrajā daļā minētajos gadījumos tiesu izpildītājs pieņem lēmumu par izpildu dokumenta izsniegšanu atpakaļ piedzinējam.

(4) Tiesu izpildītāja lēmumu par izpildu dokumenta izsniegšanu atpakaļ piedzinējam triju dienu laikā nosūta parādniekam un piedzinējam.

(5) Piedzinējs vai parādnieks tiesu izpildītāja lēmumu 30 dienu laikā pēc tā pieņemšanas var pārsūdzēt pilsētas (rajona) tiesā pēc tiesu izpildītāja prakses vietas.

(6) Izsniedzot izpildu dokumentu piedzinējam šā panta pirmās daļas 1. un 3.punktā minētajos gadījumos, tiesu izpildītājs atceļ visus pieņemtos piespiedu izpildes līdzekļus.

(7) Izpildu dokumenta izsniegšana atpakaļ piedzinējam nav šķērslis šā dokumenta jaunai iesniegšanai izpildei likumā noteiktajā termiņā un kārtībā.

(8) Izpildu dokumentu, pēc kura piedziņa ir izdarīta, nosūta izdevējinstitūcijai.

(9) Ja piedziņa ir izdarīta, visi tiesu izpildītāja pieņemtie izpildu līdzekļi tiek atcelti."

35. Izteikt 566.pantu šādā redakcijā:

"566.pants. Tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildes izdevumi un

tiesu izpildītāju takses

(1) Tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildes izdevumi ir šādi:

1) izdevumi par izziņām;

2) izdevumi par pasta pakalpojumiem;

3) izdevumi par bankas pakalpojumiem;

4) izdevumi par parādnieka mantas glabāšanu un pārvadāšanu;

5) pārvietošanās izdevumi;

6) samaksa ekspertam, izņemot šā likuma 578.pantā noteikto;

7) samaksa par mantas izsoles sludinājuma publicēšanu;

8) izdevumi, kas saistīti ar apķīlātās mantas pārdošanu;

9) citi piespiedu izpildes darbību veikšanai nepieciešamie izdevumi.

(3) Tiesu izpildītāja takses par tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildi un to maksāšanas kārtību nosaka tieslietu ministrs un finansu ministrs pēc Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšlikuma."

36. Izteikt 567.pantu šādā redakcijā:

"567.pants. Tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildes izdevumu

maksāšanas kārtība

(1) Iesniedzot izpildu dokumentu izpildei, iesniedzējs, ievērojot šā likuma 570. un 572.pantā noteikto, norāda piespiedu izpildes līdzekli (557.pants) un samaksā tiesu izpildītājam nolēmuma izpildes izdevumus tādā apmērā, kāds nepieciešams nolēmuma izpildes uzsākšanai piedzinēja norādītajā veidā, kā arī valsts nodevu viena lata apmērā un tiesu izpildītāju takses. Nolēmuma piespiedu izpildes laikā pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma piedzinējs iemaksā nolēmuma izpildei papildus nepieciešamos tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildes izdevumus un tiesu izpildītāja takses.

(2) Tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildes uzsākšanai un izpildu darbību veikšanai nepieciešamo nolēmuma izpildes izdevumu apmēru un kārtību, kādā aprēķināmi tiesu un citu institūciju nolēmumu izpildes izdevumi, nosaka tieslietu ministrs un finansu ministrs pēc Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšlikuma.

(3) No tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildes izdevumu, valsts nodevas un tiesu izpildītāju takses samaksas ir atbrīvota persona, kas ir piedzinējs:

1) prasībās par darba samaksas piedziņu un citiem darbinieku prasījumiem, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām;

2) prasībās, kas izriet no personiskiem aizskārumiem, kuru dēļ radies sakropļojums vai cits veselības bojājums, vai iestājusies personas nāve;

3) prasībās par uzturlīdzekļu piedziņu;

4) prasībās par noziedzīga nodarījuma rezultātā radušos materiālo zaudējumu un morālā kaitējuma atlīdzināšanu.

Šajā gadījumā tiesas un citu institūciju izpildes izdevumi, valsts nodeva un tiesu izpildītāju takses sedz no Tieslietu ministrijas budžetā paredzētajiem līdzekļiem.

(4) Tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildes izdevumi, valsts nodeva un tiesu izpildītāju takses, veicot piedziņu par labu valstij, sedz no Tieslietu ministrijas budžetā paredzētajiem līdzekļiem lietās par:

1) naudas soda kā pamatsoda piedziņu krimināllietās;

2) šajā likumā noteiktajā kārtībā uzlikto naudas sodu piedziņu;

3) šajā likumā noteikto valsts nodevu piedziņu;

4) to izdevumu piedziņu, kuri saistīti ar advokāta obligāto pakalpojumu sniegšanu;

5) administratīvo sodu piedziņu valsts budžetā ar valsts pārvaldes iestāžu nolēmumu."

37. Izteikt 568.pantu šādā redakcijā:

"568.pants. Tiesu izpildītāja takses, tiesas un citu institūciju

nolēmumu izpildes izdevumu ieturēšana no parādnieka

un piedzinēja

(1) Par tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildes izdevumiem tiesu izpildītājs sastāda aprēķinu, vienlaikus nosakot, kādā apmērā tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildes izdevumi ieturami no parādnieka un atlīdzināmi personai, kas uzņēmusies nolēmuma izpildes izdevumus.

< P ALIGN="JUSTIFY">(2) Tiesu izpildītāja sastādīto aprēķinu par tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildes izdevumiem triju dienu laikā nosūta parādniekam un piedzinējam.

(3) Piedzinējs vai parādnieks tiesu izpildītāja aprēķinu var pārsūdzēt Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē desmit dienu laikā no aprēķina saņemšanas dienas.

(4) Valsts nodeva, tiesu izpildītāju takses, tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildes izdevumi piedzenami no parādnieka, bet, ja pēc piedzinēja lūguma izpildu darbības tiek veiktas steidzamības kārtā, starpību sedz piedzinējs."

38. Izteikt četrpadsmitās sadaļas nosaukumu šādā redakcijā:

"Četrpadsmitā sadaļa

Piespiedu izpildes līdzekļu piemērošana".

39. Izteikt 570.pantu šādā redakcijā:

"570.pants. Piedziņa no fiziskās personas

(1) Piedziņu pēc izpildu dokumentiem tiesu izpildītājs vispirms vērš uz fiziskās personas naudas līdzekļiem kredītiestādēs.

(2) Ja, vēršot piedziņu uz fiziskās personas naudas līdzekļiem kredītiestādēs, piedzinēja prasījums netiek apmierināts, piedziņu vērš uz fiziskās personas mantu, arī uz šīs personas daļu kopīpašumā un laulāto kopmantā, kā arī - likumā noteiktajos gadījumos - uz laulāto mantas kopību.

(3) Piedziņa uz parādnieka mantu netiek vērsta, ja parādnieks saņem darba samaksu, tai pielīdzinātus maksājumus vai citus ienākumus ārpus darba samaksas un piedziņas apmērs nepārsniedz to mēneša ienākumu daļu, uz kuru pēc likuma var vērst piedziņu."

40. Izteikt 571.panta tekstu šādā redakcijā:

"Izpildot tiesas un citu institūciju nolēmumus, piedziņu nedrīkst vērst uz šā likuma 1.pielikumā minēto mantu, izņemot, ja tā ir ieķīlāta par labu piedzinējam."

41. Izteikt 572.pantu šādā redakcijā:

"572.pants. Piedziņa no juridiskās personas

(1) Piedziņu pēc izpildu dokumentiem tiesu izpildītājs vispirms vērš uz juridiskās personas naudas līdzekļiem, kuri atrodas kredītiestādēs.

(2) Ja, vēršot piedziņu uz juridiskās personas naudas līdzekļiem kredītiestādēs, piedzinēja prasījums netiek apmierināts, piedziņu vērš uz juridiskās personas mantu."

42. Izteikt 573.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Parādnieka kustamās mantas apķīlāšana izpaužas šīs mantas aprakstē un apsardzībā.

(2) Veicot nolēmuma piespiedu izpildes darbības, tiesu izpildītājs pārliecinās attiecīgajā kustamo lietu reģistrā par mantas piederības reģistrāciju parādniekam un par parādnieka mantas apgrūtinājumu reģistrāciju komercķīlu reģistrā. Vienlaikus tiesu izpildītājs ar rīkojumu aizliedz attiecīgajiem kustamo lietu reģistriem veikt parādnieka mantas visu veidu pārreģistrāciju un apgrūtināšanu ar lietu tiesībām.

(3) Tiesu izpildītājs var neapķīlāt parādnieka kustamo mantu, ja, vēršot piedziņu uz to, nolēmuma izpildes izdevumi varētu pārsniegt naudas summu, ko iespējams iegūt, atsavinot šo mantu. Par šādas kustamās mantas apķīlāšanas lietderīgumu izlemj tiesu izpildītājs."

43. Izteikt 574.pantu šādā redakcijā:

"574.pants. Parādnieka kustamās mantas apķīlāšanas vispārīgie

noteikumi

(1) Tiesu izpildītājs apķīlā parādnieka mantu tādā daudzumā, kāds nepieciešams, lai dzēstu piedzenamo summu un segtu nolēmuma izpildes izdevumus. Tiesu izpildītājs neapķīlā galvenās lietas būtiskās daļas šķirti no galvenās lietas.

(2) Tiesu izpildītājs var apķīlāt parādnieka kustamu mantu, kuras vērtība pārsniedz piedzinējam piespriesto summu un nolēmuma izpildes izdevumus, ja parādniekam nav citas apķīlāšanai pakļautas mantas vai šo mantu vērtība nesedz piedzenamo summu un nolēmuma izpildes izdevumus.

(3) Ja komercķīlu reģistrā uz parādnieka mantu ir reģistrēta komercķīla par labu trešajām personām, tiesu izpildītājs apķīlā to parādnieka mantu, kura nav apgrūtināta ar komercķīlu. Ja pēc piedziņas vēršanas uz neapgrūtināto parādnieka mantu nepietiek piedzenamās summas dzēšanai, tiesu izpildītājs apķīlā visu ar komercķīlu apgrūtināto parādnieka mantu.

(4) Ja parādnieka manta ir apķīlāta citas personas prasības nodrošināšanai, tiesu izpildītājs apķīlā to mantu, kas nav apķīlāta citas personas prasības nodrošināšanai, ja ar to nepietiek prasības segšanai, – apķīlā pārējo parādnieka mantu.

(5) Ja parādnieks atrodas prombūtnē vai izvairās no nolēmuma izpildes, mantas apķīlāšanu tiesu izpildītājs izdara, piedaloties pašvaldības vai policijas pārstāvim.

(6) Pie parādnieka kustamās mantas apķīlāšanas parādniekam un piedzinējam ir tiesības pieaicināt ne vairāk kā divus lieciniekus. Liecinieku neierašanās neaptur mantas apķīlāšanu.

(7) Notiekot mantas apķīlāšanai, parādnieks ir tiesīgs paziņot tiesu izpildītājam, uz kuriem priekšmetiem vispirms būtu vēršama piedziņa. Tiesu izpildītājs šādu pieteikumu apmierina, ja tas nav pretrunā ar šā likuma normām un nekavē nolēmuma izpildi.

(8) Parādnieka kustamās mantas apķīlāšana pēc viena izpildu dokumenta nav šķērslis piedziņas vēršanai uz šo mantu pēc cita izpildu dokumenta.

(9) Kuģa apķīlājums attiecas ne vien uz kuģa korpusu, bet arī uz visiem kuģa piederumiem, ieskaitot tos, kas nodrošina kuģa navigāciju. Kopīpašumā esošs kuģis apķīlājams visā tā sastāvā, iepriekš neatdalot parādnieka tiesības uz viņa daļu. Par kuģa apķīlāšanu paziņo Kuģu reģistram.

(10) Ja tiek apķīlāts reģistrācijai pakļauts paaugstinātas bīstamības avots, par tā apķīlāšanu un glabātāju paziņo attiecīgā kustamo lietu reģistra turētājam.

(11) Ja tiek apķīlāta parādnieka manta, kas par labu trešajai personai apgrūtināta ar komercķīlu, tiesu izpildītājs, pamatojoties uz komercķīlu reģistrā esošo informāciju, nosūta komercķīlas ņēmējam paziņojumu par apgrūtinātās mantas apķīlāšanu un nosaka termiņu, ne mazāku par desmit dienām, kādā komercķīlas ņēmējam jāpaziņo par viņa prasījuma apmēru.

(12) Pēc šā panta desmitajā daļā noteiktā termiņa beigām tiesu izpildītājs, pamatojoties uz komercķīlu reģistra un komercķīlu ņēmēju iesniegtajiem datiem, izveido sarakstu, kurā norāda:

1) komercķīlas ņēmējus, kuriem ir komercķīlas tiesības uz apķīlāto parādnieka mantu atbilstoši viņu pirmtiesībai;

2) summu, uz kuru katram komercķīlas ņēmējam ir tiesības.

(13) Saraksta kopiju tiesu izpildītājs ierakstītā sūtījumā ar paziņojumu par saņemšanu nosūta parādniekam, piedzinējam un visiem komercķīlas ņēmējiem, kuriem ir komercķīlas tiesības uz apķīlāto parādnieka mantu.

(14) Tiesu izpildītājs nosaka termiņu, kas nav mazāks par desmit dienām no saraksta izsūtīšanas dienas, kādā parādnieks, piedzinējs vai komercķīlu reģistrā norādītais komercķīlas ņēmējs var apstrīdēt tiesu izpildītāja sastādīto sarakstu un iesniegt pieteikumu tiesā pēc tiesu izpildītāja prakses vietas. Par noteikto termiņu tiesu izpildītājs paziņo vienlaikus ar saraksta nosūtīšanu."

44. 575.pantā:

aizstāt nosaukumā vārdu "aprakste" ar vārdu "apķīlāšana";

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Ja ir pierādījumi, ka parādnieka manta atrodas pie citas personas, tiesu izpildītājs apķīlā šo mantu vispārējā kārtībā.";

izslēgt otro daļu.

45. Izteikt 576.panta nosaukumu un pirmo daļu šādā redakcijā:

"576.pants. Kustamās mantas aprakste

(1) Kustamās mantas aprakste ir parādnieka kustamās mantas pazīmju norādīšana un novērtēšana. Aprakstot kustamo mantu, precīzi norāda tās individuālās īpašības un daudzumu."

46. Izteikt 577.pantu šādā redakcijā:

"577.pants. Mantas apķīlāšanas akts

(1) Mantas apķīlāšanas aktā norāda:

1) akta sastādīšanas laiku un vietu;

2) tiesu izpildītāja vārdu, uzvārdu un prakses vietas adresi;

3) tiesas vai citas institūcijas, vai amatpersonas nolēmumu, kas tiek pildīts;

4) piedzinēja un parādnieka vai viņu pilnvaroto pārstāvju vārdu un uzvārdu, ja tie piedalās mantas apķīlāšanā;

5) liecinieku vārdu, uzvārdu un dzīvesvietu, bet amatpersonai - vārdu, uzvārdu un ieņemamo amatu;

6) katra apķīlājamā priekšmeta nosaukumu, tā īpašās pazīmes (576.pants), katra priekšmeta novērtējumu atsevišķi un visas mantas vērtību;

7) uz priekšmetu aizzīmogošanu, ja tā izdarīta;

8) tās personas vārdu, uzvārdu un dzīvesvietu, kurai manta nodota glabāšanā;

9) tiesu izpildītāja rīcības pārsūdzēšanas kārtību un termiņu;

10) apķīlājamās mantas glabāšanas kārtību, mantas glabātāja civiltiesisko atbildību, kā arī kriminālatbildību, ja glabāšanā nodoto mantu izšķērdē, atsavina, slēpj vai apmaina;

11) piedzinēja, parādnieka vai citu mantas apķīlāšanā klātesošo personu izteiktās piezīmes un iebildumus.

(2) Mantas apķīlāšanas aktu paraksta tiesu izpildītājs, piedzinējs, parādnieks, mantas glabātājs un citas personas, kuras piedalījušās mantas apķīlāšanā. Ja piedzinējs, parādnieks vai viņu pārstāvji mantas apķīlāšanas aktu neparaksta, tiesu izpildītājs par to aktā izdara atzīmi.

(3) Piedzinējam vai parādniekam, kas parakstījis apķīlāšanas aktu bez jebkādām piezīmēm, nav tiesību vēlāk iesniegt sūdzību par apķīlāšanas akta nepareizību."

47. Izteikt 578.pantu šādā redakcijā:

"578.pants. Apķīlājamās mantas novērtēšana

(1) Apķīlājamās mantas novērtēšanu izdara tiesu izpildītājs pēc attiecīgajā apvidū esošajām cenām, ievērojot tās nolietojuma pakāpi un apgrūtinājumu, ko rada mantas piespiedu atsavināšana.

(2) Līdz apķīlātās mantas izsoles izziņošanai vai komisijas līguma noslēgšanai piedzinējs vai parādnieks rakstiski var lūgt tiesu izpildītāju pieaicināt ekspertu atkārtotai mantas novērtēšanai. Pirms eksperta pieaicināšanas tiesu izpildītājs rakstiski paziņo personai, kura lūgusi pieaicināt ekspertu, par novērtēšanas izdevumu apmēru. Novērtēšanas izdevumus sedz persona, kura lūgusi pieaicināt ekspertu, iemaksājot nepieciešamo naudas summu tiesu izpildītāja kontā piecu dienu laikā pēc paziņojuma saņemšanas. Ja novērtēšanai nepieciešamā naudas summa nav iemaksāta, tiesu izpildītājs lūgumu pieaicināt ekspertu noraida."

48. 579.pantā:

izteikt nosaukumu un pirmo daļu šādā redakcijā:

"579.pants. Mantas apsardzība

(1) Lai nodrošinātu apķīlātās mantas apsardzību, tiesu izpildītājs ieceļ mantas glabātāju. Apķīlāto parādnieka mantu tiesu izpildītājs nodod glabāšanā fiziskajai personai pret parakstu. Ja mantas glabātājs nevar nodrošināt apķīlāto mantu apsardzību tajā adresē, kur izdarīta apķīlāšana, tiesu izpildītājs mantu izņem un nodod mantas glabātājam. Tiesu izpildītājs jebkurā nolēmuma izpildes stadijā ir tiesīgs pieņemt lēmumu par mantas glabātāja nomaiņu, ja glabātājs nevar turpināt savu pienākumu pildīšanu vai nenodrošina pienācīgu mantas glabāšanu.";

aizstāt ceturtajā daļā vārdu "aprakstot" ar vārdu "apķīlājot";

papildināt ar piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Mantas glabātājs pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma uzrāda apķīlāto un viņam glabāšanā nodoto mantu."

49. 580.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Pie parādnieka atrastos zelta un sudraba izstrādājumus un citas vērtslietas, kā arī vērtspapīrus tiesu izpildītājs apraksta vispārējā kārtībā. Aprakstītās vērtslietas un vērtspapīrus tiesu izpildītājs izņem un, ja nevar nodrošināt to saglabāšanu, nodod glabāšanā kredītiestādē.";

aizstāt otrajā daļā vārdus "izpildītāju kantora depozīta" ar vārdu "izpildītāja".

50. 581.pantā:

izteikt nosaukumu un pirmo daļu šādā redakcijā:

"581.pants. Apķīlātās mantas pārdošana

(1) Tiesu izpildītājam ir tiesības pārdot parādnieka mantu, ja desmit dienu laikā pēc mantas apķīlāšanas nav iesniegtas sūdzības par tiesu izpildītāja darbībām vai nav iesniegts lūgums par eksperta pieaicināšanu atkārtotai mantas novērtēšanai. Ja iesniegtas sūdzības, tiesu izpildītājam ir tiesības pārdot parādnieka mantu pēc sūdzību izlemšanas, bet ne ātrāk par desmit dienām pēc mantas apķīlāšanas. Ja iesniegts lūgums par eksperta pieaicināšanu, - pēc mantas atkārtotas novērtēšanas vai lūguma noraidīšanas, bet ne ātrāk par desmit dienām pēc mantas apķīlāšanas.";

aizstāt otrajā daļā vārdu "sprieduma" ar vārdu "nolēmuma";

papildināt pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Apķīlāto mantu tiesu izpildītājs var pārdot izsolē kā vienu izsoles priekšmetu, ja ir apķīlātas vienādas lietas vai lietu komplekti."

51. Izteikt 582.pantu šādā redakcijā:

"582.pants. Apķīlātās mantas pārdošanas kārtība

(1) Tiesu izpildītājs apķīlāto mantu pārdod izsolē, bet, ja to lūdzis piedzinējs un tas nekavē nolēmuma izpildi, tiesu izpildītājs apķīlāto mantu var nodot tirdzniecības uzņēmumam pārdošanai pēc komisijas noteikumiem. Ja piedzinējs nav to lūdzis, apķīlāto mantu var nodot tirdzniecības uzņēmumam komisijā tikai šajā likumā noteiktajos gadījumos.

(2) Uzņēmējsabiedrību kapitāla daļas, pajas un slēgtas emisijas akcijas, kā arī citas bezķermeniskas lietas izsolē pārdod tiesu izpildītājs, bet publiskā apgrozībā esošās akcijas un citi vērtspapīri nododami pārdošanai Rīgas Fondu biržā.

(3) Tiesu izpildītājs var izņemt apķīlāto kustamo mantu:

1) lai nodotu to pārdošanai komisijā;

2) pirms pārdošanas izsolē, ja tas nepieciešams;

3) lai šajā likumā noteiktajos gadījumos to nodotu kustamās mantas nosolītājam, piedzinējam vai parādniekam.

(4) Ja parādnieks pilnīgi samaksā parādu un nolēmuma izpildes izdevumus līdz mantas izsoles izsludināšanai vai komisijas līguma noslēgšanai, pārdošana apturama un apķīlātā manta atdodama parādniekam. Ja parādnieks pilnīgi samaksā parādu un nolēmuma izpildes izdevumus pēc mantas izsoles izsludināšanas vai komisijas līguma noslēgšanas, pārdošana apturama un apķīlātā manta atdodama parādniekam, ja tam piekrīt piedzinējs.

(5) Pēc apķīlātās mantas pārdošanas vai šajā likumā noteiktajos gadījumos nododot mantu piedzinējam vai parādniekam, tiesu izpildītājs pieņem lēmumu par pārdotās mantas apķīlājuma noņemšanu, kā arī nosūta attiecīgajam kustamo lietu reģistra turētājam paziņojumu par visu pārreģistrācijas un apgrūtinājuma ar lietu tiesībām aizliegumu atcelšanu.

(6) Pēc ar komercķīlu apgrūtinātas mantas pārdošanas vai šajā likumā noteiktajos gadījumos nododot to piedzinējam, tiesu izpildītājs iesniedz tiesā pieteikumu un tiesa pieņem lēmumu par komercķīlas dzēšanu. Tiesas lēmumu un izsoles aktu vai aktu par mantas nodošanu tiesu izpildītājs izsniedz pircējam vai piedzinējam iesniegšanai komercķīlu reģistrā."

52. Izteikt 583.pantu šādā redakcijā:

"583.pants. Apķīlātās mantas pārdošana komisijā

(1) Apķīlāto parādnieka mantu komisijā realizē, pārdodot to ar tirdzniecības uzņēmuma starpniecību.

(2) Mantas pārdošana pieļaujama tiesu izpildītāja prakses tiesu apgabala robežās.

(3) Apķīlāto mantu tiesu izpildītājs nodod pārdošanai, ievērojot šā likuma 581.pantā noteiktos termiņus. Apķīlātās mantas tiek nodotas realizēšanai pēc tiesu izpildītāja novērtētās cenas, bet, ja ir veikta viena vai vairākas atkārtotas eksperta novērtēšanas, - pēc augstākās eksperta novērtētās cenas.

(4) Lietas, kas ātri bojājas, izņem un nodod pārdošanai nekavējoties.

(5) Mēneša laikā pēc mantas nodošanas komisijā tirdzniecības uzņēmumi iemaksā ieņemtās summas tiesu izpildītāja kontā. Tirdzniecības uzņēmums saņem atlīdzību saskaņā ar līguma nosacījumiem.

(6) Parādnieka mantu, kas nav pārdota mēneša laikā no tās nodošanas tirdzniecības uzņēmumam, tiesu izpildītājs kopā ar tirdzniecības uzņēmuma pārstāvi pārceno, bet ne vairāk kā par 50 % no mantas sākuma cenas. Par notikušo pārcenošanu paziņo piedzinējam un parādniekam.

(7) Ja manta netiek pārdota divu mēnešu laikā pēc tās pārcenošanas, piedzinējam ir tiesības paturēt šo mantu sev par pārcenošanas summu, rakstiski paziņojot par to tiesu izpildītājam desmit dienu laikā. Ja piedzinējs mantu nepatur, tiesu izpildītājs to nodod atpakaļ parādniekam vai pārdod izsolē pēc otrās izsoles noteikumiem no cenas, kas noteikta pēc pārcenošanas.

53. Izteikt 584.panta nosaukumu un pirmo, otro un trešo daļu šādā redakcijā:

"584.pants. Kustamās mantas izsoles izziņošana

(1) Kustamās mantas izsoli, izņemot kuģa izsoli, tiesu izpildītājs izziņo vismaz septiņas dienas iepriekš. Paziņojumā norāda tiesu izpildītāja vārdu, uzvārdu un prakses vietu, pārdodamos priekšmetus un to izsoles sākuma cenu, pārdošanas vietu un laiku, parādnieka vārdu un uzvārdu.

(2) Paziņojumu par izsoli izliek tiesu izpildītāja prakses vietā un pie tās mājas, kur notiks izsole.

(3) Tāda izsoles priekšmeta pārdošanu, kura novērtējums pārsniedz vienu tūkstoti latu, tiesu izpildītājs izsludina arī vietējā laikrakstā."

 

54. Izteikt 585.panta otro un trešo daļu šādā redakcijā:

"(2) Paziņojums par kuģa izsoli publicējams laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", norādot šā likuma 584.panta pirmajā daļā minētās ziņas, kā arī kuģa nosaukumu un ostu, kurā tas pierakstīts. Paziņojumu par kuģa izsoli izliek tiesu izpildītāja prakses vietā. Ieinteresētā persona paziņojumu par izsoli uz sava rēķina var ievietot laikrakstos un citos masu informācijas līdzekļos, kā arī izlikt sludinājumu sabiedriskās vietās atbilstoši attiecīgās pašvaldības noteiktajai kārtībai.

(3) Par kuģa izsoli paziņo kuģa īpašniekam, kuģa reģistratoram, hipotēku turētājiem, zināmajām personām, kuru prasības ir nodrošinātas ar jūrniecības prasījumu tiesībām, kuģu līdzīpašniekiem, ja tādi ir. Paziņojumu nosūta ierakstītā sūtījumā vai, izmantojot citu sakaru līdzekli, kas nodrošina apstiprinājumu par šāda paziņojuma saņemšanu."

55. Aizstāt 586.pantā vārdu "aprakstē" ar vārdu "apķīlāšanā".

56. 587.pantā:

izteikt pirmo un otro daļu šādā redakcijā:

"(1) Kustamās mantas izsole tiek uzsākta no tiesu izpildītāja novērtējuma, bet, ja ir veikta viena vai vairākas atkārtotas novērtēšanas, - no augstākā eksperta novērtējuma. Uzsākot katra izsoles priekšmeta izsolīšanu, tiesu izpildītājs nosauc priekšmeta izsoles sākumcenu, nosaka izsoles soli, ne mazāku par vienu procentu no mantas izsoles sākumcenas, un jautā izsoles dalībniekiem, vai kāds sola vairāk. Pircēju solītās cenas tiesu izpildītājs paziņo mutvārdos un ieraksta izsoles aktā, kamēr vien turpinās pārsolīšana.

(2) Pārsolīšanai beidzoties, tiesu izpildītājs trīs reizes jautā, vai neviens nesola vairāk. Ja pēc trešās reizes neseko pārsolījums, tiesu izpildītājs izdara piesitienu un paziņo, ka pārsolījumus vairs nepieņem un izsolāmais priekšmets ir pārdots."

izteikt piekto un sesto daļu šādā redakcijā:

"(5) Ja summa, kas saņemta, pārdodot daļu no apķīlātās mantas, ir pietiekama pilnīgai piedzenamās summas dzēšanai un nolēmuma izpildes izdevumu segšanai, pārējos priekšmetus neizsola. Kad solītāji ir samaksājuši pilnu pirkuma maksu, šie priekšmeti atdodami atpakaļ parādniekam, par ko tiesu izpildītājs sastāda aktu.

(6) Personai, kura nosolījusi pārdodamo priekšmetu, nekavējoties jāsamaksā vismaz piektā daļa no solītās cenas, bet pilna nosolītā summa - ne vēlāk kā nākamajā darbdienā pēc izsoles. Kad izsolē nosolītā summa samaksāta pilnībā, nopirktie priekšmeti nododami nosolītājam, par ko tiesu izpildītājs sastāda aktu."

57. Izteikt 588.panta tekstu šādā redakcijā:

"Izsoles aktā tiesu izpildītājs norāda:

1) izsoles dienu un vietu;

2) tiesu izpildītāja vārdu, uzvārdu un prakses vietas adresi;

3) nolēmumu, kas tiek pildīts;

4) pārdodamā priekšmeta nosaukumu vai numuru pēc apķīlāšanas akta;

5) pārdodamā priekšmeta izsoles sākumcenu;

6) izsolē solītās cenas, solītāja vārdu un uzvārdu;

7) pircēja vārdu, uzvārdu, personas kodu un adresi;

8) vai pie pārdošanas bijis klāt parādnieks vai viņa pārstāvis."

58. Izteikt 589.pantu šādā redakcijā:

"589.pants. Izsoles vai priekšmeta izsolīšanas pasludināšana par

nenotikušu

(1) Tiesu izpildītājs pasludina izsoli par nenotikušu, ja izsolē nav ieradušies pircēji vai ieradies tikai viens pircējs.

(2) Tiesu izpildītājs pasludina priekšmeta izsolīšanu par nenotikušu, ja:

1) kustamās mantas pirmajā izsolē neviens no tiem, kas ieradušies, nesola vairāk par izsoles sākumcenu;

2) kustamās mantas otrajā izsolē neviens no tiem, kas ieradušies, nesola pat desmit procentus no priekšmeta izsoles sākumcenas;

3) pircējs noteiktā termiņā nesamaksā visu summu, par kuru viņš mantu nosolījis.

(3) Lēmumu par izsoles vai priekšmeta izsolīšanas pasludināšanu par nenotikušu tiesu izpildītājs pieņem nekavējoties, kad iestājušies šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētie nosacījumi. Tiesu izpildītājs savu lēmumu trīs dienu laikā nosūta piedzinējam un parādniekam. Tiesu izpildītāja lēmumu piedzinējs vai parādnieks var pārsūdzēt Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē.

(4) Šā panta otrās daļas 3.punktā paredzētajā gadījumā pēc nosolīšanas iemaksātā nauda netiek atmaksāta, bet pievienojama kopsummai, kas ieņemta par mantu."

59. Izteikt 590.pantu šādā redakcijā:

"590.pants. Sekas, kas rodas, ja izsole vai priekšmeta izsolīšana

pasludināta par nenotikušu

(1) Ja izsole vai priekšmeta izsolīšana pasludināta par nenotikušu, piedzinējam ir tiesības paturēt apķīlāto mantu par izsoles sākumcenu, rakstiski paziņojot par to tiesu izpildītājam divu nedēļu laikā no izsoles dienas.

(2) Ja vairāki piedzinēji vēlas paturēt apķīlāto mantu sev par izsoles sākumcenu, rīkojama atkārtota pirmā izsole, kurā piedalās piedzinēji, kas vēlas paturēt apķīlāto mantu sev par sākumcenu, un solīšana sākas no pirmās izsoles sākumcenas. Par izsoles laiku un vietu tiesu izpildītājs rakstiski paziņo piedzinējiem septiņas dienas iepriekš. Piedzinēja neierašanās uz izsoli tiek uzskatīta par viņa atteikšanos no tiesībām paturēt mantu sev par izsoles sākumcenu. Ja uz izsoli ierodas viens piedzinējs, viņš var paturēt apķīlāto mantu par izsoles sākumcenu bez solīšanas. Ja uz izsoli neierodas neviens piedzinējs, tiesu izpildītājs nekavējoties izsludina otro izsoli.

(3) Ja piedzinēja pieteikums par apķīlātās mantas paturēšanu par izsoles sākumcenu nav saņemts divu nedēļu laikā no izsoles dienas, tiesu izpildītājs nekavējoties nosaka otro izsoli. Otro izsoli izziņo, ievērojot pirmās izsoles noteikumus.

(4) Solīšana kustamās mantas otrajā izsolē tiek uzsākta no pirmās izsoles sākumcenas un notiek, ievērojot šā likuma 587.panta pirmajā daļā paredzēto kārtību.

(5) Ja neviens no tiem, kas ieradušies, nesola vairāk par izsoles sākumcenu, tiesu izpildītājs paziņo, ka tiek uzsākta priekšmeta izsolīšana ar lejupejošu soli. Tiesu izpildītājs pazemina priekšmeta izsoles sākumcenu par iepriekš noteikto soli un prasa, vai kāds no klātesošajiem sola šo cenu. Par katru cenas pazeminājumu tiesu izpildītājs izdara atzīmi izsoles aktā. Tiesu izpildītājs pārtrauc priekšmeta izsolīšanu, ja neviens no tiem, kas ieradušies, nesola pat desmit procentus no priekšmeta izsoles sākumcenas.

(6) Ja kāds no otrajā izsolē klātesošajiem sola nosaukto priekšmeta cenu, tiesu izpildītājs trīs reizes jautā, vai neviens nesola vairāk, un, ja neseko pārsolījums, izdara piesitienu un paziņo, ka pārsolījumus vairs nepieņem un izsolāmais priekšmets ir pārdots. Ja kāds sola vairāk, izsole turpinās ar augšupejošu soli, ievērojot šā likuma 587.panta otrās daļas noteikumus.

(7) Persona, kura nosolījusi pārdodamo priekšmetu zem otrās izsoles sākumcenas, nekavējoties samaksā pilnu nosolīto summu. Persona, kura nosolījusi pārdodamo priekšmetu par cenu, kas ir augstāka par otrās izsoles sākuma cenu, nekavējoties samaksā visu priekšmeta izsoles sākumcenu, bet pilnu nosolīto summu - ne vēlāk kā nākamajā darbdienā pēc izsoles. Kad izsolē nosolītā summa samaksāta pilnībā, nopirktie priekšmeti nododami nosolītājam, par ko tiesu izpildītājs sastāda aktu.

(8) Ja arī otrā izsole vai priekšmeta izsolīšana otrajā izsolē pasludināta par nenotikušu un piedzinējs divu nedēļu laikā pēc otrās izsoles nav paziņojis par vēlēšanos apķīlāto mantu paturēt sev par pēdējo solīto vai tiesu izpildītāja nosaukto cenu, manta atdodama parādniekam, par ko tiesu izpildītājs sastāda aktu."

60. Izteikt 72.nodaļas nosaukumu šādā redakcijā:

"72.nodaļa

Piedziņas vēršana uz darba samaksu, tai pielīdzinātajiem maksājumiem un citiem parādnieka ienākumiem ārpus darba samaksas".

61. Izteikt 592.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Piedziņa uz parādnieka darba samaksu, arī uz samaksu, ko parādnieks saņem par valsts civildienesta vai militārā dienesta pildīšanu, tiek vērsta, ja:

1) tiek izpildīts nolēmums par periodisku maksājumu piedziņu;

2) piedziņas apmērs nepārsniedz to mēneša darba samaksas vai tai pielīdzināto maksājumu daļu, uz kuru pēc likuma var vērst piedziņu;

3) piedzinējs ir lūdzis vērst piedziņu uz darba samaksu vai tai pielīdzinātajiem maksājumiem."

62. Izteikt 593.panta tekstu šādā redakcijā:

"Darba devējs pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma viņa noteiktajā termiņā sniedz ziņas par to, vai parādnieks strādā pie tā, kāda ir viņa darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi tiesu izpildītāja norādītajā laikposmā."

63. 594.pantā:

izslēgt trešo daļu;

papildināt ceturto daļu pēc vārdiem "parādniekam jāsaņem" ar vārdiem "pēc nodokļu samaksas".

64. Izteikt 595.panta otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Piedziņas vēršanu uz pensijām izdara saskaņā ar likumiem par pensijām un šā likuma 594.pantā norādītajos ieturējumu apmēros."

65. Papildināt 596.panta 4.apakšpunktu pēc vārdiem "palīdzības pabalstiem" ar vārdiem "ievērojot likumos paredzētos izņēmumus".

66. Izteikt 597.panta nosaukumu šādā redakcijā:

"597.pants. Kārtība piedziņas vēršanai uz parādnieka darba

samaksu, tai pielīdzinātajiem maksājumiem un citiem

ienākumiem".

67. Papildināt 598.pantu pēc vārdiem "pēc piedzinēja" ar vārdu "rakstiska".

68. 599.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Ja piedziņu vērš uz naudas summām, kas atrodas pie citām personām, tiesu izpildītājs nosūta šīm personām pieprasījumu paziņot, vai pie tām atrodas parādniekam piederošas naudas summas vai arī tām ir pienākums samaksāt kādas summas parādniekam, uz kāda pamata un kādā termiņā.";

aizstāt otrajā daļā vārdus "jāsamaksā piedzinējam vai jāieskaita tiesu izpildītāju kantora depozīta kontā" ar vārdiem "jāiemaksā tiesu izpildītāja kontā";

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Ja parādnieka naudas summas atrodas kredītiestādē, tiesu izpildītājs nosūta kredītiestādei apstiprinātu izpildu dokumenta kopiju un dod rīkojumu kredītiestādei pārtraukt izmaksas no kredītiestādē esošajiem parādnieka kontiem. Saņemot izpildu dokumenta apstiprinātu kopiju un rīkojumu, kredītiestāde reģistrē tā saņemšanas brīdi ar precizitāti līdz minūtei, par ko izdara atzīmi uz izpildu dokumenta kopijas. Tiesu izpildītāja rīkojums ir izpildāms nekavējoties. Tiesu izpildītāja rīkojumi ir spēkā līd z to atsaukšanai vai līdz brīdim, kad kredītiestāde ir pārskaitījusi visu tiesu izpildītāja norādīto naudas summu."

69. 600.pantā:

izteikt nosaukumu šādā redakcijā:

"600.pants. Piedziņas vēršana uz nekustamo īpašumu";

izslēgt pirmo daļu;

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Tiesu izpildītājs par piedziņas vēršanu uz nekustamo īpašumu paziņo zemesgrāmatu nodaļai, kas par to izdara atzīmi zemesgrāmatā. Šīs atzīmes sekas norādītas Civillikuma 1077.panta pirmajā daļā, 1081. un 1305.pantā, kā arī Zemesgrāmatu likuma 46.pantā.";

aizstāt trešajā daļā vārdu "līdzīpašniekiem" ar vārdu "kopīpašniekiem";

aizstāt trešajā daļā vārdu "ķīlu" ar vārdu "hipotekārajiem";

papildināt pantu ar ceturto, piekto, sesto un septīto daļu šādā redakcijā:

"(4) Šā panta trešajā daļā noteiktajā paziņojumā tiesu izpildītājs nosaka termiņu, ne mazāku par desmit dienām, kādā hipotekārajam kreditoram jāpaziņo par viņa prasījuma apmēru.

(5) Pēc šā panta ceturtās daļas kārtībā noteiktā termiņa beigām tiesu izpildītājs uz zemesgrāmatas datu un hipotekāro kreditoru iesniegto datu pamata izveido sarakstu, kurā norāda:

1) hipotekāros kreditorus, kuriem ir hipotēkas tiesības uz nekustamo īpašumu, atbilstoši to pirmtiesībai;

2) summu, uz kādu katram hipotekārajam kreditoram ir tiesības.

(6) Sastādītā saraksta kopiju tiesu izpildītājs nosūta ierakstītā sūtījumā ar paziņojumu par saņemšanu parādniekam, piedzinējam un visiem hipotekārajiem kreditoriem, kuriem ir hipotēkas tiesības uz nekustamo īpašumu.

(7) Tiesu izpildītājs nosaka termiņu, kas nav mazāks par desmit dienām no saraksta izsūtīšanas dienas, kādā parādnieks, piedzinējs vai zemesgrāmatā norādītais hipotekārais kreditors var apstrīdēt tiesu izpildītāja sastādīto sarakstu, iesniedzot pieteikumu tiesā pēc tiesu izpildītāja prakses vietas. Par noteikto termiņu tiesu izpildītājs paziņo vienlaikus ar saraksta nosūtīšanu."

70. Izteikt 601.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Pēc tam, kad zemesgrāmatu nodaļa ir izdarījusi atzīmi zemesgrāmatā par piedziņas vēršanu uz nekustamo īpašumu, tiesu izpildītājs nosūta parādniekam paziņojumu par piedziņas vēršanu uz nekustamo īpašumu. No tiesu izpildītāja paziņojuma saņemšanas dienas parādnieks nodrošina, lai:

1) nekustamajā īpašumā netiktu cirsts mežs, izņemot saimniecības uzturēšanai nepieciešamo;

2) netiktu atsavināti vai bojāti nekustamā īpašuma piederumi."

71. Izteikt 603.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Nekustamā īpašuma aprakste ir nekustamā īpašuma pazīmju, apgrūtinājumu un aprobežojumu norādīšana un vērtības norādīšana, ja šāda vērtība ir ierakstīta zemesgrāmatā. Par nekustamā īpašuma aprakstes laiku tiesu izpildītājs paziņo parādniekam, nosūtot šā likuma 601.pantā paredzēto paziņojumu, un piedzinējam. Pie nekustamā īpašuma aprakstes parādniekam un piedzinējam ir tiesības pieaicināt ne vairāk kā divus lieciniekus. Parādnieka, piedzinēja vai liecinieku neierašanās neaptur apraksti.

(2) Aprakstes aktā norāda:

1) tiesu izpildītāja vārdu, uzvārdu un prakses vietas adresi;

2) tiesas vai citas institūcijas nolēmumu, kurš tiek pildīts;

3) piedzinēja un parādnieka vai viņu pilnvaroto pārstāvju vārdu un uzvārdu, ja tie piedalās aprakstē;

4) liecinieku vārdu, uzvārdu un dzīvesvietu, ja tādi piedalās aprakstē;

5) vietu, kur nekustamais īpašums atrodas;

6) no kādām daļām tas sastāv;

7) uz zemesgrāmatas ierakstu pamata:

a) aprakstāmā nekustamā īpašuma vērtību, ja tāda ir norādīta, tā īpašnieku, apgrūtinājumus ar parādiem un to summu, kā arī aprobežojumus un apgrūtinājumus, kas uzlikti nekustamajam īpašumam;

b) ziņas par nekustamā īpašuma stāvokli un par attiecībā uz nekustamo īpašumu noslēgtajiem līgumiem, ja tiesu izpildītājam par tādiem ir zināms, kā arī ziņas par kustamo mantu, kura ir nekustamā īpašuma piederums;

8) nekustamā īpašuma faktisko valdītāju vai pārvaldnieku, ja tādi ir zināmi.

(3) Aprakstot tehnoloģiski savstarpēji saistītu iekārtu un ēku kopumu, norāda arī, kurās ēkās tas atrodas, aizņemto ēku lielumu, sastāvu, darba telpu skaitu, darbagaldu un citu iekārtu skaitu.

(4) Parādnieks iesniedz dokumentus un plānus, ar kuriem noteikta aprakstāmā nekustamā īpašuma platība un parādnieka tiesības uz šo īpašumu, kā arī paziņo tiesu izpildītājam nekustamā īpašuma faktisko valdītāju un pārvaldnieku.

(5) Tiesu izpildītājs pēc ieinteresēto personu lūguma un uz to rēķina var pieprasīt no zemesgrāmatu nodaļas to dokumentu norakstus, kuri attiecas uz aprakstāmo nekustamo īpašumu.

(6) Šā panta ceturtajā un piektajā daļā norādīto dokumentu nesaņemšana neaptur apraksti.

(7) Ja parādnieks vai piedzinējs nav piedalījies nekustamā īpašuma aprakstē, tiesu izpildītājs aprakstes aktu tiem nosūta trīs dienu laikā pēc aprakstes."

72. Izteikt 604.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Par nekustamā īpašuma vērtību tiek norādīta tā vērtība, kas ierakstīta zemesgrāmatā. Ja tādu ierakstu zemesgrāmatā nav, nekustamā īpašuma vērtību pie aprakstes nenorāda, bet novērtējums tiek veikts pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma. Novērtēšanai nepieciešamo naudas summu iemaksā piedzinējs. Tiesu izpildītājs pieprasa veikt novērtējumu tikai tad, kad tiesu izpildītāja kontā iemaksāta novērtēšanai nepieciešamā naudas summa. Par eksperta novērtējumu tiesu izpildītājs paziņo parādniekam un piedzinējam.

(2) Desmit dienu laikā pēc nekustamā īpašuma aprakstes vai, ja tiek veikta nekustamā īpašuma novērtēšana, pēc paziņošanas par eksperta novērtējumu parādnieks vai piedzinējs var lūgt nekustamā īpašuma jaunu novērtēšanu. Pirms novērtēšanas pieprasīšanas tiesu izpildītājs rakstiski paziņo personai, kura lūgusi pieaicināt ekspertu, par novērtēšanas izdevumu apmēru. Novērtēšanas izdevumus sedz persona, kura lūgusi pieaicināt ekspertu, iemaksājot nepieciešamo naudas summu tiesu izpildītāja kontā tiesu izpildītāja noteiktajā termiņā. Ja novērtēšanai nepieciešamā naudas summa noteiktajā termiņā nav iemaksāta, tiesu izpildītājs lūgumu par nekustamā īpašuma jaunu novērtēšanu noraida.

(3) Nekustamā īpašuma novērtēšanu izdara sertificēts eksperts."

73. Izteikt 605.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Aprakstītais nekustamais īpašums līdz nodošanai jaunajam īpašniekam paliek agrākā valdītāja vai pārvaldnieka pārvaldīšanā.

(2) Īpašuma valdītājs vai pārvaldnieks aprakstīto nekustamo īpašumu saglabā tādā pašā stāvoklī, kāds tas bijis aprakstes brīdī, un kopā ar to pašu kustamo mantu.

(3) Ja nav zināms nekustamā īpašuma valdītājs vai pārvaldnieks, tiesu izpildītājs pēc saviem ieskatiem var iecelt nekustamā īpašuma pārvaldnieku. Tiesu izpildītāja ieceltajam nekustamā īpašuma pārvaldītājam ir tāda pati atbildība kā šajā likumā noteiktajam kustamās mantas glabātājam.

(4) Ja īpašumu pārvalda parādnieks, viņam jādod norēķins tiesu izpildītājam par aprakstītā īpašuma pārvaldīšanas laiku. Viņa saņemtie ienākumi no nekustamā īpašuma nododami tiesu izpildītājam un pievienojami summai, kas ieņemta, šo īpašumu pārdodot."

74. 606.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Nekustamā īpašuma izsoli tiesu izpildītājs izziņo, ja šā likuma 604.pantā noteiktajā termiņā nav iesniegts lūgums par nekustamā īpašuma jaunu novērtēšanu vai tas ir noraidīts, un:

1) vismaz vienu mēnesi pirms izsoles, ja nekustamā īpašuma izsoles sākumcena nav augstāka par piecdesmit tūkstošiem latu;

2) vismaz divus mēnešus pirms izsoles, ja nekustamā īpašuma izsoles sākumcena pārsniedz piecdesmit tūkstošus latu, bet nav augstāka par trīssimt tūkstošiem latu;

3) vismaz trīs mēnešus pirms izsoles, ja nekustamā īpašuma izsoles sākumcena ir augstāka par trīssimt tūkstošiem latu."

aizstāt otrajā daļā vārdus "izpildītāju kantora" ar vārdiem "izpildītāja prakses vietā";

izteikt trešās daļas otro punktu šādā redakcijā:

"2) tiesu izpildītāja vārdu, uzvārdu un prakses vietas adresi;"

izteikt trešās daļas ceturto punktu šādā redakcijā:

"4) nekustamā īpašuma izsoles sākumcenu;"

izteikt trešās daļas devīto punktu šādā redakcijā:

"9) nodrošinājuma summu, kas iemaksājama tiesu izpildītāja kontā.";

aizstāt ceturtajā daļā vārdu "līdzīpašniekam" ar vārdu "kopīpašniekam";

izteikt piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) No izsoles izziņošanas dienas visi dokumenti, kas attiecas uz nekustamā īpašuma pārdošanu izsolē, ir pieejami visām personām, kuras vēlas ar tiem iepazīties."

75. 607.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Personas, kuras vēlas piedalīties nekustamā īpašuma izsolē, ne vēlāk kā piecas dienas pirms izsoles iemaksā tiesu izpildītāja kontā nodrošinājumu desmit procentu apmērā no nekustamā īpašuma izsoles sākumcenas."

76. Izteikt 608.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Izsole sākas no aprakstes aktā norādītās nekustamā īpašuma vērtības; ja ir veikta novērtēšana, - no novērtējuma summas; ja veiktas vairākas novērtēšanas, - no augstākās novērtējuma summas.

(2) Pirms izsoles personas, kuras ieradušās uz izsoli, uzrāda tiesu izpildītājam personu un pilnvarojumu apliecinošus dokumentus un iesniedz šo dokumentu kopijas. Uzsākot izsoli, tiesu izpildītājs nosauc pārdodamo nekustamo īpašumu, izsoles sākumcenu un nosaka izsoles soli, ne mazāku par vienu procentu no nekustamā īpašuma izsoles sākumcenas. Pēc tam tiesu izpildītājs jautā izsoles dalībniekiem, vai kāds sola vairāk. Kamēr vien turpinās pārsolīšana, pircēju solītās cenas tiesu izpildītājs paziņo mutvārdos un ieraksta izsoles aktā, norādot solītāja vārdu un uzvārdu.

(3) Pārsolīšanai beidzoties, tiesu izpildītājs trīs reizes jautā, vai neviens nesola vairāk. Ja pēc trešās reizes neseko pārsolījums, tiesu izpildītājs izdara piesitienu un paziņo, ka pārsolījumus vairs nepieņem un izsolāmais nekustamais īpašums ir pārdots."

77. Aizstāt visā 609.pantā vārdus "ķīlas ņēmējs" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "hipotekārais kreditors" (attiecīgā locījumā).

78. 610.pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Izsoles aktā tiesu izpildītājs norāda:

1) izsoles dienu un vietu;

2) tiesu izpildītāja vārdu, uzvārdu un prakses vietas adresi;

3) nolēmumu, kas tiek pildīts;

4) kāds nekustamais īpašums tiek izsolīts un izsoles sākumcenu;

5) personas, kas piedalās izsolē kā piedzinēji, parādnieki un solītāji;

6) izsolē solītās cenas un solītāja vārdu un uzvārdu;

7) augstāko nosolīto cenu, pircēja vārdu un uzvārdu vai nosaukumu, personas kodu vai reģistrācijas numuru un adresi;

8) apgrūtinājumus, ja nekustamo īpašumu pārdod ar nosacījumu, ka tie atstājami.";

papildināt otro daļu pēc vārda "nosolītājs" ar vārdu "pēdējais pārsolītais solītājs".

79. Izteikt 611.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Nekustamo īpašumu iegūst tā persona, kas solījusi augstāko cenu.

(2) Samaksu par nosolīto nekustamo īpašumu pilnā apmērā veic viena mēneša laikā no izsoles dienas, desmit dienu laikā no izsoles dienas samaksājot ne mazāk kā nekustamā īpašuma izsoles sākumcenu.

(3) Piecu dienu laikā pēc tam, kad par nekustamo īpašumu nosolītā summa samaksāta pilnā apmērā, tiesu izpildītājs izsoles aktu iesniedz apstiprināšanai tā rajona (pilsētas) tiesā, kuras teritorijā atrodas nekustamais īpašums.

(4) Ja desmit dienu laikā no izsoles dienas nav samaksāta nekustamā īpašuma izsoles sākumcena vai viena mēneša laikā no izsoles dienas samaksa par nekustamo īpašumu nav veikta pilnā apmērā, iemaksātās summas pievienojamas pie kopējās par īpašumu saņemtās summas un sadalāmas tādā pašā kārtībā kā šī summa. Iemaksātās summas pievienojamas pie kopējās summas arī tad, ja tiek konstatēts, ka pircējam nebija tiesību piedalīties izsolē."

80. 613.pantā:

papildināt pirmo daļu pēc vārdiem "tiesas sēdē" ar vārdiem "15 dienu laikā no izsoles akta iesniegšanas tiesā";

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Tiesa pieņem lēmumu par pārdotā nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz pircēja vārda vai par izsoles atzīšanu par spēkā neesošu saskaņā ar šā likuma 617.panta pirmās daļas noteikumiem. Lēmumā par pārdotā nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz pircēja vārda tiesa nosaka, ka neatkarīgi no kreditoru piekrišanas dzēšamas:

1) visas zemesgrāmatā uz šo īpašumu ierakstītās parādu saistības, par kurām pircējs nav tieši paziņojis, ka uzņemas tās uz sevi;

2) tie apgrūtinājumi, kuru dzēšana pieņemta kā nosacījums, īpašumu iegūstot (609.pants)."

 

81. Izteikt 614.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Izsole pasludināma par nenotikušu, ja:

1) izsolē nav ieradušies solītāji vai arī ieradies tikai viens solītājs;

2) neviens no solītājiem, kas ieradušies izsolē, nepārsola sākumcenu;

3) šā likuma 611.pantā noteiktajos termiņos nav veikta daļēja vai pilna samaksa par nosolīto nekustamo īpašumu.

(2) Ja izsole pasludināma par nenotikušu saskaņā ar šā panta pirmās daļas pirmo un otro punktu, tiesu izpildītājs par izsoles pasludināšanu par nenotikušu paziņo personām, kas ieradušās izsolē, un taisa par to lēmumu. Ja izsole pasludināma par nenotikušu saskaņā ar šā panta pirmās daļas trešo punktu, tiesu izpildītājs pēc šajā punktā minētā nosacījuma iestāšanās par to taisa lēmumu.

(3) Lēmumu par izsoles pasludināšanu par nenotikušu tiesu izpildītājs nākamajā darbdienā pēc tā pieņemšanas nosūta piedzinējiem, parādniekam, viņa kopīpašniekam, ja pārdodamais nekustamais īpašums atrodas kopīpašumā, un pēdējam pārsolītajam solītājam. Tiesu izpildītāja lēmumu desmit dienu laikā no tā pieņemšanas piedzinējs vai parādnieks var pārsūdzēt Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē."

82. Izteikt 615.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Ja izsole ir pasludināta par nenotikušu, katram piedzinējam vai pārdodamā nekustamā īpašuma kopīpašniekam, kā arī pēdējam izsolē pārsolītajam solītājam ir tiesības divu nedēļu laikā no lēmuma par izsoles pasludināšanu par nenotikušu pieņemšanas dienas paziņot tiesu izpildītājam par nekustamā īpašuma paturēšanu sev. Ja izsole pasludināta par nenotikušu šā likuma 614.panta pirmās daļas 1. un 2.punktā paredzēto iemeslu dēļ, minētās personas nekustamo īpašumu var paturēt sev par izsoles sākumcenu. Ja izsole pasludināta par nenotikušu šā likuma 614.panta pirmās daļas 3.punktā paredzētā iemesla dēļ, minētās personas nekustamo īpašumu var paturēt sev par pēdējā pārsolītā solītāja solīto augstāko cenu.

(2) Ja vairākas personas saskaņā ar šā panta pirmo daļu vēlas paturēt nekustamo īpašumu sev, rīkojama atkārtota pirmā izsole, kurā piedalās personas, kas vēlas paturēt nekustamo īpašumu sev, un solīšana sākas no cenas, par kuru personas var paturēt nekustamo īpašumu sev. Par izsoles laiku un vietu tiesu izpildītājs rakstiski paziņo personām, kuras vēlas paturēt nekustamo īpašumu sev, septiņas dienas iepriekš. Personas neierašanās uz izsoli tiek uzskatīta par tās atteikšanos no tiesībām paturēt mantu sev. Ja uz izsoli ierodas viena persona, kura vēlas paturēt nekustamo īpašumu sev, tā var paturēt nekustamo īpašumu sev par šā panta pirmajā daļā noteikto cenu bez solīšanas. Ja uz izsoli neierodas neviens, tiesu izpildītājs nekavējoties izsludina otro izsoli.

(3) Persona, kas patur sev nekustamo īpašumu, iemaksā tiesu izpildītāja kontā šā panta pirmajā daļā norādīto summu šā likuma 612.pantā noteiktajā kartībā.

(4) Pēc šā panta trešajā daļā minētās summas samaksas tiesu izpildītājs iesniedz pieteikumu un izsoles aktu apstiprināšanai tiesā, kura 15 dienu laikā pieņem lēmumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz pircēja, kopīpašnieka vai piedzinēja vārda un zemesgrāmatā ierakstīto parādu dzēšanu (613.pants).

(5) Ja neviens nav pieteicies paturēt nekustamo īpašumu sev, rīkojama otrā izsole."

83. Papildināt 616.pantu ar trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Ja piedzinējs nav lūdzis rīkot trešo izsoli vai ja arī trešā izsole nav notikusi un neviens nav vēlējies paturēt nekustamo īpašumu sev, nekustamais īpašums paliek iepriekšējā īpašnieka īpašumā."

84. Izteikt 617.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Tiesa izsoli atzīst par spēkā neesošu, ja:

1) kādam nepamatoti nav atļauts piedalīties izsolē vai nepareizi atraidīts kāds pārsolījums;

2) nekustamo īpašumu nopirkusi tāda persona, kura nav bijusi tiesīga piedalīties izsolē;

3) nekustamais īpašums pārdots pirms termiņa, kāds noteikts paziņojumā par pārdošanu;

4) pirmajā izsolē nekustamais īpašums pārdots zem to prasījumu summas, kuriem pēc piedzinēju prasījumu apmierināšanas secības ir priekšrocība salīdzinājumā ar visām uz nekustamo īpašumu vērstajām piedziņām;

5) tiesu izpildītājs, piedzinējs vai pircējs pieļāvis ļaunprātības.

(2) Prasību par izsoles atzīšanu par spēkā neesošu ieinteresētā persona var iesniegt tiesā desmit dienu laikā pēc izsoles dienas, un tā tiek izskatīta tiesas sēdē vienlaikus ar nekustamā īpašuma izsoles akta apstiprināšanu.

(3) Par tiesas lēmumu var iesniegt blakus sūdzību.

(4) Ja nekustamā īpašuma izsole atzīta par spēkā neesošu, rīkojama atkārtota izsole pēc tās izsoles noteikumiem, kura atzīta par spēkā neesošu."

85. Izteikt 619.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Ja piedzinējam ir piespriesti tiesas spriedumā norādīti noteikti priekšmeti, tiesu izpildītājs šā likuma 555.pantā noteiktajā kārtībā paziņo parādniekam par pienākumu izpildīt spriedumu labprātīgi. Priekšlikumā tiesu izpildītājs norāda arī datumu, kad tiks veikta tiesas sprieduma piespiedu izpilde, ja tas nebūs izpildīts labprātīgi. Ja tiesas spriedums ir izpildāms nekavējoties, tiesu izpildītājs termiņu izpildīt tiesas spriedumu labprātīgi parādniekam nedod, bet rakstiski, izsniedzot pret parakstu vai nosūtot ierakstītā sūtījumā, paziņo datumu un laiku, kad tiks veikta tiesas sprieduma piespiedu izpilde.

(2) Tiesu izpildītāja noteiktajā sprieduma piespiedu izpildes laikā pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma parādniekam ir pienākums uzrādīt izpildu rakstā norādītos piedzinējam nododamos priekšmetus. Pie priekšmetu nodošanas parādniekam un piedzinējam ir tiesības pieaicināt ne vairāk kā divus lieciniekus. Liecinieku neierašanās neaptur sprieduma izpildi.

(3) Ja tiesas sprieduma piespiedu izpildes laikā parādnieks neuzrāda spriedumā norādītos piedzinējam nododamos priekšmetus, atsakās darīt zināmu to atrašanās vietu un pēc telpu apskates priekšmeti nav atrasti, tiesu izpildītājs par to sastāda aktu, ko paraksta tiesu izpildītājs, piedzinējs un liecinieki, ja tādi ir piedalījušies. Pēc akta par piedzinējam nododamās mantas neesamību sastādīšanas tiesu izpildītājs atbilstoši šā likuma noteikumiem veic piespiedu izpildu darbības tiesas spriedumā noteiktās summas (196.pants) piedziņai."

86. Papildināt likumu ar 620.1 pantu šādā redakcijā:

"620.1 pants. Tiesas sprieduma par izlikšanu no telpām izpilde

(1) Uzsākot tiesas sprieduma par izlikšanu no telpām izpildi, tiesu izpildītājs šā likuma 555.pantā noteiktajā kārtībā izliekamajai personai paziņo par pienākumu izpildīt spriedumu labprātīgi. Priekšlikumā tiesu izpildītājs norāda arī datumu, kad tiks veikta tiesas sprieduma piespiedu izpilde, ja tas nebūs izpildīts labprātīgi. Ja tiesas spriedums ir izpildāms nekavējoties, tiesu izpildītājs termiņu izpildīt tiesas spriedumu labprātīgi izliekamajai personai nedod, bet rakstiski, izsniedzot pret parakstu vai nosūtot ierakstītā sūtījumā, paziņo datumu un laiku, kad tiks veikta tiesas sprieduma piespiedu izpilde.

(2) Tiesas sprieduma par izlikšanu no telpām piespiedu izpilde notiek, piedaloties piedzinējam vai tā pārstāvim. Pie piespiedu izlikšanas piedzinējam un izliekamajai personai, ja tā piedalās izlikšanā, ir tiesības pieaicināt ne vairāk kā divus lieciniekus. Liecinieku neierašanās neaptur sprieduma izpildi.

(3) Ja noteiktajā izlikšanas laikā izliekamā persona atsakās ielaist tiesu izpildītāju telpā, no kuras tā jāizliek, vai arī, ja izliekamā persona ir prombūtnē vai izvairās no sprieduma izpildes, telpa tiek atvērta piespiedu kārtā. Telpas piespiedu atvēršana notiek, klātesot policijas pārstāvim. Par telpas piespiedu atvēršanu tiesu izpildītājs izdara atzīmi aktā.

(4) Veicot piespiedu izlikšanu izliekamās personas klātbūtnē, tiesu izpildītājs bez aprakstes visu mantu kopumā nodod glabāšanā izliekamajai personai. Ja izliekamā persona atsakās pieņemt mantu glabāšanā vai aiziet no sprieduma izpildes vietas, vai piespiedu izlikšana notiek bez izliekamās personas klātbūtnes, tiesu izpildītājs mantu apraksta un nodod glabāšanā viņa ieceltai personai uz laiku līdz vienam mēnesim. Par mantu nodošanu glabāšanā tiesu izpildītājs informē izliekamo personu, ja viņam zināma šīs personas atrašanās vieta. Pēc sprieduma izpildes telpas tiek nodotas piedzinējam.

(5) Viena mēneša laikā no izlikšanas dienas izliktā persona, samaksājot nolēmuma izpildes izdevumus, var saņemt izlikšanas laikā aprakstītās un glabāšanā nodotās mantas. Ja mēneša laikā no izlikšanas dienas izliktā persona nav pieprasījusi izlikšanas laikā aprakstītās un glabāšanā nodotās mantas, tiesu izpildītājs aprakstīto un glabāšanā nodoto mantu realizē nolēmuma izpildes izdevumu segšanai saskaņā ar šā likuma normām, kas nosaka kustamās mantas realizāciju. Manta, kurai nav tirgus vērtības vai kuru nevar realizēt, tiek iznīcināta."

87. 621.pantā:

aizstāt pirmajā daļā vārdu "sprieduma" ar vārdu "nolēmuma";

aizstāt otrajā daļā vārdus "izpildītāju kantoru depozīta" ar vārdu "izpildītāja";

papildināt pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Summas, ko tiesu izpildītājs piedzinis no parādnieka, vēršot piedziņu uz mantu, kas apķīlāta citas personas prasības nodrošināšanai, ieskaita tiesu izpildītāja kontā līdz nodrošinātās prasības izskatīšanai tiesā."

88. 627.pantā:

aizstāt vārdu "sprieduma" ar vārdu "nolēmuma";

izteikt pirmo punktu šādā redakcijā:

"1) ar ķīlu nodrošinātais piedzinēja prasījums;";

papildināt pantu ar jaunu otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Ja šā likuma 574.panta četrpadsmitās daļas kārtībā tiesu izpildītāja sastādītais saraksts nav apstrīdēts, atbilstoši ar tiesas lēmumu noteiktajam sarakstam no naudas, kas saņemta, atsavinot ar komercķīlu apgrūtinātu mantu, vispirms sedzami ar nolēmuma izpildi saistītie izdevumi, pēc tam apmierināmi prasījumi šādā secībā:

1) komercķīlas ņēmēju prasījumi atbilstoši tiesu izpildītāja sastādītajam vai tiesas noteiktajam sarakstam;

2) pārējie prasījumi šajā likumā noteiktajā secībā."

89. Izteikt 628.panta nosaukumu un pirmo daļu šādā redakcijā:

"628.pants. Ar hipotēku apgrūtināta nekustamā īpašuma pārdošanā

saņemtās naudas sadalīšana

(1) Ja šā likuma 600.panta septītās daļas kārtībā tiesu izpildītāja sastādītais saraksts nav apstrīdēts vai atbilstoši ar tiesas lēmumu noteiktajam sarakstam no naudas, kas saņemta, atsavinot ar hipotēku apgrūtinātu nekustamo īpašumu, vispirms sedzami ar nolēmuma izpildi saistītie izdevumi, pēc tam apmierināmi prasījumi šādā secībā:

1) hipotekāro kreditoru prasījumi atbilstoši tiesu izpildītāja sastādītajam vai tiesas noteiktajam sarakstam;

2) to darbinieku prasījumi par darba algu izmaksu, kuri saistīti ar nekustamā īpašuma uzturēšanu, un ar viņu darba algām saistītie sociālās apdrošināšanas maksājumi;

3) prasījumi par nodokļu maksājumiem, kas maksājami par šo nekustamo īpašumu;

4) zemesgrāmatā ierakstītās reālnastas, kurām pienācis samaksas termiņš;

5) pārējie prasījumi šajā likumā noteiktajā secībā."

90. Aizstāt 629.panta pirmajā daļā vārdu "sprieduma" ar vārdu "nolēmuma".

91. Papildināt 630.panta pirmo daļu pēc vārdiem "parādnieka mantu" ar vārdiem "tiesu izpildītājs".

92. Izteikt 631.panta ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Tiesu izpildītāja sastādīto aprēķinu var pārsūdzēt Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē desmit dienu laikā no aprēķina sastādīšanas dienas vai no dienas, kad sūdzētājam, kuram aprēķins nav nosūtīts likumā noteiktajā kārtībā, kļuvis par to zināms. Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes lēmumu var pārsūdzēt pilsētas (rajona) tiesā 30 dienu laikā."

93. Izteikt 632.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Tiesu izpildītāja darbības nolēmuma izpildīšanā vai viņa atteikumu izpildīt šādas darbības piedzinējs vai parādnieks var pārsūdzēt Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē desmit dienu laikā no pārsūdzamās darbības izdarīšanas dienas vai dienas, kad sūdzētājam, kuram nav paziņots par izdarāmās darbības laiku un vietu, kļuvis par to zināms.

(2) Sūdzību Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome izskata 15 dienu laikā.

(3) Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes lēmumu var pārsūdzēt pilsētas (rajona) tiesā 30 dienu laikā no tā pieņemšanas."

94. 633.pantā:

aizstāt nosaukumā vārdu "spriedumu" ar vārdu "nolēmumu";

izslēgt pirmo daļu.

95. 1.pielikumā:

izslēgt 4.punktu;

izslēgt 7.punktu.

Likums stājas spēkā 2001.gada 1.jūlijā.

 

LIKUMPROJEKTA

“GROZĪJUMI CIVILPROCESA LIKUMĀ”

ANOTĀCIJA

 

  1. Kādēļ tiesību akts ir vajadzīgs

1.Pašreizējās situācijas raksturojums

Civilprocesa likums šobrīd spēkā esošajā redakcijā,attiecībā uz tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildi nosaka tiesu izpildītāju, kā Tieslietu ministrijas struktūrvienības - Tiesu izpildītāju departamenta - darbinieku procesuālās darbības. Saskaņā ar Ministru kabineta darbības plānu, notiekošā Latvijas tiesu izpildītāju reforma paredz izveidot zvērinātu tiesu izpildītāju institūtu. Likumprojekts ‘’Grozījumi Civilprocesa likumā’’ izstrādāts, lai nodrošinātu Civilprocesa likuma atbilstību zvērināta tiesu izpildītāju institūta reformai.

2.Tiesību akta projekta būtība

Izstrādātais likumprojekts paredz noteikt zvērināta tiesu izpildītāja procesuālās darbības atbilstoši zvērināta tiesu izpildītāja statusam, pilnvarām un atbildībai. Likumprojektā ietverti arī grozījumi, kas nodrošinātu personu tiesību aizsardzību un efektīvu un kvalitatīvu tiesas un citu institūciju nolēmumu izpildi.

II.Kāda var būt tiesību akta ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1.Ietekme attiecībā uz makroekonomisko vidi

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

2.Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un administratīvo procedūru vienkāršošanu

Zvērinātu tiesu izpildītāju efektīvas darbības un tiesas nolēmumu kvalitatīvas izpildes nodrošināšana radītu lielāku ārvalstu investoru uzticību Latvijas tiesu sistēmai un iespaidotu arī uzņēmējdarbības attīstību un investīciju pieplūdi.

3.Sociālo seku izvērtējums

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

4.Ietekme uz vidi

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

 

III.Kāda var būt tiesību akta ietekme uz valsts un pašvaldību budžetiem

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

2. Izmaiņas budžeta izdevumos.

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

3.Finansiālā ietekme.

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

4.Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

5.Detalizēts finansiālā pamatojuma aprēķins

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

 

IV. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu

Kādi normatīvie akti - likumi un Ministru kabineta noteikumi papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti.

Likuma ieviešanai nepieciešams izstrādāt un pieņemt Ministru kabineta noteikumus par atlīdzības taksēm par tiesas un citu institūciju nolēmuma izpildi un to maksāšanas kārtību un izpildu darbības veikšanai nepieciešamo nolēmuma izpildes izdevumu apmēru un kārtību, kādā aprēķināmi tiesu un citu institūciju nolēmumu izpildes izdevumi. Darbs pie šo noteikumu projektu izveidošanas veiks Tieslietu ministrijas izveidota darba grupa.

 

 

V.Kādām Latvijas satarptautiskajām saistībām atbilst tiesību akts

1.Saistības pret Eiropas Savienību

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

2.Saistības pret citām starptautiskajām organizācijām

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

3.Attiecīgie EK tiesību akti un citi dokumenti

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

 

VI.Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot tiesību akta projektu

1.Ar kurām nevalstiskajām organizācijām ir notikušas konsultācijas

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

2.Kāda ir šo nevalstisko organizāciju pozīcija

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

3.Konsultācijas ar starptautiskajiem konsultantiem

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

 

 

 

VII. Kā tiks nodrošināta tiesību akta izpilde

1.Kā tiks nodrošināta tiesību akta izpilde no valsts puses - vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas

Likuma izpildei nav paredzēta jaunu valsts institūciju radīšana, kā arī nav paredzēts paplašināt esošo institūciju funkcijas.

2.Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja likums viņu ierobežo

Likumprojektā ir paredzētas indivīdu tiesības apstrīdēt zvērinātu tiesu izpildītāju darbības Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē, kuras lēmumus var pārsūdzēt tiesā.