Inese Laizāne: stiprs tiesībsargs ir demokrātijas balsts

(09.10.2018.)

Balstoties uz tiesībsarga rekomendācijām, parlaments ir daudz paveicis cilvēktiesību jomas uzlabošanā, un ceram uz tikpat veiksmīgu sadarbību arī nākotnē. Stiprs tiesībsargs ir demokrātijas balsts. To otrdien, 9.oktobrī, pēc komisijas sēdes, uz kuru deputāti bija aicinājuši Tiesībsarga biroju, sacīja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.

Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja pārstāvji deputātus iepazīstināja ar darba rezultātiem par paveikto un plānotajām prioritātēm cilvēktiesību jomā. Kā būtisku panākumu pārstāvji minēja Audžuģimeņu informācijas sistēmas noteikumu pieņemšanu, kas turpmāk Bāriņtiesām uzreiz nodrošinās piekļuvi informācijai par potenciālajām audžuģimenēm konkrētajam bērnam.

Biroja pārstāvji atzīmēja arī sagatavotās rekomendācijas par valsts eksāmenu norises grafiku, kas jaunajam mācību gadam tiks izstrādāts, nodrošinot atbilstošu pārtraukumu starp eksāmeniem, lai skolēniem radītu pēc iespējas mazāku pārslodzi un stresu.

Pie šogad aktualizētajiem jautājumiem tiesībsargs Juris Jansons īpaši uzsvēra bērnu tiesību pārkāpumus bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”, norādot, ka notikušais izgaismojis valsts mēroga problēmas – bērnu psihiatru trūkumu un bērnu ievietošanu psihiatriskajās slimnīcās gadījumos, kad uzvedības traucējumus būtu iespējams novērst ambulatori.

Par situāciju Ainažu bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Cilvēktiesību komisijā deputāti sprieda šī gada februārī, uzsverot, ka būtiska ir ne tikai ārstu, bet arī citu medicīnas darbinieku – māsu, sanitāru - profesionalitāte, lai nodrošinātu kvalitatīvu veselības aprūpi kopumā.

Tāpat tiesībsarga redzeslokā šobrīd ir jautājums par sociālajām garantijām pēc pilngadības sasniegšanas un ārpusģimenes aprūpes beigām. J.Jansons atzīmēja, ka valsts noteiktais palīdzības minimums, kas ilgstoši nav ticis pārskatīts, nav pietiekams patstāvīgas dzīves uzsākšanai.

J.Jansons deputātus iepazīstināja arī ar tēmām, kuras tuvākajā laikā plānots aktualizēt, tostarp uzsvēra, ka zināšanas par tiesībām atbilstošā līmenī būtu jāapgūst jau pamatskolas mācību programmā.

Komisijas deputāti rosināja Tiesībsarga biroju vērst uzmanību arī uz vairākiem citiem jautājumiem, kas skar tiesību jautājumus, piemēram, darba devēju tiesībām. Komisija izteica atzinību par tiesībsarga paveikto un pauda gandarījumu par līdzšinējo sadarbību.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde