Palielinās izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgajiem cietušajiem

(06.09.2018.)

Saeima ceturtdien, 6.septembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgiem cietušajiem. 

Grozījumi likumā “Par valsts kompensāciju cietušajiem” paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgajiem cietušajiem, mainot procentuālo sadalījumu valsts kompensācijas apmēra aprēķināšanai, kā arī atsevišķi izdalot procentuālo aprēķinu gadījumos, ja nepilngadīgajam cietušajam nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi vai nepilngadīgais cietušais inficēts ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu. 

Ar grozījumiem palielināts valsts kompensācijas apmērs arī cietušajiem, kuriem nodarīti smagi miesas bojājumi vai noziedzīgs nodarījums kvalificēts kā izvarošana vai seksuāla vardarbība, vai cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris. 

Līdz šim bija noteikts, ka noziedzīgā nodarījumā cietušajam izmaksājamās valsts kompensācijas maksimālais apmērs ir piecas minimālās mēneša darba algas. Izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru aprēķina, ņemot vērā minimālās mēneša darba algas apmēru, kāds noteikts brīdī, kad persona atzīta par cietušo. 

Likuma grozījumi nosaka, ka kompensāciju izmaksās 90 procentu apmērā līdz šim spēkā esošo 70 procentu vietā, ja cietušajam nodarīti smagi miesas bojājumi vai noziedzīgs nodarījums kvalificēts kā izvarošana vai seksuāla vardarbība, vai cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris. Ja nepilngadīgam cietušajam nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi vai nepilngadīgs cietušais inficēts ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu, kompensāciju izmaksās 70 procentu apmērā (līdz šim – 50 procentu apmērā). Kompensāciju 50 procentu apmērā varēs saņemt, ja cietušajam nodarīti vidēja smaguma miesas bojājumi, aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība. 

Ar likuma grozījumiem pagarināts arī valsts kompensācijas pieprasījuma iesniegšanas termiņš, nosakot to trīs gadu laikā pēc dienas, kad persona atzīta par cietušo vai ir uzzinājusi par faktiem, kas personai dod tiesības tikt atzītai par cietušo. Šobrīd valsts kompensācijas pieprasījuma iesniegšanas termiņš ir viens gads.

 

Saeimas Preses dienests

 

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde