Latvijas Televīzijas svētku programma

1.-4. maijā

„20 gadi. 20 stāsti.” – īpaši raidījumi 1. un 2. maijā  
20 video miniatūras jeb 20 cilvēkstāsti no visas Latvijas caurvīs LTV1 programmu visas dienas garumā. Katrs no stāstiem vēsta par vienu no 20 neatkarības gadiem (1990–2010), atspoguļojot konkrētu laiku un cilvēka vietu savā valstī, stāstot par pārmaiņām, iespējām, ieguvumiem un zaudējumiem, par personības dzīvi paralēlēs ar laika ritējumu Latvijā.
 
1. un 2. maijā
visas dienas garumā
3. maijs – novadu diena

Dienas garumā notiks tiešraides  no 8 Latvijas novadiem: Krāslavas, Ludzas, Jaunpiebalgas, Smiltenes, Ogres, Rundāles, Tērvetes un Jūrkalnes.
Būs iespēja vērot svētkus pašvaldībās ar daudzpusīgu, netradicionālu un oriģinālu svētku izpausmi, redzēsim vienu dienu Latvijā un katra valsts novada svarīgumu, savdabību, vietu un lomu, kā arī pārmaiņas neatkarības 20 gados
 

3. maijā

no plkst. 9:35 līdz 20:30

 

Novadu svētku kopsavilkums divos raidījumos. 4.maijā
plkst. 13:25 un 23:20
Filmu nakts
Latviešu mākslas filmu izlase:
00:10 „Ceplis”
1:45 „Agrā rūsa”
3:20 „Kad lietus un vēji sitas logā”
4.55 „Dāvana vientuļai sievietei”
6:10 „Elpojiet dziļi!”
 
3. maijā
no plkst. 00:20 līdz 7:30
Dziesmu nakts  
Skanīgāko sadziedāšanas koncertu izlase ar saviļņojošākajiem tautas sadziedāšanās mirkļiem: Plkst. 23:30 XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētki. Tautas sadziedāšanās Mežaparkā Plkst. 1:55 „Cēsīm – 800”. Raimonda Paula dziedāšanas svētki”
Plkst. 4:00 Jauniešu koru koncerts Skonto stadionā
 
No 3. maija plkst. 23:30 līdz 4. maija 7:00
4.maijs – svētki galvaspilsētā Rīgā
Ekumēniskais dievkalpojums. Tiešraide no Doma baznīcas. Plkst. 9:30
Saeimas svinīgā sēde. Tiešraide no Latvijas Nacionālās operas.
*Pirmo reizi Saeimas sēde tiks pārraidīta ar surdotulkojumu.
 
Plkst. 12:00

Sadziedāšanās un ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa.
Kori no Rīgas, Vidzemes, Latgales, Zemgales un Kurzemes diriģenta Inta Teterovska virsvadībā izdziedās katram novadam raksturīgās un mīlestības pilnās dziesmas Latvijai.
 

14:00 – 16:50
Koncerts „Mūsu tautasdziesma”. Tiešraide no 11. novembra krastmalas.
Valsts divdesmitgadi latviešu tautasdziesmās kopīgi izdziedāt aicinās pazīstami solisti un mūziķi – Ilga Reizniece, Kaža, Jenny May, Kristīna Zaharova,  Jolanta Gulbe, Amber, Karina Tatārinova, Normunds Rutulis,  Andris Daņiļenko, Ella, Igo, Guntra Kuzmina, Aigars Ruņčis, Aisha, Olga Rajecka, Uģis Roze, Juris Kaukulis, Atis Auzāns, Jānis Auzāns, Jānis Apeinis, Ingus Ulmanis, Kristīne Kārkle, Aija Eriņa, Eriņu ģimene, Zigfrīds Muktupāvels, Kristīne Zadovska, Ginta Ēķe, flautiste Dita Kreinberga, vijolnieks Raimonds Ozols u.c.

 
19:30 – 23:00
Dokumentālo filmu pirmizrādes

Zem ozola kuplajiem zariem (dokumentāla filma, Latvija, 2007)
Seši Latvijas lauku cilvēku portreti, viņu  viedokļi par dzīvi laukos divdesmit pirmā gadsimta sākumā,  par nākotnes izredzēm,  par  problēmām, kādas   rada  iestāšanās Eiropas  Savienībā. Filmu var uzskatīt par  noslēgumu  dokumentālo filmu triloģijai, kas stāsta par dzīvi Latvijas laukos vairāk nekā 30 gadu garumā (“Apcirkņi”, 1972, un “Nāc lejā, bālais mēnes!”, 1994.). Visu trīs filmu režisors un operators ir Ivars Seleckis.
 

1. maijā plkst. 15:50
Paslēpes ar Marģeri Zariņu (LTV videofilma, Latvija, 2010)
Marģeris Zariņš tiek uzskatīts par pirmo latviešu postmodernistu. Viņa rakstītā proza, tāpat kā mūzika, ir tikpat netradicionāla un intriģējoša kā viņš pats. Režisore Virdžīnija Lejiņa ar šo videofilmu godina 20. gadsimta atraktīvāko un neordinārāko latviešu komponistu un rakstnieku 100. dzimšanas dienā, kas apritēs 24. maijā. Filmā redzēsim daudzus viņa laikabiedrus un talanta cienītājus.
 
1. maijā plkst. 21:20
Latgales Māras ceļš (dokumentāla filma, Latvija, 2009)
Latgales Māra ir piemineklis Latgales atbrīvošanai, ko atklāja 1939.  gada 8. septembrī un kas gadu gaitā kļuvis par visas Latgales simbolu. Šo pieminekli uzskata par vienu no labākajiem monumentālās tēlniecības paraugiem Latvijā, bet pieminekļa dramatiskais liktenis raksturo Latvijas vēsturi 20. gadsimta pēdējos 50 gados. Režisors Voldemārs Ivdris.
 
2. maijā plkst. 11:20
Fotogrāfe no Rīgas (dokumentāla  filma, Zviedrija, 2009)
Inta Ruka ir viena no pazīstamākajām latviešu fotogrāfēm, kuras darbus zina  daudzās pasaules valstīs – ne tikai Eiropā, bet arī  ASV  un Turcijā. Intas Rukas darbi glabājas daudzu slavenu  muzeju  kolekcijās. Viņa portretējusi  cilvēkus Rīgā, Amālijas ielā un dažādos lauku novados no 1980. gada līdz mūsdienām. Filmu Moda Nīkandere, zviedru foto māksliniece, kino režisore, Intas Rukas kolēģe un tuvs draugs, veidojusi ne tikai kā mākslinieces portretu, bet arī atklājusi Intas Rukas pasauli un viņas laiku.
 
4. maijā plkst. 16:55
Videofilma par 4. maiju
Žurnālistes Lilitas Eglītes un režisores Lauras Hiršas videofilma „Neaizmirstamais sākums” (2010.) par ceļu uz 4. maija Latvijas Republiku. Hronikas kadros zib notikumi un cilvēki, skan skaudri, drosmīgi un emocionāli teksti. Ir perestroikas laiks Padomju Savienībā, kad slūžas veras vaļā un cilvēki uzdrošinās teikt,  ko domā. Bet runās netrūkst arī patosa, melu un cietpaurības. Pēc 20 gadiem vēsturnieki analizē slepenus dokumentus un cilvēku rīcības motīvus, bet notikumu dalībnieki un tie, kam tagad ap 20, atbild uz jautājumu: ko svinam 4. maijā?
 
4. maijā plkst. 11:00 un  18:30
Konferences tiešraide internetā
Konferences “1990. gada 4. maija Latvijas Neatkarības deklarācija – starptautiskie un iekšpolitiskie aspekti” norisi Latvijas Universitātes Lielajā aulā varēs noskatīties tiešraidē internetā LTV mājas lapā (www.ltv.lv).
 
3. maijā plkst. 10:00-17:00
Kultūras programma svētkos

Paula Putniņa luga „Ar būdu uz baznīcu” Nacionālā teātra iestudējumā
Režisora Edmunda Freiberga iestudētā izrāde radīja apvērsumu latviešu teātrī un ironizēja par tolaik vēl pastāvošo padomju varu. Biļetes uz to bija izpārdotas, un publika smējās, asaras slaucīdama. Frāzes no izrādes kļuvušas par folkloru un cilvēki tās citē vēl joprojām. Lomās – Nacionālā teātra aktieru zieds: Antra Liedskalniņa, Līga Liepiņa, Uldis Dumpis, Juris Lejaskalns, Juris Lisners, Lolita Cauka, Aivars Bogdanovičs, Maiga Grīnberga, Lidija Freimane, Svetlana Bless un Ēriks Brītiņš.
 

1. maijā plkst. 13:10

Artura Maskata balets „Bīstamie sakari”
Komponista Artura Maskata un horeogrāfa Kšištofa Pastora kopdarbs ir vienīgais atjaunotās Latvijas valsts laikā tapušais latviešu orģinālbalets, kā arī vienīgais, pirmais un ļoti veiksmīgais balets, kura libreta pamatā - Šoderlo de Laklo romāns. Uzvedumā piedalās labākie LNO baleta trupas solisti, galvenajās lomās - Elza Leimane, Aleksejs Avečkins, Jūlija Gurviča, Sergejs Neikšins.
 

1. maijā plkst. 22:25

Elīnas Garančas jaunākais koncerts
Svētku priekšvakarā varēs baudīt par gada labāko dziedātāju Eiropā un ASV atzītās latviešu operdīvas Elīnas Garančas koncertu Lielajā Ģildē. Koncertā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un diriģentu Karelu Marku Šišonu, skanēs mūzika no Ž. Bizē, M. Ravēla un R. Štrausa darbiem līdz F. Lehāram, L. Bernsteinam un spāņu sarsuelām.
 

3. maijā plkst. 21:10

 


Svētku programma bērniem

Animācijas filma „Austras koka pasakas”
2009. gadā uzņemtās Latvijas, Slovēnijas un Lielbritānijas kopražojuma animācijas filmas pirmizrāde. Filma stāsta par brīnumaino mežu un tajā augošo Austras koku, pie kura saullēktu pulcējas sagaidīt visdažādākie meža iemītnieki – dzīvnieki, meža gariņi, kas visi kopā var paveikt daudz laba. Viņiem jācīnās arī pret ļaunumu, ko sagādā pazemes iemītnieki, tāpēc filmas pamattēma – nemitīgā cīņa starp labo un ļauno. Pie Austras koka vienmēr sākas jauni notikumi.
 

1. maijā plkst. 8:00

Animācijas filma „Kad āboli ripo”
Pirmizrāde animācijas filmu studijas „Rija” veidotajai filmiņai (2009.), kuras pamatdoma ir pierādīt, ka var pastāvēt draudzība starp kaķi, peli un neparasto putnu pingvīnu, ka var pastāvēt sapratne starp it kā nesaderīgajiem un atšķirīgajiem. Filmas vēstījums – esiet draudzīgi un mīļi, esiet uzmanīgi pret savu ģimeni, apkārtējiem un dabas doto burvīgumu! Likumsakarīgi, ka labsirdīgā un pozitīvā filmiņa ieguvusi plašu starptautisku atzinību. Tā piedalījusies neskaitāmos starptautiskos festivālos vairāk nekā 30 valstīs, iegūstot arī virkni godalgu.
 

2. maijā plkst. 8:40

Animācijas filma „Kirikū un zvēri”
Latvijas un Francijas kopražojuma filmas mazo varoni zīmējuši Latvijas animatori no studijas „JetMedia”. Šī ir otrā filma par mazā afrikāņu zēna Kirikū piedzīvojumiem, kuru Latvijas skatītāji jau iepazina pirms vairākiem gadiem, kad uz ekrāniem iznāca franču režisora un mākslinieka Mišela Oslo animācijas filma „Kirikū un burve”. „Kirikū un zvēri” ir četri jauni stāsti par Kirikū piedzīvojumiem, kas norisinās paralēli pirmās filmas notikumiem.
 

4. maijā plkst. 7:50

Citi raidījumi bērniem:

Iemīļotas animācijas filmas:

„Kaķīša dzirnavas” – 1. maijā plkst. 7:00

„Lote no Izgudrotāju ciema” – 3. maijā plkst. 8.10


Mākslas filmas:

„Ūdensbumba resnajam runcim” – 1. maijā plkst. 9:20

„Emīla nedarbi” – 2. maijā plkst. 9:55


Koncerts „Gribas drusku pablēņoties” – 4. maijā plkst. 7:00

Rīgas Doma kora skolas meiteņu koris dziedās dziesmas no filmu studijas „Dauka” animācijas filmām "Zaķīšu pirtiņa", "Kabata", "Laimes lācis", "Neparastie rīdzinieki", "Ness un Nesija", "Zelta sietiņš", "Sēd uz sliekšņa pasaciņa" un citām.